بیماری پیکا چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری پیکا یک اختلال است که در آن فرد تمایل به خوردن اقلام غیرغذایی رایج و عجیب و غریبی مانند خاک، خاک رس ، رنگ و… دارد موارد کمتر رایج عبارتند از چسب، مو، خاکستر سیگار هستند .این اختلال در کودکان شایع ‌تر است و 10 تا 30 درصد از کودکان 1 تا 6 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین می‌تواند در کودکان و بزرگسالان دارای ناتوانی‌های ذهنی و رشدی نیز رخ دهد. در موارد نادر، زنان باردار هوس اقلام عجیب و غریب و غیرخوراکی می کنند. برای این زنان، پیکا اغلب شامل خوردن خاک است و ممکن است به کمبود آهن و روی مرتبط باشد

علائم پیکا شامل چیست؟

بطور کلی علائم پیکا به ماده غیرغذایی که فرد دچار اختلال می خورد بستگی دارد و شامل موارد زیر می باشد:
– ناراحتی معده
دل درد
– وجود خون در مدفوع (که ممکن است نشانه زخم ناشی از خوردن مواد غیر خوراکی باشد)
– مشکلات روده (مانند یبوست یا اسهال)

این علائم نتیجه محتوای سمی و باکتریایی مواد غیرخوراکی است. خوردن مکرر اقلام غیرخوراکی در طول یک دوره زمانی می تواند باعث موارد زیر شود:

– مسمومیت با سرب (در اثر خوردن تراشه های رنگ حاوی سرب)
– انسداد یا پارگی روده (در اثر خوردن اجسام سخت مانند سنگ)
– صدمات وارده به دندان
– عفونت ها (از ارگانیسم ها و انگل هایی که وارد بدن شده و باعث بیماری می شوند)

بیماری پیکا
بیماری پیکا

اختلال پیکا چگونه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از کودکان اکثر اوقات عادت دارند چیزهایی مانند ناخن وموهای خود را می جوند یا اسباب بازی ها و هر وسیله دیگری را در دهان می گذارند . اینها جزء عادات معمولی در بیشتر کودکان محسوب شده و بیماری یا اختلال نیست . اما اگر کودک به طور مکرر اقلام غیرخوراکی عجیب و غربی مانند خاک سنگ و… می خورد و حتی اگر این اقلام او را بیمار کند. از آنها دست نمی کشد باید توسط پزشک معاینه شوند.
پزشک علائم فیزیکی کودک شما را بررسی خواهد کرد. اینها می تواند شامل ناراحتی معده یا مشکلات روده باشد.
اگر کودک شما در یک گروه پرخطر برای پیکا قرار دارد (که شامل افرادی با ناتوانی های ذهنی یا رشدی هستند)، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا کودک خود را در حال خوردن اقلام غیرخوراکی دیده اید و برای چه مدت.
اگر این رفتار برای یک ماه یا بیشتر رخ داده باشد، پزشک ممکن است آن را پیکا تشخیص دهد.
پزشک ممکن است آزمایشاتی مانند آزمایش خون یا تصویر برداری توسط اشعه ایکس معمولی را تجویز کند. اینها می توانند کم خونی احتمالی را بررسی کنند، به دنبال سموم در خون باشند و انسداد روده ها را تشخیص دهند.
ممکن است پزشک برای بررسی سطح آهن و روی در کودک آزمایش خون تجویز کند. کمبود این ویتامین ها در برخی موارد محرکی برای خوردن خاک تلقی می شود.

نحوه درمان پیکا

درمان پیکا به چندین حوزه می پردازد. اول اینکه پزشک ، بیماری فرزندتان را در اثر خوردن اقلام غیرخوراکی بررسی می کند. به عنوان مثال، پزشک شما یبوست، اسهال، زخم، پارگی روده، عفونت یا هر ترکیبی از بیماری را درمان می کند. اگر پزشک متوجه شود که فرزند شما آهن یا روی کافی ندارد، آن را با یک مکمل ویتامین و توصیه های غذایی برطرف می کند.
سپس تمرکز دیگر درمان به علت اصلی تشخیص اختلال پیکا در کودک می پردازد. پزشک در مورد محیط خانه فرزندتان صحبت می کند، شما را به عنوان والدین آموزش می دهد و کودک را به یک متخصص یا مشاوره کودک ارجاع می دهد

آیا می توان از بیماری پیکا جلوگیری کرد؟

بطور کلی نمی توان از ایجاد شدن بیماری پیکا جلوگیری کرد، اما تغذیه مناسب ممکن است به برخی از کودکان کمک کند تا از بروز آن پیشگیری شود . اگر به عادات غذایی توجه زیادی داشته باشید و بر کودکانی که تمایل دارند چیزهایی را در دهان خود فرو کنند نظارت کنید، ممکن است بتوانید زودتر از قبل از بروز عوارض، این اختلال را تشخیص دهید.
در صورتی که کودک شما مبتلا به اختلال پیکا تشخیص داده شده است، می توانید خطر خوردن مواد غیر خوراکی را با دور نگه داشتن آن اقلام در خانه کاهش دهید. حتماً بر بازی های کودکتان در فضای بیرون از خانه نیز نظارت داشته باشید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

یک پاسخ

  1. مطالب بسیار عالی و مفیدی بودند.ممنونم از تهیه کنندگان این مطالب.