اقدامات ضروری برای آمادگی قبل از انجام ماموگرافی

برای انجام ماموگرافی لازم است مانند سایر روش های تصویربرداری ، اقداماتی برای آمادگی قبل از انجام ماموگرافی انجام شود که در این مقاله به معرفی و بررسی کار هایی که قبل از انجام ماموگرافی باید انجام شود ، پرداخته ایم .
ماموگرافی یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی برای معاینه پستان است که از اشعه ایکس کم انرژی به طور خاص برای تصویربرداری از بافت پستان استفاده می‌کند .

در این روش از تصاویر استاندارد شده سینه ها برای ارزیابی ضایعات پستان استفاده می شود ، همچنین به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص سرطان اولیه پستان در زنانی که دارای علائم نمی باشند ، استفاده می شود .
در ماموگرافی ، هر پستان به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد و برای انجام آن پستان ها بین دو صفحه فشرده می‌شوند تا حداکثر تجسم توده ها یا کلسیفیکاسیون ها به دست آید .

اقدامات لازم برای آمادگی قبل از انجام ماموگرافی

دلایل انجام ماموگرافی

ماموگرافی ممکن است برای غربالگری یا برای تشخیص انجام شود . زنان بالای ۳۰ سال باید در صورت داشتن علائمی مانند توده های قابل لمس ، ضخیم شدن پوست پستان ، ترشحات و… در پستان خود تحت ماموگرافی تشخیصی قرار گیرند .
ممکن است از ماموگرافی برای ارزیابی درد پستان نیز استفاده شود.
در زنانی که دارای سینه های متراکم و برآمده یا بسیار بزرگ هستند که ممکن است انجام معاینات جسمی در آنها دشوار باشد و همچنین زنانی که در معرض خطر بالای سرطان پستان هستند و خود یا خانواده سابقه سرطان پستان داشته باشند ، باید به طور منظم با انجام ماموگرافی معاینه شوند .

7 نکته برای آمادگی قبل از انجام ماموگرافی
7 نکته برای آمادگی قبل از انجام ماموگرافی

دانستنهای ضروری برای آمادگی قبل از انجام ماموگرافی

1. عدم استفاده از دئودورانت : برای انجام ماموگرافی باید از استفاده از دئودورانت ها یا ضد عرق ها ، پودرها ، لوسیون ها ، کرم ها و عطرهای زیر بغل خودداری کنید .زیرا ذرات موجود در این محصولات ممکن است در ماموگرافی به صورت لکه های کلسیم نشان داده شده و باعث هشدار یا سردرگمی تکنسین شوند .

2 . وقت ماموگرافی خود را یک هفته پس از قاعدگی خود برنامه ریزی کنید.
اگر یائسگی را پشت سر نگذاشته اید ، احتمالا سینه های شما در هفته قبل و در زمان دوران قاعدگی بسیار حساس می شوند . بنابراین بهترین زمان برای انجام ماموگرافی معمولاً یک هفته بعد از دوره قاعدگی می باشد .

3. در صورت داشتن تجربه درد در هنگام ماموگرافی با مشورت پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید.
استفاده از استامینوفن حدود یک ساعت قبل از ماموگرافی ممکن است ناراحتی و درد را در حین انجام این تست کاهش دهد .

4. پوشیدن لباس های دو تکه : از آنجایی که برای انجام این روش تشخیصی باید قسمت بالا تنه لباس خود خارج کنید، توصیه می شود از لباس های دو تکه در حین انجام این روش استفاده کنید .

5. در صورت داشتن ماموگرافی قبلی ، آن را نیز همراه خود بیاورید .

6. قبل از انجام ماموگرافی می‌توانید به طور معمول غذا خورده و مایعات بنوشید و داروهای روزانه خود را طبق معمول مصرف کنید . اما لازم است ۳ تا ۴ روز قبل از انجام ماموگرافی میزان مصرف نوشیدنی های کافئین دار و شکلات را کاهش دهید. زیرا ، کافئین ممکن است سینه ها را حساس تر کند .

7. در صورت دارا بودن شرایط زیر قبل از انجام ماموگرافی تکنسین خود را از این شرایط آگاه کنید .
– در صورتی که باردار هستید یا احتمال بارداری می دهید .
– خود یا خانواده تان دارای سابقه سرطان پستان می باشید .
– در حال حاضر شیرده می باشید و یا در طی سه ماه گذشته شیردهی را متوقف کرده اید .
– دارای زخم یا خال بر روی سینه های خود هستید .
– تاکنون بیوپسی یا جراحی سینه انجام داده اید .
– دارای پروتز سینه می باشید .

مزایای انجام ماموگرافی

تصویر برداری از پستان توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک افزایش می دهد و هنگامی که تومورهای سرطانی کوچک هستند گزینه های درمانی بیشتری وجود داشته و احتمال از بین رفتن تومورها و درمان بیماری بیشتر است .
استفاده از ماموگرافی غربالگری ، تشخیص رشد بافت های غیر طبیعی کوچک را محدود به مجاری شیر در پستان به نام کارسینوم داکتال درجا (DCIS) می کند . این تومورهای اولیه در صورت برداشته شدن در این مرحله نمی توانند به بیماران آسیب برسانند و ماموگرافی تنها روش اثبات شده برای تشخیص قابل اطمینان این تومورها می باشد .

محدودیت های ماموگرافی

ماموگرافی با همه مزایایی که دارد ، به عنوان یک روش تشخیصی محدودیت هایی نیز دارد که در ادامه به برخی آشاره می شود :

1- تفسیر ماموگرافی گاهی می تواند دشوار باشد . زیرا یک پستان طبیعی می تواند برای هر زن متفاوت باشد .همچنین اگر پودر یا پمادی بر روی سینه وجود داشته باشد و یا اگر فرد تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته باشد ، ممکن است تصویر گویا نباشد .

2- از آنجاییکه دیدن و تفسیر تصاویر برخی از سینه ها دشوار است ممکن است رادیولوژیست بخواهد تصویر را با معاینات قبلی مقایسه کند .
3- همه سرطان های پستان را نمی‌توان در ماموگرافی مشاهده کرد .
4- پروتز موجود در سینه همچنین می‌تواند مانع از خواندن دقیق ماموگرافی شود . زیرا هم ایمپلنت های سیلیکون و هم نمکی بر روی اشعه ایکس شفاف نیستند و می توانند نمای واضح از بافت های موجود در پشت خود را مسدود کنند ، به خصوص اگر ایمپلنت به جای اینکه در زیر سینه قرار گرفته باشد جلوی آن قرار داده شده باشد . بنابراین لازم است کسانی که دارای پروتز سینه می باشند اطمینان حاصل کنند که تکنسینی که ماموگرافی را انجام می دهد دارای تجربه انجام ماموگرافی بر روی پستان های دارای پروتز می باشد .

برای انجام ماموگرافی در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

بیمارستانها و مراکز مجهز به امکانات لازم ، در همه شهرها و مناطق ، این روزها در دسترس هستند . چنانچه ساکن استان البرز باشید، مرکز تصویربرداری پزشکی بهار ، بطور شبانه روزی ، آماده ارائه خدمات ماموگرافی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیاست .

انجام ماموگرافی در کرج  در مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

2 پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.