چگونگی آمادگی قبل از بیوپسی اعضاء

بیوپسی روشی است که در آن نمونه کوچکی از بافت یا سلول های قسمت خاصی از بدن گرفته می ‌شود تا توسط یک آسیب شناس و تحت آزمایشات میکروسکوپی مورد معاینه قرار گیرد . ممکن است لازم باشد بیمار کارهایی برای آمادگی قبل از انجام بیوپسی انجام دهد که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.
ارزیابی هیستوپاتولوژیک در زیر میکروسکوپ می تواند اطلاعاتی از جمله وجود سرطان را نشان دهد و در صورتی که سرطان وجود داشته باشد نوع و درجه آن را مشخص می‌ کند . به آن دسته از بافت های سرطانی که به بافت های طبیعی شباهتی ندارند درجه بالا گفته می شود این سرطان ها سریعتر از درجه پایین رشد و گسترش می یابند.
در این مقاله به معرفی و بررسی انواع بیوپسی و آمادگی های قبل از انجام بیوپسی پرداخته ایم تا بتوانیم اطلاعات شما را در مورد این آمادگی ها بالا ببریم .

چگونگی آمادگی قبل از بیوپسی اعضاء
چگونگی آمادگی قبل از بیوپسی اعضاء

همه چیز درباره انواع بیوپسی و آمادگی قبل از بیوپسی

– بیوپسی Excisional

یک نوع بیوپسی است است که توسط جراحی انجام می ‌گیرد و در آن با انجام اولین برش بر روی پوست تمام تومور برداشته می شود. بسته به محل تومور ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی لازم باشد . این نوع بیوپسی معمولا برای سرطان های پوستی مانند ملانوما انجام می شود .

– بیوپسی برش

در این نوع بیوپسی تنها بخش کوچکی از تومور برداشته می‌شود . باز هم بسته به محل تومور ممکن است از بی حسی موضعی یا عمومی استفاده شود . این روش برای برخی از تومورهای بافت نرم انجام می‌شود .

– بیوپسی آسپیراسیون سوزنی

آسپیراسیون سوزنی نوعی بیوپسی است که شامل یک سوزن نازک می باشد که در محل تومور قرار می ‌گیرد و از طریق آن می توان نمونه هایی از سلول را برداشت .
پزشک ممکن است قبل از بیوپسی از بی حس کننده موضعی استفاده کند تا به بی ‌حسی پوست کمک کند . این نوع بیوپسی اغلب برای تومورهای تیروئید و پستان انجام می گیرد .

– بیوپسی هسته‌ای

در بیوپسی هسته‌ای یک سوزن بزرگ درون تومور قرار می گیرد که از طریق آن قطعات کوچک بافت جدا می‌شوند . سوزنی که برای بیوپسی هسته‌ ای استفاده می‌شود از سوزنی که برای آسپیراسیون سوزنی استفاده می شود بزرگتر است و این روش نیز تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد .

– بیوپسی استروئوتاکتیک

در این روش پزشک از پرتوهای ایکس که برای هدایت سوزن به توده کمک می‌کند ، استفاده می کند . این نوع بیوپسی معمولاً هر زمان که احساس شدن یا دیدن توده سخت باشد ، انجام می پذیرد.

– بیوپسی آندوسکوپی

آندوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر است که می تواند داخل یک دهانه (مانند دهان یا مقعد) یا از طریق یک برش پوستی کوچک وارد شود و پس از رسیدن به توده ابزارهای برش که از طریق آندوسکوپ وارد بدن شده اند نمونه ‌ای از بافت را جدا می کنند.

– بیوپسی مغز استخوان

در این روش نمونه کوچکی از مغز استخوان از طریق یک سوزن باریک برداشته می‌شود . این روش به تشخیص بیماری هایی مانند لوسمی کمک می کند .

– بیوپسی پانچ

در این نوع بیوپسی از یک ابزار ویژه برای سوراخ کردن لایه های بالایی پوست استفاده می شود . در این روش از بیحسی استفاده می شود و می تواند به تشخیص شرایط مختلف پوستی کمک کند.

آمادگی های قبل از انجام بیوپسی

برای انجام دادن بیوپسی نیاز به انجام کار خاصی نمی باشد ، با این وجود در بعضی موارد ممکن است توسط پزشک به بیمار توصیه شود که چند ساعت قبل از انجام این روش از خوردن یا آشامیدن خودداری کند .
لازم است بیمار قبل از انجام بیوپسی در مورد هر نوع دارو یا مکمل دیگری که مصرف می کند با پزشک خود صحبت کند . زیرا داروهایی نظیر آسپرین و وارفارین که خون را رقیق می کند احتمال خونریزی را افزایش می دهند و ممکن است لازم باشد که قبل از انجام بیوپسی قطع شوند .
همچنین در صورتی که سیگار می کشید باید پزشک خود را از این قضیه مطلع کنید. زیرا سیگار کشیدن باعث کند شدن بهبودی زخم ها می شود. بنابراین ممکن است لازم باشد که چند روز قبل از انجام بیوپسی سیگار کشیدن را متوقف کنید.
بیمار قبل از انجام بیوپسی باید لباس راحت و گشاد پوشیده و جواهرات یا فلزات دیگر همراه خود نداشته باشد.

پس از انجام بیوپسی چه اقداماتی باید انجام دهید؟

کاری که شما باید بعد از بیوپسی انجام دهید بستگی به این دارد که چه نوع بیوپسی انجام داده باشید . در بعضی از مراحل معمولاً از شما خواسته می‌شود حداقل ۴ تا ۶ ساعت در رختخواب استراحت کنید . در این مدت شما تحت نظارت قرار خواهید گرفت تا این اطمینان حاصل شود که حال شما رو به بهبودی است . در صورتی که بیوپسی تحت عمل جراحی انجام شود شما می توانید همان روز از بیمارستان به خانه برگشته و در خانه استراحت کنیدو اگر بیوپسی تحت بیهوشی عمومی انجام شود ممکن است لازم باشد که یک شب در بیمارستان بمانید .
بیمار پس از انجام بیوپسی ممکن است مجبور به استراحت و جلوگیری از فعالیت شدید باشد در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید .

پس از انجام بیوپسی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

پس از انجام بیوپسی نمونه تومور گرفته شده درون ماده‌ای به نام فرمالین قرار گرفته و به آزمایشگاه آسیب‌شناسی فرستاده می شود . فرمالین بافت را حفظ می کند و این اطمینان را حاصل می کند که بافت از نظر بیولوژیکی همان گونه که در زمان بیوپسی گرفته می شود باقی می ماند .
پس از فرمالین بافت را در پارافین قرار می دهند تا در صورت لزوم برش داده شود .
اینکه پس از انجام بیوپسی بیمار چه احساسی داشته باشد بستگی به این دارد که چه روشی انجام شده است . اما به طور کلی بیمار پس از انجام بیوپسی مقداری درد در اطراف محل بیوپسی دارد که در طی ۲ تا ۳ روز برطرف می‌شود .
ممکن است لازم باشد که پس از انجام بیوپسی آزمایش خون انجام دهید تا بررسی شود که از محل بیوپسی خونریزی ایجاد نشده است .
منبع


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام انواع بیوپسی در مرکز تصویربرداری پزشکی بهار

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .