سرطان پانکراس یا لوزالمعده چیست و چه علائمی دارد؟

پانکراس عضوی است که در پشت معده قرار دارد. شایع ترین نوع سرطان پانکراس یا لوزالمعده، “آدنوکارسینوم پانکراس” زمانی شروع می شود که سلول های برون ریز در پانکراس شروع به رشد خارج از کنترل می کنند. بیشتر پانکراس از سلول های برون ریز تشکیل شده است که غدد و مجاری برون ریز را تشکیل می دهند. غدد برون ریز آنزیم های لوزالمعده را می سازند که در روده آزاد می شوند تا به هضم غذا (به ویژه چربی ها) کمک کنند. آنزیم ها در لوله های کوچکی به نام مجرای آزاد می شوند که در نهایت به مجرای پانکراس تخلیه می شوند. مجرای لوزالمعده به مجرای صفراوی مشترک می‌پیوندد (مجرایی است که صفرا را از کبد حمل می‌کند) و در سطح آمپولا Vater به دوازدهه (اولین قسمت روده کوچک) تخلیه می‌شود.
سلول های غدد درون ریز درصد کمتری از سلول های پانکراس را تشکیل می دهند. این سلول ها هورمون های مهمی مانند انسولین و گلوکاگون (که به کنترل سطح قند خون کمک می کنند) می سازند و آنها را مستقیماً در خون آزاد می کنند. تومورهای عصبی غدد پانکراس از سلول های غدد درون ریز منشا می گیرند.

انواع سرطان پانکراس

سرطان های برون ریز شایع ترین نوع سرطان پانکراس هستند. اگر به بیمار گفته شود که سرطان لوزالمعده دارد، به احتمال زیاد سرطان پانکراس برون ریز است.

آدنوکارسینوم پانکراس:
حدود 95 درصد از سرطان های برون ریز پانکراس، آدنوکارسینوم هستند. این سرطان ها معمولا از مجاری پانکراس شروع می شوندو به ندرت از سلول هایی تشکیل می شوند که آنزیم های پانکراس را تولید می کنند. در این مورد به آنها کارسینوم سلول آسینار می گویند .

سرطان های برون ریز کمتر شایع:
سایر سرطان های برون ریز پانکراس کمتر شایع شامل کارسینوم آدنوسکواموس، کارسینوم سلول سنگفرشی، کارسینوم سلول حلقه ای، کارسینوم تمایز نیافته و کارسینوم سلول غول پیکر تمایز نیافته است.

سرطان پانکراس
سرطان پانکراس

علائم سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان های اولیه لوزالمعده اغلب هیچ علائم یا نشانه ای ایجاد نمی کنند. سرطان های لوزالمعده اغلب بسیار بزرگ هستند یا زمانی که علائم ایجاد می کنند به خارج از پانکراس گسترش یافته اند.
داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر به معنای ابتلا به سرطان پانکراس نیست. در واقع، بسیاری از این علائم بیشتر به دلیل سایر شرایط ایجاد می شوند. با این حال، اگر فرد هر یک از این علائم را دارد، مهم است که توسط پزشک معاینه شود تا علت علائم مشخص شود و در صورت لزوم درمان انجام شود.

زردی و علائم مرتبط

زردی از طریق زرد شدن پوست و چشم ها ظاهر می شود . این به عنوان یکی از اولین علائم در اکثر افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده (و تقریباً همه افراد مبتلا به سرطان آمپولاری) رخ می دهد.
زردی در اثر تجمع بیلی روبین، ماده ای به رنگ سبز تیره که در کبد تولید می شود، ایجاد می شود. به طور معمول، کبد مایعی به نام صفرا آزاد می کند که حاوی بیلی روبین است. صفرا از مجرای صفراوی مشترک وارد روده می شود و در آنجا به تجزیه چربی ها کمک می کند. در نهایت از بدن توسط مدفوع دفع می شود. هنگامی که مجرای صفراوی مشترک مسدود می شود، صفرا نمی تواند به روده ها برسد و میزان بیلی روبین در بدن جمع می شود.
سرطان هایی که از سر لوزالمعده شروع می شوند نزدیک مجرای صفراوی مشترک هستند. این سرطان ها زمانی که هنوز بسیار کوچک هستند می توانند روی مجرا فشار آورده و باعث زردی شوند، که گاهی اوقات به این معنی است که این تومورها را می توان در مراحل اولیه پیدا کرد. اما سرطان هایی که در بدن یا نزدیک به لوزالمعده شروع می شوند، تا زمانی که در تمام اندام پخش نشوند، روی مجرا فشار نمی آورند. در آن زمان، سرطان اغلب به خارج از پانکراس نیز گسترش یافته است.
زمانی که سرطان لوزالمعده گسترش می یابد، معمولاً ابتدا به کبد می رود. این مسئله نیز می تواند باعث زردی شود.

علاوه بر زردی چشم و پوست، سایر علائم زردی عبارتند از:

ادرار تیره:

گاهی اوقات ادرار تیره اولین علامت زردی است. با افزایش سطح بیلی روبین در خون، ادرار به رنگ قهوه ای در می آید.

مدفوع کم رنگ یا چرب:

بیلی روبین به طور معمول به رنگ قهوه ای مدفوع کمک می کند. اگر مجرای صفراوی مسدود شده باشد، مدفوع ممکن است خاکستری یا رنگ روشن به نظر برسد. همچنین، اگر آنزیم‌های صفرا و پانکراس نتوانند به روده‌ها برسند تا به تجزیه چربی‌ها کمک کنند، مدفوع می‌تواند چرب شده و در توالت شناور شود.

خارش پوست:

وقتی بیلی روبین در پوست جمع می شود، زرد شده و شروع به خارش می کند.
سرطان پانکراس شایع ترین علت زردی نیست. علل دیگر، مانند سنگ کیسه صفرا، هپاتیت، و سایر بیماری های کبد و مجرای صفراوی، علل بسیار شایع تری هستند.

درد شکم یا کمر

درد شکم یا کمر در سرطان پانکراس شایع است. سرطان هایی که در بدن یا دم لوزالمعده شروع می شوند می توانند به طور قابل توجهی رشد کنند و می توانند شروع به فشرده سازی سایر اندام های مجاور کنند و باعث درد شوند. سرطان همچنین ممکن است به اعصاب نزدیک لوزالمعده گسترش یافته و اغلب باعث کمردرد شود.
درد در ناحیه شکم یا کمر بسیار شایع است و اغلب در اثر شرایطی غیر از سرطان پانکراس ایجاد می شود.

کاهش وزن و بی اشتهایی

برای افراد مبتلا به سرطان پانکراس بسیار رایج است که بدون تلاش ، وزن کم کنند. اغلب این افراد اشتهای کمی دارند یا اصلا اشتها ندارند.

تهوع و استفراغ

اگر سرطان انتهای انتهایی معده را تحت فشار قرار دهد، می‌تواند تا حدی آن را مسدود کند و عبور غذا را دشوار کند. این می تواند باعث تهوع، استفراغ و درد شود که بعد از خوردن غذا تشدید می شود.

تشخیص سرطان پانکراس

سابقه پزشکی و معاینه

پزشک در مورد سابقه پزشکی می پرسد و می خواهد در مورد علائم ، اطلاعات بیشتری کسب کند. او ممکن است در مورد عوامل خطر احتمالی، از جمله سیگار کشیدن و سابقه خانوادگی سوال کند.
پزشک همچنین فرد را از نظر علائم سرطان لوزالمعده یا سایر مشکلات سلامتی معاینه می کند. سرطان لوزالمعده گاهی اوقات می تواند باعث بزرگ شدن کبد یا کیسه صفرا شود که پزشک می تواند در طول معاینه آن را احساس کند. پوست و سفیدی چشم نیز بررسی می شود تا مشخص شود که آیا فرد زردی دارد؟
اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، پزشک احتمالاً آزمایشاتی را برای کمک به یافتن مشکل تجویز می کند. همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود که برای آزمایش و درمان بیشتر به یک متخصص گوارش مراجعه کند.

 تصویربرداری پزشکی

آزمایش های تصویربرداری از امواج صوتی، اشعه ایکس، میدان های مغناطیسی یا مواد رادیواکتیو برای تهیه تصاویری از داخل بدن استفاده می کنند. آزمایشات تصویربرداری ممکن است به دلایل مختلفی هم قبل و هم بعد از تشخیص سرطان پانکراس انجام شود. این دلایل عبارتند از:
– یافتن مناطق مشکوک که ممکن است سرطانی باشند.
– دانستن اینکه سرطان چقدر گسترش یافته است.
– به تعیین اینکه آیا درمان موثر است کمک می کند.
– علائم بازگشت سرطان پس از درمان را شناسایی کند.

سونوگرافی

مطالعات اولتراسوند، از امواج صوتی برای تولید تصاویری از اندام هایی مانند پانکراس استفاده می شود. دو نوع متداول برای سرطان لوزالمعده عبارتند از:

سونوگرافی شکم:

اگر مشخص نیست چه چیزی ممکن است باعث علائم شکمی در فرد شده است، این آزمایش ممکن است اولین آزمایشی باشد که انجام می شود زیرا انجام آن آسان است و بیمار را در معرض اشعه قرار نمی دهد. با این حال، سی تی اسکن معمولاً مفیدتر است، اگر علائم و نشانه‌ها نشان دهند که احتمال ابتلا به سرطان پانکراس بیشتر است.

سونوگرافی آندوسکوپی:

این تست نسبت به سونوگرافی شکمی دقت بیشتری دارد و می تواند در تشخیص سرطان پانکراس بسیار مفید باشد. این آزمایش با یک کاوشگر کوچک اولتراسوند در انتهای آندوسکوپ (لوله نازک و انعطاف پذیری که پزشکان برای بررسی داخل دستگاه گوارش و گرفتن نمونه های بیوپسی از تومور استفاده می کنند) انجام می‌شود.

درمان سرطان پانکراس

جراحی

برای سرطان پانکراس، دو نوع جراحی کلی ممکن است استفاده شود:
جراحی بالقوه، زمانی استفاده می شود که نتایج معاینات و آزمایشات حاکی از آن است که سرطان می تواند به طور کامل برداشته شود.
اگر آزمایش‌ها نشان دهند که سرطان بیش از حد گسترش یافته است، ممکن است جراحی تسکینی انجام شود. این جراحی برای تسکین علائم یا جلوگیری از برخی عوارض مانند انسداد مجرای صفراوی یا روده انجام می شود، اما هدف آن درمان سرطان نیست.

پرتو درمانی

نوع پرتویی که اغلب برای درمان سرطان لوزالمعده استفاده می شود، پرتودرمانی خارجی است که تابش را از منبعی خارج از بدن در محل سرطان متمرکز می کند.
انجام پرتودرمانی شبیه به عکسبرداری با اشعه ایکس است، اما پرتودرمانی شدیدتر است. این روش به خودی خود دردناک نیست. هر درمان فقط چند دقیقه طول می کشد، اگرچه زمان آماده سازی (قرار دادن بیمار در مکان مناسب برای درمان) معمولاً بیشتر طول می کشد. اغلب، پرتودرمانی 5 روز در هفته به مدت چند هفته انجام می شود.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .