بیماری منیر چیست؟ آیا خطر ناک است؟

بیماری منیر یک آسیب مرتبط با گوش داخلی است که با تجمع بیش از حد مایع داخلی اندولنف در حفره های آن مشخص می شود. افزایش فشار مایع منجر به اختلال در عملکرد دستگاه شنوایی و دهلیزی می شود. این بیماری با یک فرآیند التهابی یا چرکی همراه نیست، ماهیتی عود کننده دارد و به طور قابل توجهی کیفیت زندگی بیمار را بدتر می کند. از آنجایی که این بخش مسئول جهت گیری فضایی و تعادل بدن انسان است، اختلال در عملکرد گوش داخلی منجر به ایجاد علائم مشخصی می شود.

مراحل بیماری منیر

مرحله I یا ( اولیه)

این بیماری با وزوز متناوب یا فزاینده (صدای با فرکانس پایین شبیه صدای دریا)، احساس احتقان یا فشار در گوش، کاهش شنوایی حسی عصبی در نوسان (افزایش یا کاهش) مشخص می شود. به طور دوره ای حملات سرگیجه سیستمیک (احساس چرخش خود یا فضای اطراف اطراف) وجود دارد که از 20 دقیقه تا 12 ساعت طول می کشد، همراه با حالت تهوع و استفراغ. نیستاگموس خود به خودی به سمت هزارتوی تحریک شده ثبت شده است.

مرحله II یا دوم

با تظاهرات بالینی شدید مشخص می شود. حملات سرگیجه از 20 دقیقه تا 12 ساعت طول می کشد که با وزوز گوش و کاهش شنوایی حسی عصبی همراه است و با هر حمله بعدی سرگیجه و همچنین حالت تهوع و استفراغ پیشرفت می کند. با توجه به ادیوگرام، کم شنوایی حسی-عصبی نوسانی در درجه II-III ثبت می شود که در دوره اینترکتال ادامه دارد.

مرحله III

سرگیجه سیستمیک معمولی نادرتر می شود. همراه با حملات معمول سرگیجه سیستمیک، بی ثباتی و بی ثباتی راه رفتن ظاهر می شود. وزوز ذهنی به طور مداوم وجود دارد، به ندرت در زمان حمله افزایش می یابد. در مطالعه شنوایی بر اساس شنوایی سنجی، کم شنوایی حسی عصبی پایدار (بدون نوسان) ذکر شده است.

بیماری منیر
بیماری منیر

علائم بیماری منیر

این بیماری ماهیت حمله‌ای دارد: علائم بیماری منیر به‌طور دوره‌ای تشدید می‌شوند، سپس پس از مدتی ناپدید می‌شوند و پس از چند ماه، چند روز یا چند ساعت، اغلب به شدت قوی‌تر، دوباره بازمی‌گردند. علائم اصلی این بیماری عبارتند از:
– احتقان در یک یا هر دو گوش که می تواند کاملاً کلافه کننده باشد.
– سر و صدا، زنگ یا ناراحتی در یک یا هر دو گوش
– حملات منظم سرگیجه، که می تواند آنقدر شدید باشد که فرد نتواند سرپا بماند و زمین بخورد.
– نقض حس تعادل
– حالت تهوع یا استفراغ در طول حملات
– نیستاگموس خود به خود ( حرکات غیر ارادی مردمک در هنگام تشنج)
– افزایش تعریق
– جهش فشار خون . به طور کلی، فشار خون کاهش می یابد، اما در برخی از بیماران فشار ممکن است افزایش یابد.
– انقباضات عضلانی نامتناسب
– از دست دادن هماهنگی حرکات
– کاهش دمای بدن

در صورت عدم درمان، با گذشت زمان، کاهش شنوایی و وزوز گوش افزایش می یابد، بیمار به دلیل این صداها هر دو گوش را می پوشاند که می تواند فرد را به کم شنوایی تقریباً کامل برساند. حملات سرگیجه اغلب به طور ناگهانی شروع می شود، به همین دلیل فرد توانایی رانندگی با ماشین یا سایر تجهیزات پیچیده را از دست می دهد. این برای بیمار و دیگران خطرناک می شود. دوره های تشدید چند هفته طول می کشد که در طی آن حملات می توانند چندین بار در طول روز تکرار شوند. سپس بهبودی نیز به طول می انجامد که چند ماه یا چند سال طول می کشد و پس از آن بیماری عود می کند. گاهی اوقات حملات پس از 7-10 سال خود به خود ناپدید می شوند، اما اکثر بیماران به درمان نیاز دارند.

روش های تشخیصی بیماری منیر

تشخیص بیماری منیر کاملاً مشخص است و با مطالعه اندام شنوایی و عملکرد شنوایی آغاز می شود:
– اتوسکوپی ، بررسی کانال گوش و پرده گوش
– شنوایی سنجی برای تعیین حساسیت شنوایی
– تمپانومتری ، مطالعات عملکرد شنوایی از طریق تغییرات فشار
– رفلکسومتری آکوستیک ، بررسی واکنش های شنوایی
– بررسی حساسیت گوش به فرکانس های مختلف صدا
– الکتروکوکلوگرافی ، بررسی عبور یک ضربه در امتداد رشته های عصب شنوایی.
برای رد سایر بیماری ها، ممکن است برای بیمار CT یا MRI و داپلروسکوپی عروق مغزی تجویز شود. برای شناسایی اختلالات دستگاه دهلیزی، وستیبولومتری انجام می شود و شامل بررسی هایی است که باید در طول حمله و در طول بهبودی کامل شود.
علاوه بر این، مشاوره با متخصص مغز و اعصاب و معاینه عصبی بعدی که شامل الکتروانسفالوگرافی و برخی مطالعات دیگر در مورد سیستم عصبی است، ضروری است.

درمان بیماری منیر

از آنجایی که علل بیماری در حال حاضر ناشناخته است، درمان بیماری منیر با هدف تسکین حملات، جلوگیری از سرگیجه و تقویت وضعیت عمومی بیمار است. در طول حملات، به عنوان یک قاعده، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار می تواند به صورت سرپایی درمان شود.
حملات با ترکیبی از داروهای ضد روان پریشی، گشادکننده عروق و آنتی هیستامین ها متوقف می شوند. اگر بیمار دچار استفراغ مکرر شود، برای رفع کم آبی و تجویز دارو به صورت عضلانی یا وریدی نیاز به بستری شدن در بیمارستان است.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .