علت و علائم سرطان لوزالمعده چیست؟

بیماری سرطان لوزالمعده در بافت های پانکراس شروع‌ می شود . پانکراس اندامی در شکم است که در پشت تحتانی معده قرار دارد .
این عضو آنزیم هایی آزاد می کند که به هضم غذا کمک می کنند و هورمون هایی تولید می کند که به کنترل قند خون کمک می کنند.
انواع مختلفی از رشد می‌تواند در پانکراس رخ دهد از جمله تومورهای سرطانی و غیر سرطانی.
متداول ترین سرطانی که در لوزالمعده ایجاد می ‌شود در سلول‌های صفراوی مجاری منتقل کننده آنزیم های هضم از لوزالمعده شروع می شود. (آدنوما کارسینومای مجرای لوزالمعده)

علائم سرطان لوزالمعده

علائم و نشانه های بیماری سرطان لوزالمعده اغلب تا پیشرفت بیماری رخ نمی دهد. علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد :
– درد شکمی که به پشت می زند.
– از دست دادن اشتها و کاهش وزن ناخواسته
– زرد شدن پوست و سفیدی چشم
– روشن شدن رنگ مدفوع
– تیره شدن رنگ ادرار
– خارش پوست
– تشخیص جدید دیابت یا دیابت مزمن که کنترل آن دشوار شده است.
– لخته شدن خون
– خستگی

علت و علائم سرطان لوزالمعده چیست؟
علت و علائم سرطان لوزالمعده چیست؟

علت ایجاد بیماری سرطان لوزالمعده چیست؟

مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد سرطان لوزالمعده می ‌شوند. پزشکان برخی از عوامل را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهد. این عوامل شامل سیگار کشیدن و داشتن جهش های ژنی خاص ارثی می باشد.
لوزالمعده حدود ۶ اینچ یا پانزده سانتی متر طول داشته و به نظر می ‌رسد چیزی شبیه گلابی است که به پهلو خوابیده و همورمئن هایی از جمله انسولین را تولید و ترشح می‌ کند تا به بدن در پردازش قند در غذاهایی که می خورید کمک کند و آب گوارشی تولید می ‌کند تا به بدن کمک کند که غذا را هضم کرده و مواد مغذی را جذب کند.

سرطان لوزالمعده چگونه شکل می گیرد؟

سرطان لوزالمعده زمانی اتفاق می‌افتد که تغییرات یا جهش هایی در DNA سلول های پانکراس ایجاد شود. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری باید انجام دهد . این جهش ها سلول را به رشد غیر قابل کنترل واداشته به طوری که پس از مرگ سلول های طبیعی نیز به زندگی خود ادامه می دهند و این سلول های تجمع یافته می توانند تومور را ایجاد کنند.
در صورت عدم درمان ، سلول های سرطانی لوزالمعده می توانند به اندام های اطراف ، رگ‌های خونی و همچنین نقاط دور دست بدن گسترش یابند.
بیشتر سرطان های لوزالمعده از سلول هایی تشکیل می شوند که مجاری پانکراس را پوشانده اند. به این نوع سرطان آدنوکارسینومای لوزالمعده یا سرطان برون ریز پانکراس گفته می شود.
به ندرت سرطان می تواند در سلول‌های هورمون ساز یا سلول های عصبی و غدد درون ریز پانکراس ایجاد شود. به این نوع سرطان ها تومورهای عصبی غدد درون ریز لوزالمعده یا سرطان غدددرون ریز لوزالمعده گفته می شود.

چه عواملی ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش دهد؟

– سیگار کشیدن
دیابت
– التهاب مزمن لوزالمعده (پانکراتیت)
– سابقه خانوادگی سندرم های ژنتیکی که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند ، از جمله جهش ژن BRCA2 ، سندروم لینچ و سندروم ملانوم مول بدخیم آنتیپیک خانوادگی (FAMMM)
– سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده
– چاقی
– سن بالا ، زیرا این بیماری در بیشتر افراد پس از ۶۵ سالگی تشخیص داده می شود.
یک مطالعه  نشان داده است که ترکیبی از سیگار کشیدن ، دیابت طولانی ‌مدت و دارا بودن رژیم غذایی نامناسب خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را فراتر از خطر هر یک از این عوامل به تنهایی افزایش می دهد .

تشخیص سرطان لوزالمعده چگونه انجام می شود؟

در صورتی که پزشک به سرطان پانکراس مشکوک باشد ممکن است یک یا چند مورد از آزمایشات زیر را تجویز کند :

– آزمایشات تصویربرداری که تصاویری از اندام های داخلی ایجاد می کنند.

این آزمایشات به پزشکان این امکان را می دهند تا اندام های داخلی بیمار از جمله پانکراس را تجسم کنند . تکنیک های مورد استفاده برای تشخیص سرطان پانکراس شامل سونوگرافی ، اسکن توموگرافی یا اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ، سی تی اسکن و ام آر آی می باشد.

– استفاده از یک میدان دید برای ایجاد تصاویر سونوگرافی از پانکراس

در سونوگرافی آندوسکوپی(EUS) از دستگاه سونوگرافی برای ایجاد تصاویر از پانکراس از داخل شکم استفاده می شود این دستگاه از طریق یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام اندوسکوپ به پایین مری و داخل معده منتقل می شود تا تصاویر گرفته شوند.

– برداشتن نمونه بافت برای آزمایش (بیوپسی)

بیوپسی روشی برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت برای معاینه زیر میکروسکوپ است.
غالباً بافت در طی EUS با عبور ابزارهای ویژه از آندوسکوپ جمع می شود . گاهی اوقات با وارد کردن یک سوزن از طریق پوست به داخل پانکراس یک نمونه از بافت از لوزالمعده جمع می شود . (آسپیراسیون با سوزن ریز)

– آزمایش خون

پزشک ممکن است آزمایش خون را از نظر بررسی پروتئین‌های خاص (مارکرهای تومور) که توسط سلول های سرطانی لوزالمعده ریخته شده اند ، تجویز کند .
یک آزمایش نشانگر تومور که در سرطان لوزالمعده استفاده می شود CA19-9 نام دارد و ممکن است در درک چگونگی پاسخ سرطان به درمان مفید باشد. اما این آزمایش همیشه قابل اعتماد نیست ، زیرا در برخی از افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده سطح CA19-9 افزایش نمی یابد.
در صورتی که پزشک تشخیص سرطان لوزالمعده را تایید کند سعی می کند میزان یا مرحله‌ ای که سرطان در آن قرار دارد را تعیین کند .
با استفاده از اطلاعات آزمایشات مرحله ای ، پزشک سرطان پانکراس را به مرحله‌ ای اختصاص می ‌دهد که کمک می کند تا مفید ترین روش درمانی برای او را انتخاب کند.
مراحل سرطان پانکراس با اعداد رومی از 0 تا IV نشان داده می شود. پایین ترین مراحل نشان می دهد که سرطان محدود به لوزالمعده است . در مرحله چهارم ، سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.

درمان سرطان لوزالمعده

درمان بیماری سرطان لوزالمعده به مرحله و محل سرطان و همچنین به سلامت کلی بیمار بستگی دارد . برای بیشتر افراد اولین هدف از درمان سرطان لوزالمعده از بین بردن سرطان در صورت امکان است ، اگر چنین گزینه ای نباشد تمرکز ممکن است بر روی بهبود کیفیت زندگی بیمار و محدود کردن رشد سرطان یا آسیب رساندن به بیمار باشد.
درمان ممکن است شامل جراحی ، پرتو درمانی ، شیمی درمانی یا ترکیبی از این موارد باشد . هنگامی که سرطان لوزالمعده پیشرفته است و احتمالا این روش های درمانی فایده‌ای ندارد ، پزشک بر روی کاهش علائم (مراقبت های تسکینی) تمرکز خواهد کرد تا بیمار را تا حد ممکن راحت نگه دارد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

3 پاسخ

  1. من پدر بزرگم و دایی بابام وخمد بابام با همین نوع مریضی به رحمت خدا رفتند خودم هم کاهش وزن شدید دارم واصلا اشتهایی به غذا ندارم و فقط سیگار ویک تخم مرغ آب پز کاملا سیرم میکند وعلتش هم یبوست شدیدی که دارم من ششکمم در هفته شاید دوبار کار کند همچنین ادرار ممکنش هست چون دوسال پیش عمل وازکتومی کردم پدر دوران بیماری پدرم یه کیسه از کبد یا نمیدونم دقیقا کجا بدنش بود که یه نوع سمی قهویی رنگ رو خارج میکرد ومن چند با چون کیسه رو خارج میکردم رو پایم ریخت وزخم سوزناکی داشت که هنوزم جایش هست به دکتر متخصص مراجعه کردمم پروستات م رو قطعی نمیدونم و دقیقا همون آزمایش های پدرم برام تجویز کردن ولی من نرفتم خواستم نظر شما رو هم بدونم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

    1. سلام
      با انجام سی تی اسکن وسونوگرافی شکم ولگن به متخصص داخلی مراجعه کنین

    2. سیگارو ترک کن در اولین قدم وقتی ژن این بیماری رو داری

دیدگاه‌ها بسته‌اند.