حمله پانیک چیست؟

اصطلاح حمله پانیک ، به یک دوره ناگهانی ترس شدید و غیرقابل کنترل اشاره دارد که با طیف وسیعی از علائم خودمختار همراه است. فرد احساس می کند ضربان قلب بالایی دارد، بدنش لرزش داشته و با عرق سرد پوشیده شده است، تنگی نفس یا اختلالات تنفسی، بی حسی قسمت هایی از بدن، احساس اینکه اتفاق خطرناکی در شرف وقوع است یز وجود دارد . به طور متوسط، یک حمله تا 10-15 دقیقه طول می کشد، گاهی اوقات کمی بیشتر (تا یک ساعت). علائم در اولین دقایق حمله بیشتر آشکار می شود و به تدریج فروکش می کند. در هنگام حمله هیچ خطر فیزیکی وجود ندارد، اما روان انسان به طور جدی تحت تأثیر قرار می گیرد. یک متخصص مغز و اعصاب یا روان درمانگر و گاهی اوقات یک روانپزشک، می تواند به مقابله با چنین تظاهراتی کمک کند.

علل ایجاد حمله پانیک چیست؟

متخصصان هنوز نمی دانند دقیقاً چرا حملات پانیک رخ می دهد،. امروزه چندین نظریه در مورد منشاء این بیماری شناسایی شده است. از جمله محبوب ‌ترین نسخه‌ها، فرضیه‌ها و نظریه‌های زیر هستند که توضیحات واقعی ممکن برای علائم و تظاهرات دارند.

فرضیه روانکاوانه

این فرضیه حاکی از آن است که اضطراب و همچنین حملات پانیک مرتبط با آن، در صورتی که تمایلات و نیازها با احتمالات مطابقت نداشته باشد، باعث تضاد درونی فرد می شود.

فرضیه ژنتیکی

این فرضیه حملات را با وراثت توضیح می دهد و آنها را با این واقعیت توضیح می دهد که افرادی که خویشاوندان آنها خود از حملات پانیک رنج می برند بیشتر از این اختلال رنج می برند.

فرضیه شناختی

فرضیه شناختی این دیدگاه را مطرح می کند که اضطراب، واکنش های استرس با توضیح نادرست شرایط فرد تحریک می شود. بنابراین، افزایش ضربان قلب و تنفس به عنوان تهدید کننده زندگی در نظر گرفته می شود که باعث نگرانی می شود. افرادی که تمایل به اغراق در احساسات خود دارند معمولاً از حملات پانیک رنج می برند.

فرضیه رفتاری

این نوع فرضیه حاکی از آن است که در ابتدا یک حمله پانیک توسط علل خارجی که کاملا واقعی هستند تحریک می شود . به عنوان مثال، موقعیت های تهدید کننده زندگی باعث افزایش ضربان قلب می شود. با تکرار موقعیت ها، واکنش را می توان تقویت کرد و در موقعیت هایی رخ می دهد که هیچ تهدیدی برای زندگی وجود ندارد.

حمله پانیک
حمله پانیک

عوامل خطر

دانشمندان تعدادی از علل و عوامل خطر را شناسایی کرده اند که وجود آنها می تواند علائم حمله پانیک را تحریک کند. از جمله موارد اصلی عبارتند از:
– آسیب شناسی روانی، به ویژه هراس، پس از سانحه یا به اصطلاح اختلالات اضطراب اجتماعی.
– عوامل اجتماعی (مرگ عزیزان، از دست دادن شغل، طلاق) که باعث استرس شدید می شوند.
-عادات بد (سیگار کشیدن، اعتیاد به الکل، مصرف مواد مخدر)
– لغو یا کاهش ناگهانی دوز برخی داروها (به ویژه داروهای ضد افسردگی)
– بیماری های مزمن دستگاه تنفسی یا قلب و عروق، سیستم غدد درون ریز، تحریک افزایش تنفس و تپش قلب.

علائم این حملات شامل چیست؟

در تصویر بالینی، تعدادی از علائم معمولی وجود دارد که با آنها می توان حمله پانیک را شناسایی کرد. اولین چیزی که باید بدانید این است که حمله چگونه رخ می دهد و چگونه آن را از سایر آسیب شناسی ها تشخیص دهید. اول از همه، لازم است به یک شروع خاص توجه کنید – ناگهانی، با ظاهری تیز از احساس ترس از مرگ، اضطراب بی انگیزه، مرگ اجتناب ناپذیر، از دست دادن کامل کنترل بر خود، سپس تنگی نفس رخ می دهد، ضربان قلب سریع می شود واین علائم تنها در چند دقیقه به حداکثر می رسد.
علائم دیگر عبارتند از:
– عرق سرد
– احساس ترس و وحشت غیر منطقی
– درد قفسه سینه
– افزایش ضربان قلب
– حالت تهوع
سرگیجه
اگر احساس ترس یا وحشت می کنید و دلیلی برای آن وجود دارد – مثلاً قبل از یک امتحان مهم یا مصاحبه شغلی، این طبیعی و قابل درک است. این نحوه واکنش بدن شما به یک رویداد مهم برای شما است.
تجربه بیش از 4 علامت به طور همزمان بدون دلیل موجه به احتمال زیاد شروع یک حمله پانیک است.

چگونه با حملات پانیک مقابله کنیم؟

پنج تکنیک ساده برای حمله پانیک طبق توصیه متخصصان مغز و اعصاب عبارت است از:
1. نفس عمیق بکش. دم و بازدم آهسته و عمیق بدن را آرام می کند و به بهبودی کمک می کند.
2. کفش های خود را در بیاورید تا زمین را با کف پاهای خود احساس کنید. اجسام را با دستان خود لمس کنید. اگر گربه یا سگی را در نزدیکی خود هستند، آنها را نوازش کنید
3. . آب بنوشید.
4. پاهای خود را تکان دهید یا در جای خود حرکت کنید ، این کار به ترشح هورمون های ضد استرس کمک می کند.
5. حواس خود را پرت کنید . به اطراف نگاه کنید و 5 شیء نزدیک خود را نام ببرید. این کار حواس شما را پرت می کند و به شما کمک می کند با آرامش بیشتری فکر کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .