آمادگی برای رادیولوژی دندان

رادیولوژی یا پرتونگاری از دندان ، نوعی از روش‌های تصویربرداری از دندان ها می‌باشد که دندانپزشک برای ارزیابی سلامت دهان و دندان تجویز می کند . قبل از انجام این روش های تشخیصی لازم است آمادگی های لازم برای انجام رادیولوژی دندان توسط بیماران انجام گیرد .
در این روش تشخیصی از پرتوهای ایکس با میزان کم برای تهیه تصاویر داخلی دهان ، دندان ها و لثه ها استفاده می شود .
این تصاویر به دندانپزشک کمک می کنند تا مشکلات دهانی مانند پوسیدگی های دندان ، آسیب های احتمالی و غیره را تشخیص دهند .
در این مقاله به معرفی و بررسی انواع روش های رادیولوژی دندان و آمادگی های لازم برای انجام رادیولوژی دندان پرداخته ایم تا بتوانیم اطلاعات شما را در مورد آمادگی های قبل از انجام این روش های تشخیصی بالا ببریم .

دلایل انجام رادیولوژی دندان چیست؟

معاینات دندانپزشکی معمولاً باید هر ۶ ماه یکبار انجام گیرد. در این معاینات دندانپزشک برای بررسی دقیق تر دندان ها رادیولوژی های دندانی را تجویز می کند و در صورتی که یک مشکل در دهان و دندان های فرد را تشخیص دهد ممکن است فرد مجبور شود دفعات بیشتری این رادیوگرافی یا رادیولوژی ها را انجام دهد .
فاکتورهایی که بر مراجعه بیشتر افراد برای انجام پرتونگاری دندان ممکن است تاثیر بگذارد ، شامل موارد زیر می باشد:
– سن فرد
– سلامتی فعلی دهانی
– علائم بیماری های دهان
– سابقه بیماری های لثه و پوسیدگی دندان
کودکان بیشتر از بزرگسالان ممکن است به انجام پرتونگاری دندان نیاز داشته باشند. زیرا ممکن است دندانپزشکان نیاز به نظارت بیشتری بر رشد دندان های آنها داشته باشند . بنابراین انجام این رادیولوژی های دندان بسیار مهم است زیرا می تواند به دندانپزشک کمک کند تا مشخص کند که آیا دندان های کودک باید کشیده شوند یا خیر و همچنین از بروز عوارضی مانند رشد دندان های دائمی بر روی دندان های شیری جلوگیری می‌ کند

آمادگی برای رادیولوژی دندان
آمادگی برای رادیولوژی دندان

انواع روشهای رادیولوژی دندان

روش های مختلفی برای گرفتن تصاویر از دندان ها وجود دارد که هر کدام می ‌توانند نماهای متفاوتی از دهان را ثبت کنند ، متداول ترین روش های رادیولوژی دهان شامل موارد زیر می باشند .

– بایت وینگ

در این روش فرد باید کاغذ مخصوصی را بین دندان های خود قرار داده و گاز بگیرد تا دندانپزشک تاج دندان ها و مطابقت آنها را بررسی کند . از این روش برای بررسی خفره های بین دندانی نیز استفاده می شود.

– اکلوزال

این روش پرتونگاری هنگام بسته شدن فک انجام می‌شود تا مشخص کند که دندان های فک فوقانی و تحتانی شما چگونه به خط می شوند . همچنین می تواند ناهنجاری های آناتومیکی را با کف دهان یا کام تشخیص دهد .

– پانوراما

برای انجام این روش ، دستگاه اشعه ایکس به صورت نیم دایره به دور سر فرد می چرخد . دندانپزشک از این روش برای بررسی دندان های عقل ، برنامه ریزی برای قرار دادن دستگاه های دندانپزشکی یا بررسی مشکلات فکی استفاده می کند .

– پری اپیکال

دندانپزشک از این روش برای بررسی یک یا دو دندان به صورت کامل از ریشه تا تاج استفاده می کند.
همچنین در صورتی که دندانپزشک به مشکلی در دهان مشکوک باشد ، ممکن است در مناطقی خارج از لثه و دندان مانند دک از اشعه‌های اضافه ایکس کند .

آمادگی قبل از انجام رادیولوژی دندان

آماده سازی بیمار برای اطمینان از تولید تصاویر با کیفیت بالا و جلوگیری از خطا قبل از انجام رادیولوژی و رادیوگرافی های دندانی بسیار مهم است . به عنوان مثال آماده ‌سازی نادرست بیمار می تواند به تصاویر نادرست منجر شود که می‌ توانند باعث تشخیص نادرست یا عدم تشخیص مشکل توسط دندانپزشک شوند .
در حالی که این تصاویر نادرست اغلب به دلیل وجود اشیاء فلزی رخ می دهند ، همچنین می‌توانند به دلیل وجود ساختارهای آناتومیکی در خارج از لایه تصویری و محل کانونی نیز رخ دهند .
مورد مهم دیگری که هنگام آمادگی برای انجام رادیولوژی دندان باید انجام گیرد ، استفاده از این پیش بند یا جلیقه‌های سرب می باشد که به محافظت از بافت ها در گردن ، قفسه سینه ، نواحی تولید مثل و بافت تشکیل دهنده خون کمک می کنند .
علاوه بر این، این جلیقه ها رسیدن اشعه های پراکنده به اندام های تولید مثل را متوقف می کنند .
به جز موارد ذکر شده در بالا در روش های رادیولوژی یا پرتونگاری های دندانپزشکی معمولاً به هیچ گونه آمادگی خاص دیگری نیاز نمی باشد و تنها کاری که فرد باید انجام دهد این است که قبل از انجام این روش های رادیولوژی ، دندان‌های خود را مسواک بزند .
برای انجام این روش ها در مطب یا مراکز مربوطه ، بیمار باید روی یک صندلی نشسته و دستگاه اشعه ایکس در کنار سر بیمار قرار می گیرد تا تصاویر گرفته شده از دهان را ضبط کند. در برخی از مراکز دندانپزشکی اتاق جداگانه ‌ای برای ثبت تصاویر توسط اشعه ایکس وجود دارد ، در حالی که برخی دیگر در همان اتاق یا مطب دندانپزشکی این کار را انجام می دهند .

پس از انجام روش های رادیولوژی یا پرتونگاری از دندان چه اتفاقاتی می‌افتد؟

پس از انجام رادیولوژی ، بیمار می تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر گرفته و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.
هنگامی که تصاویر حاصل از روش های تصویربرداری از دندان آماده می شوند دندانپزشک آن‌ها را بررسی کرده و ناهنجاری های مربوطه را تشخیص می دهد.
در صورتی که دندانپزشک مشکلاتی مانند حفره و پوسیدگی های دندان را تشخیص دهد در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت خواهد نمود .

نتیجه گیری

انجام پرتونگاری یا رادیولوژی منظم از دندان ، مانند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان اجتناب ناپذیر برای سلامت دهان و دندان می باشد .
انجام تصویر برداری بسته به سن و سلامت دهان و دندان شما ممکن است هر ۶ ماه تا یک سال انجام شود ، اما فراموش نکنید که باید در صورت بروز هر گونه درد یا تغییر در دهان خود خیلی زود به دندانپزشک خود مراجعه نموده و مشکل را برطرف کنید.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .