آمادگی قبل از انجام سی تی اسکن

سی تی اسکن که با نام توموگرافی کامپیوتری نیز خوانده می‌شود ، یک روش تشخیصی تصویربرداری است که از اشعه ایکس با دوز کم برای تولید تصاویر دقیقی از قسمت های داخلی بدن استفاده می کند و می تواند تصاویری از بافت های نرم بدن که در تصاویر معمولی اشعه ایکس نشان داده نمی‌شود ، ارائه دهد .
برای انجام این روش تشخیصی تصویربرداری همانند سایر روش های تصویر برداری آمادگی هایی نیاز است که بیمار از آمادگی هایی برخوردار بوده تا بتواند این اسکن را انجام دهد .
در این مقاله به معرفی و بررسی آمادگی های لازم قبل از انجام سی تی اسکن پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با انجام این روش تشخیصی یاری کنیم .

آمادگی های لازم قبل از انجام سی تی اسکن

آمادگی قبل از انجام سی تی اسکن
آمادگی قبل از انجام سی تی اسکن

موارد استفاده از سی تی اسکن

سی تی اسکن در هر بخش از سر یا بدن قابل انجام است و تصویر واضحی از استخوان ها و بافت های نرم مانند ماهیچه ها ، اندام‌ها ، رگ های خونی بزرگ و مغز و اعصاب ارائه می دهد .
متداول ترین موارد استفاده از سی تی اسکن در مغز برای تعیین علت سکته مغزی یا ارزیابی صدمات جدی در سر است . سایر کاربردهای سی تی اسکن شامل موارد زیر می باشد :
– تشخیص ناهنجاری های بدن مانند تومورها ، آبسه ها ، رگ های خونی غیر طبیعی و غیره
– قبل از انواع خاصی از جراحی ها برای ارائه تصویر شفاف از یک ناحیه از بدن به جراح
– برای مشخص کردن محل دقیق تومورها قبل از رادیوتراپی
– برای کمک به پزشکان جهت گرفتن نمونه های بافتی (بیوپسی)

نحوه آمادگی قبل از انجام سی تی اسکن

در موارد نادر بسته به قسمتی از بدن که باید مورد ‏سی تی اسکن قرار بگیرد ، ممکن است دستورالعمل‌هایی جهت انجام آن به بیمار داده شود .
اما به عنوان یک قاعده کلی لازم است بیمار قبل از انجام این اسکن همه اشیای فلزی از جمله جواهرات ، عینک ، گیره مو و غیره را از بدن خود جدا کرده و لباس های عاری از زیپ یا دکمه فلزی بپوشد .
در برخی موارد ممکن است پزشک قبل از انجام سی تی اسکن ، انجام آزمایش خون را توصیه کند .
بسته به ناحیه از بدن که باید مورد اسکن قرار بگیرد ممکن است از بیمار خواسته شود که چند ساعت قبل از انجام این اسکن از خوردن و آشامیدن اجتناب کند .
همچنین در صورتی که پزشک انجام سی تی اسکن را همراه با تزریق توسط ماده کنتراست تجویز کرده باشد ، ممکن است لازم باشد مصرف برخی از داروها مانند متفورمین که دارویی برای درمان دیابت می باشد قبل از انجام این اسکن متوقف شود .
در صورتی که پزشک انجام سی تی اسکن را با کنتراست تجویز نموده باشد ، قبل از انجام این اسکن از بیمار رگ گیری می شود تا در حین انجام اسکن ماده حاجب در رگ بیمار تزریق شود .
در برخی از اسکن ها بسته به اینکه چه بخشی از بدن مورد بررسی قرار می گیرد ممکن است نیاز باشد یکی از موارد زیر را انجام دهید ، موارد نام برده شده با هدف مسدود کردن مشخصی از اشعه ایکس است که از طریق بافت های مختلف عبور می‌کند و این امر به ایجاد تضاد بهتر بین اندام ها و بافت های مختلف در تصاویر اسکن کمک می کند .

– برای اسکن شکم و لگن از بیمار خواسته می شود تا قبل از انجام اسکن نوشیدنی خاصی بخورد که باعث می شود معده و روده شفاف و واضح تر نشان داده شوند .

– برای اسکن های لگن مقداری مایع در قسمت پشت (رکتوم) بیمار قرار می گیرد .
– در اسکن لگن ، از خانم ها خواسته می‌شود که یک تامپون را در داخل واژن خود وارد کنند .

– گاهی اوقات یک رنگ (ماده‌ حاجب) از طریق ورید بازوی بیمار به جریان خون تزریق می شود ، این ماده حاجب ممکن است باعث طعم عجیب و غریبی در دهان شود که خیلی زود از بین می رود .
انجام سی تی اسکن به خودی خود بدون درد است و در حین تصویربرداری بیمار باید بدون حرکت باقی بماند ، در غیر اینصورت تصاویر حاصل از اسکن ممکن است تاد شوند .

در صورت بارداری قبل از انجام سی ‌تی‌اسکن باید تکنسین مربوطه را مطلع سازید ، زیرا احتمال کمی وجود دارد که پرتوهای ایکس باعث اختلال در رشد جنین شود .
در صورت دارا بودن هر یک از بیماری های زیر باید قبل از انجام این اسکن پزشک یا تکنسین خود را مطلع کنید .
– مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی
– ابتلا به دیابت یا مصرف داروی متفورمین
– مشکلات کلیوی
– آسم
– مشکلات تیروئید

پس از انجام سی تی اسکن چه اتفاقی می افتد؟

پس از تمام شدن و انجام این اسکن بیمار می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد، اما در صورتی که در حین اسکن از آرام بخش استفاده شده باشد از آنجایی که تا زمانی که اثر آرام بخش از بین نرود فرد قادر به رانندگی نخواهد بود و هشیاریش مقداری کم است نیاز است تا یک نفر به عنوان همراه با بیمار جهت انجام سی تی اسکن همراه شده و بعد از انجام اسکن او را با خود به خانه ببرد .
در صورتی که در حین اسکن از ماده کنتراست استفاده شده باشد ، بیمار باید پس از اسکن حدود ۵ لیوان آب بنوشد تا به بیرون آمدن ماده حاجب از داخل بدن کمک کند.
تصاویر حاصل از این اسکن توسط پزشک رادیولوژیست تفسیر شده و به پزشک معالج ارسال می شود .

مزایای انجام سی تی اسکن

– تعیین اینکه چه موقع بهتر است جراحی انجام شود.
– کاهش نیاز به جراحی های اکتشافی
– بهبود تشخیص و درمان سرطان
– کاهش طول مدت بستری
– راهنمای درمان بیماری های شایع مانند آسیب بیماری های قلبی و سکته مغزی
– دستیابی سریع پزشک به تصاویر و نتایج حاصل از اسکن
– این روش ، تصویری از یک ناحیه بدن در زمان واقعی را فراهم می کند به همین دلیل وسیله مناسبی برای هدایت روش‌های حداقل تهاجمی مانند بیوپسی سوزن در بسیاری از مناطق بدن به ویژه در ریه ها ، شکم ، لگن و استخوان ها می باشد .
– یکی از مهمترین مزیت های تصویربرداری توسط سی تی اسکن این است که تصاویر دقیق از استخوان ها ، ریه ها ، سایر بافت های نرم و رگ های خونی را به طور همزمان ارائه دهد .
– معاینات توسط این اسکن سریع و ساده بوده و در موارد اضطراری می تواند صدمات داخلی و خونریزی را به سرعت آشکار کند که به نجات جان انسان ها کمک می کند .

برای انجام سی تی اسکن در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویربرداری پزشکی بهار ،با یک دهه فعالیت ، تاکنون پذیرای مراجعین زیادی از نقاط مختلف استان البرز ، جهت انجام سی تی اسکن بوده است.
ساکنین گرامی کرج، مهرشهر، فردیس، ملارد، مارلیک،عظیمیه، جهانشهر ، گوهردشت، گلشهر، باغستان،حصارک، کمالشهر و… هر کجای استان البرز ، می توانند با امکان نوبت دهی اینترنتی سی تی اسکن ، در موعد مقرر مراجعه نمایند .


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .