رایجترین سئولات درباره سی تی اسکن

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که پزشک برای تشخیص بیماری تان سی تی اسکن تجویز کرده است و اطلاعات زیادی در مورد این نوع تصویر برداری ندارید ، توصیه می شود این مقاله را که به رایج ترین سئولات درباره سی تی اسکن و پاسخ به آنها پرداخته است را تا انتها بخوانید .

پاسخ به سئولات درباره سی تی اسکن

1. سی تی اسکن چیست؟

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری یک نوع دستگاه تصویربرداری کامپیوتری است که برای تصویر برداری از ساختار داخلی بدن استفاده می شود . این دستگاه اسکنر از یک تخت و یک بخشی به شکل دونات تشکیل شده است که منبع اشعه ایکس را در خود جای داده است .
این منبع پرتو ایکس با حرکت بیمار در داخل دستگاه بر روی ناحیه ای که جهت تصویربرداری مد نظر است چرخیده و داده‌ها توسط کامپیوتر پردازش می شوند ، سپس این داده های پردازش شده توسط رادیولوژیست تفسیر و جهت تشخیص نهایی بیماری به پزشک ارسال می شوند .

رایجترین سئولات درباره سی تی اسکن
رایجترین سئولات درباره سی تی اسکن

2. آیا ممکن است انجام سی تی اسکن سلامتی را به خطر بیندازد ؟

یکی از رایج ترین سوالات در مورد سی تی اسکن این است که آیا این روش برای سلامتی خطرناک است ؟ درست است که سی تی اسکن شامل استفاده از اشعه می باشد، اما رادیولوژیست ها همه تلاش خود را برای به روز کردن پروتکل ها و کاهش اشعه آن انجام می دهند. دوزها مورد بررسی قرار می گیرند و تکنسین ها برای استفاده از کمترین میزان تشعشع آموزش می بینند .

3. تزریق مورد استفاده در حین انجام سی تی اسکن چیست؟

در بعضی موارد برای انجام سی تی اسکن ، ممکن است از ماده‌ای رنگی به نام ماده کنتراست به صورت تزریق در داخل رگ بازو یا قسمت های دیگر استفاده شود . این ماده برای آنکه ناحیه مورد نظر بهتر دیده شود ، استفاده می شود .
ماده حاجب یا کنتراست در تصاویر سی تی اسکن رنگ سفید را نشان می‌دهد . این مسئله باعث می شود تا اعضای بدن ، رگ های خونی و بافت ها قابل مشاهده تر شوند که به رادیولوژیست کمک می کند تا بتواند این نتایج بدست آمده از تصویربرداری را تفسیر کند .
نکته ای که نباید آن را فراموش کنید این است که اگر قبلاً نیز از روش های تصویربرداری استفاده کرده‌اید و به ماده کنتراست حساسیت نشان داده‌اید باید قبل از انجام تصویربرداری ، تکنسین خود را مطلع کنید . زیرا این گونه بیماران قبل از انجام اسکن باید مقداری دارو مصرف کنند تا احتمال آلرژی به آن ماده کاهش یابد . ‌

4. سی تی اسکن با دوز پایین به چه معنا است ؟

این یک روش معاینه است که تابش اشعه در طی آن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. در عوض کیفیت تصاویر ضعیف تر است و به نظر مبهم می‌رسد . به عنوان یک روش تشخیصی برای افرادی که به مدت طولانی سیگار می کشند برای تشخیص سرطان ریه استفاده می شود . همچنین سی تی اسکن با دوز کم ، ممکن است برای نظارت بر روند تشخیص شناخته شده مناسب باشد. در مقایسه با سی تی اسکن استاندارد ریه ها ، مقدار آن را می توان به یک دهم کاهش داد .

5. تفاوت سی تی اسکن و ام آر آی در چیست؟

اسکنر مورد استفاده در طول سی تی اسکن ، اشعه ایکس را به بدن فرستاده و با شناسایی همزمان تصاویر متعدد ادامه می یابد . بافت های مختلف ارگانیسم و سطح تراکم نسبی اجازه می دهد تا یک بازسازی دقیق در قسمت های درگیر بدن انجام شود و با وجود پیشرفت های بیشمار و مشهود در رادیولوژی ، این روش تصویربرداری بیمار را در معرض بسیار کم اشعه قرار می دهد .
اسکن های انجام شده از طریق رزونانس مغناطیسی یا MRI ، بدون استفاده از تابش انجام می‌شود و امکان تولید تصاویر دقیق از اندام ها ، بافت‌های نرم ، استخوان ها و سایر ساختارهای داخلی بدن را فراهم می آورد .
تفاوت بین بافت طبیعی و غیرطبیعی غالباً بر روی تصاویر ام آر آی نسبت به سی تی اسکن واضح تر است ، اما از آن جایی که مدت زمان آن طولانی تر بوده و به دلیل تولید صداهای بلند و همچنین گران تر بودن این روش، معاینات کمتری برای بیمار انجام می دهد .

6. مزایای انجام سی تی اسکن چیست؟

این روش تصویربرداری دارای مزایای گوناگونی برای بیماران می باشد که شامل موارد زیر است .
– سی تی اسکن یک روش تشخیصی بدون درد ، غیر تهاجمی و دقیق می باشد .
– مزیت مهم انجام این روش ، توانایی آن در تصویربرداری از استخوان ، بافت های نرم و رگ های خونی به طور همزمان است.
– برخلاف اشعه ایکس معمولی، سی تی اسکن تصاویر بسیار مفصلی از انواع مختلف بافت ها را ارائه می دهد .
– انجام این روش تصویر برداری سریع و ساده می باشد و در موارد اضطراری می تواند صدمات داخلی و خونریزی را نشان دهد که به نجات جان انسان ها کمک می کند.
– این روش ، یک ابزار تصویربرداری مقرون به صرفه برای طیف گسترده‌ای از مشکلات بالینی می باشد .
– تصاویر تشخیصی که توسط سی تی اسکن تهیه می‌شود ، ممکن است نیاز به جراحی و بیوپسی را از بین ببرد .

7. در حین انجام سی تی اسکن چه اتفاقاتی می افتد؟

در طی این روش ، بیمار بر روی تختی قرار می گیرد که به طرف مرکز دستگاه پرتونگاری بزرگ حرکت می‌کند و پس از شروع عمل ، بیمار باید در هنگام گرفتن تصاویر ساکت بوده و آرام باشد . همچنین ممکن است تکنسین از بیمار بخواهد که مواقعی نفس خود را حبس کند . زیرا ، این کار به شفاف شدن عکس ها کمک می کند .
پس از انجام تصویربرداری ، بیمار می تواند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد . اما اگر مواد کنتراست دریافت کند ، ممکن است دستورالعمل‌های ویژه‌ای داده شود. به عنوان مثال ممکن است از بیمار خواسته شود که آب زیادی بنوشد تا کلیه هایش شستشو یابد .

8. در چه مواردی از سی تی اسکن استفاده می شود ؟

پزشکان ممکن است سی تی اسکن را برای تشخیص موارد زیر تجویز کنند .
– صدمات داخلی و استخوانی ناشی از تصادفات وسایل نقلیه و آسیب های دیگر
– تشخیص مشکلاتی که ناشی از صدمات اسکلتی و مشکلات به وجود آمده در نخاع به وجود می آیند .
– تشخیص پوکی استخوان
– تشخیص انواع مختلف سرطان ها و گسترش تومورها در بدن
– یافتن عفونت ها
– تشخیص لخته خون ناشی از سکته مغزی ، خونریزی و سایر موارد در سر پس از انجام جراحی
– بررسی ریه ها برای تشخیص لخته های خون در ریه ، مایعات اضافی ، ذات الریه و بیماری انسداد مزمن ریوی
– علت درد قفسه سینه یا شکم ، مشکلات تنفسی و سایر علائم
– کمک به بیوپسی و کمک به سایر روش های پزشکی همچنین کمک به برنامه‌ریزی برای پیوند عضو

9 . آیا سی تی اسکن برای زنان باردار خطرناک است؟

زنان باردار تا سه ماه اول حاملگی باید از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس و سایر تابش‌های هسته‌ای باید خودداری کنند. در صورتی که اشعه ایکس به مدت طولانی به بدن زنان باردار مخصوصا به ناحیه شکم و لگن تابیده شود خطرات احتمالی آن به مراتب بیشتر خواهد بود.
اگر مادران در هنگام بارداری به توصیه پزشک مجبور به پرتودرمانی و قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس باشند حتما محافظ محکمی بروی ناحیه شکم و رحم از سوی مراکز درمانی قرار دهند تا منجر به آسیب‌های احتمالی نشوند.

10 . قبل از سی تی اسکن چه امادگی هایی لازم است ؟

در سی تی اسکن هایی که بدون کنتراست درخواست میگردد نیاز به امادگی قبلی نمیباشد و فقط بایستی هیچ شی فلزی در ناحیه عضو مورد نظر نباشد و اگر سی تی اسکن شکم و لگن بدون تزریق میباشد در یک هفته تا ده روز اخیر بیمار سابقه رادیوگرافی های مانند UGI،ترانزیت ،باریم انما نداشته باشد.
در سی تی اسکن با کنتراست تزریقی نیاز به ناشتایی طولانی مدت نمیباشد 2-3 ساعت ناشتایی کافی است.

تصویر برداری پزشکی بهار :
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .