سرطان نازوفارنکس در کودکان چیست؟

سرطان نازوفارنکس بیماری است که در آن سلول های بدخیم سرطانی در بافت های حفره بینی و گلو تشکیل می شوند. آلوده شدن به ویروس اپشتین بار خطر ابتلا به سرطان نازوفارنکس را افزایش می دهد.

علائم سرطان نازوفارنکس

اگر کودک شما یکی از موارد زیر را دارد با پزشک کودک خود مشورت کنید:

• گرفتگی یا گرفتگی بینی.
• خونریزی بینی
• گوش درد
• عفونت گوش.
• از دست دادن شنوایی.
• مشکلات حرکت فک.
• مشکل در صحبت کردن
• مشکل در بینایی یا افتادگی پلک.
• توده هایی در گردن که ممکن است دردناک باشند.
• سردرد

مراحل سرطان

پس از تشخیص سرطان نازوفارنکس، آزمایشاتی انجام می شود تا مشخص شود که آیا سلول های سرطانی در حفره بینی و گلو یا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند یا خیر.
اکثر کودکان مبتلا به سرطان نازوفارنکس در زمان تشخیص در مراحل پیشرفته هستند و اغلب سرطان به استخوان، ریه و کبد گسترش می یابد .

نحوه تشخیص گسترش بیماری

آزمایش‌ها و روش‌های زیر ممکن است برای تشخیص گسترش سرطان مورد استفاده قرار گیرد:

معاینه عصبی

مجموعه ای از سوالات و تست ها برای بررسی عملکرد مغز ، نخاع و اعصاب انجام می گیرد . در این معاینه وضعیت ذهنی، هماهنگی و توانایی فرد برای راه رفتن عادی و میزان عملکرد عضلات، حواس و رفلکس ها بررسی می شود. این عملیات معاینه عصبی نامیده می شوند.

سرطان نازوفارنکس در کودکان چیست؟
سرطان نازوفارنکس در کودکان چیست؟

اشعه ایکس قفسه سینه

این روش شامل عکسبرداری با اشعه ایکس از اندام ها و استخوان های داخل قفسه سینه بوده و نوعی پرتو انرژی است که می‌تواند از بدن عبور کرده و روی فیلم برود و تصویری از نواحی داخل بدن ایجاد کند.

اسکن (PET-CT)

روشی که تصاویر حاصل از اسکن PET و سی تی اسکن ترکیب می کند. اسکن PET و CT به طور همزمان روی یک دستگاه انجام می شود. تصاویر هر دو اسکن برای ایجاد تصویری دقیق تر از هر آزمایشی که به تنهایی ایجاد می کند ترکیب می شوند.

سی تی اسکن (CAT scan)

روشی که یک سری تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن مانند قفسه سینه یا شکم از زوایای مختلف می گیرد. تصاویر توسط یک کامپیوتر متصل به دستگاه اشعه ایکس ساخته شده اند. ممکن است ماده کنتراست به داخل ورید تزریق شود یا بطور بلعیدنی استفاده شود تا به اندام ها یا بافت ها کمک کند که واضح تر نشان داده شوند. به این روش توموگرافی کامپیوتری، توموگرافی محوری کامپیوتری نیز گفته می شود.

اسکن PET (اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون)

روشی برای یافتن سلول های تومور بدخیم در بدن است. مقدار کمی گلوکز رادیواکتیو (قند) به داخل سیاهرگ تزریق می شود. اسکنر PET در اطراف بدن می چرخد و تصویری از محل مصرف گلوکز در بدن ایجاد می کند. سلول‌های تومور بدخیم در تصویر روشن‌تر نشان داده می‌شوند، زیرا نسبت به سلول‌های طبیعی فعال‌تر هستند و گلوکز بیشتری می‌ گیرند.

اسکن استخوان

روشی برای بررسی اینکه آیا سلول هایی که به سرعت تقسیم می شوند، مانند سلول های سرطانی، در استخوان وجود دارد یا خیر. مقدار بسیار کمی از مواد رادیواکتیو به داخل سیاهرگ تزریق می شود و از طریق جریان خون حرکت می کند. مواد رادیواکتیو در استخوان های مبتلا به سرطان جمع می شوند و توسط اسکنر شناسایی می شوند.

سه راه افزایش سرطان در بدن

سرطان می تواند از طریق بافت ، سیستم لنفاوی و خون پخش شود :

بافت

سرطان از جایی که شروع می شود با رشد به مناطق مجاور گسترش می یابد.

سیستم لنفاوی

سرطان از جایی که شروع شده و با ورود به سیستم لنفاوی گسترش می یابد. سرطان از طریق عروق لنفاوی به سایر قسمت های بدن می رود.

خون

سرطان از جایی که شروع شده و با ورود به خون گسترش می یابد و از طریق رگ های خونی به سایر قسمت های بدن می رسد.
هنگامی که سرطان به قسمت دیگری از بدن گسترش می یابد، متاستاز نامیده می شود . سلول های سرطانی از جایی که شروع شده اند ( تومور اولیه ) جدا می شوند و از طریق سیستم لنفاوی یا خون حرکت می کنند.

گزینه های درمان

انواع مختلفی از درمان برای کودکان مبتلا به سرطان نازوفارنکس وجود دارد.
درمان کودکان مبتلا به سرطان نازوفارنکس باید توسط تیمی از پزشکان متخصص در درمان سرطان دوران کودکی برنامه ریزی شود.
چهار نوع درمان استاندارد استفاده می شود:

– شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعی درمان سرطان است که از داروها برای متوقف کردن رشد سلول های سرطانی ، از طریق کشتن سلول ها یا با جلوگیری از تقسیم آنها استفاده می کند . هنگامی که شیمی درمانی از طریق دهان مصرف می شود یا به ورید یا ماهیچه تزریق می شود ، داروها وارد جریان خون می شوند و می توانند به سلول های سرطانی در سراسر بدن برسند ( شیمی درمانی سیستمیک ).

– پرتو درمانی

پرتودرمانی نوعی درمان سرطان است که از اشعه ایکس پرانرژی یا انواع دیگر پرتوها برای کشتن سلول‌های سرطانی یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌کند. پرتودرمانی خارجی از دستگاهی در خارج از بدن برای ارسال پرتو به ناحیه‌ای از بدن مبتلا به سرطان استفاده می‌کند.

– عمل جراحي

جراحی برای برداشتن تومور در صورتی انجام می شود که تومور در زمان تشخیص در سراسر حفره بینی و گلو پخش نشده باشد.

– ایمونوتراپی

ایمونوتراپی درمانی است که از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. مواد ساخته شده توسط بدن یا ساخته شده در آزمایشگاه برای تقویت، هدایت یا بازیابی دفاع طبیعی بدن در برابر سرطان استفاده می شود. این درمان سرطان نوعی درمان بیولوژیک است.
انواع جدیدی از درمان در آزمایشات بالینی در حال آزمایش هستند.
درمان سرطان نازوفارنکس دوران کودکی ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.
برخی از درمان‌ها استاندارد هستند (درمانی که در حال حاضر استفاده می‌شود)، و برخی در آزمایش‌های بالینی در حال آزمایش هستند . کارآزمایی بالینی درمانی یک مطالعه تحقیقاتی است که به منظور کمک به بهبود درمان های فعلی یا به دست آوردن اطلاعات در مورد درمان های جدید برای بیماران مبتلا به سرطان انجام می شود . هنگامی که آزمایشات بالینی نشان می دهد که یک درمان جدید بهتر از درمان استاندارد است، درمان جدید ممکن است به درمان استاندارد تبدیل شود.
از آنجایی که سرطان در کودکان نادر است، شرکت در یک کارآزمایی بالینی باید در نظر گرفته شود. برخی از آزمایشات بالینی فقط برای بیمارانی که درمان را شروع نکرده اند امکان پذیر است.

عوارض جانبی درمان سرطان که پس از درمان شروع می شود و ماه ها یا سال ها ادامه می یابد، عوارض دیررس نامیده می شود . اثرات دیرهنگام درمان سرطان ممکن است شامل موارد زیر باشد.
– مشکلات جسمی مانند :
مشکلات غده تیروئید
کاهش عملکرد دهان
کم شنوایی یا عفونت مزمن گوش
حفره های دندانی
سینوزیت مزمن
– تغییرات در خلق و خو، احساسات، تفکر، یادگیری یا حافظه
– سرطان های دوم (انواع جدید سرطان) یا شرایط دیگر
برخی از عوارض دیررس ممکن است درمان یا کنترل شوند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .