پاسخ به رایج ترین سوالات در مورد ماموگرافی

ماموگرافی یک نوع روش غربالگری است که برای بررسی پستان ها از نظر وجود توده های سرطانی انجام می شود . در صورتی که پزشک برای شما ماموگرافی را تجویز نموده است و از آن اطلاعی ندارید بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید زیرا ما در این مقاله به رایج ترین سوالات در مورد ماموگرافی پرداخته ایم تا بتوانیم شما را این روش تصویربرداری تشخیصی بیشتر آشنا کنیم .

رایج ترین سوالات در مورد ماموگرافی

1. ماموگرافی چیست؟

یک روش تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس از پستان ها می باشد که برای غربالگری سرطان پستان استفاده می شود . این روش نقش اساسی در تشخیص زودرس سرطان پستان دارد و به کاهش مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان کمک می کند .
از این روش برای تشخیص تومورها و سایر ناهنجاری های داخل سینه استفاده می شود.

2. دلایل انجام ماموگرافی غربالگری چیست ؟

سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در بین زنان تشخیص داده شده است و این نوع سرطان بیشتر در زنان بین 45 تا 50 سال رخ می دهد .
مامو گرافی غربالگری می تواند وجود توده های کوچک در پستان را تشخیص دهد و زمانی که سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود احتمال موفقیت در درمان نیز بیشتر می‌شود .

پاسخ به رایج ترین سوالات در مورد ماموگرافی
پاسخ به رایج ترین سوالات در مورد ماموگرافی

3. چه زمانی افراد باید ماموگرافی انجام دهند؟

غربالگری سرطان روی افرادی انجام می‌شود که در معرض ابتلا به سرطان می باشند، اما هیچ علامتی ندارند . سن و سابقه پزشکی در تعیین زمان غربالگری موثر است.
توصیه می شود زنان 45 تا 50 هر دو سال یکبار معاینه توسط ماموگرافی را انجام دهند و افرادی که در خانواده خود سابقه سرطان پستان را دارند ، باید به طور منظم معاینات غربالگری پستان را انجام دهند .
همچنین افرادی که قبل از ۳۰ سالگی و یا حداقل در طی ۸ سال گذشته تحت درمان سرطان سینه و پرتو درمانی بوده اند نیز باید به طور منظم ماموگرافی را انجام دهند‌ .

4. آیا انجام ماموگرافی یک روش ایمن است؟

بله ماموگرافی ها بی خطر هستند ، زیرا از دوز کم اشعه استفاده می کنند . تشخیص زودهنگام سرطان از هر گونه آسیب احتمالی اشعه ایکس مهم‌تر است .

5. مزایای غربالگری ماموگرافی چیست؟

مامو گرافی غربالگری با کیفیت بالا ، موثرترین ابزار موجود برای تشخیص سرطان پستان قبل از احساس توده یا بروز علائم است. تشخیص زودهنگام سرطان پستان شانس فرد برای داشتن بهترین نتیجه ممکن را افزایش می‌دهد .

6. در طول ماموگرافی چه اتفاقی می‌افتد؟

در حین انجام ماموگرافی ، تکنسین یا متخصص ماموگرافی ، پستان را روی دستگاه مخصوص اشعه ایکس قرار می دهد و یک صفحه پلاستیکی بر روی پستان فشار آورده و آن را برای چند ثانیه تحت فشار قرار می دهد‌ که این کار به بافت پستان آسیبی نمی رساند .
به طور معمول ۴ عکس و از هر پستان دو عدد عکس گرفته می شود تکنسین تصاویر را برای بررسی کیفیت آنها جهت تفسیر توسط رادیولوژیست بررسی می کند . در صورت نیاز ممکن است تکنسین غربالگری را برای گرفتن تصاویر اضافی تکرار کند.
فرد باید در طول انجام ماموگرافی آرام و بی حرکت باشید . ممکن است در طول انجام تصویربرداری از بیمار خواسته شود چند ثانیه نفس خود را حبس کند تا احتمال تاری تصویر کاهش یابد .

7. آیا انجام ماموگرافی دردناک است؟

در طول انجام ماموگرافی ، فرد مقداری فشار بر روی پستان های خود احساس خواهد کرد. تعداد معدودی از خانم‌ها درد را تجربه می کنند ، اما این درد فقط چند ثانیه ادامه دارد .
اگر در طول انجام این اسکن احساس درد کردید ، حتماً به تکنسین خود بگویید . شاید تکنسین بتواند فشار را تنظیم کند تا درد کاهش یابد .
نکته‌ای که در رابطه با انجام ماموگرافی باید بدانید این است که زمان انجام ماموگرافی بسیار مهم است . خانم هایی که قبل از یائسگی این اسکن را انجام می‌دهند ، معمولاً باید یک هفته پس از دوره قاعدگی این تست را انجام دهند .
سعی کنید نوبت انجام ماموگرافی خود را برای زمانی رزرو کنید که سینه های شما سفت و سخت نباشند . پستان های زنان هفته قبل و بعد از دوره قاعدگی حساس می باشند.

8. اگر در خانواده سابقه سرطان پستان وجود نداشته باشد آیا باز هم نیاز به انجام ماموگرافی است؟

بله ، زیرا تا ۸۵ درصد از سرطان های پستان ، تصادفی هستند و در خانم هایی که سابقه خانوادگی و عوامل خطر خاصی برای سرطان پستان ندارند ، رخ می دهند . بنابراین لازم است تمام خانم ها ماموگرافی را انجام دهند .

9. تفاوت بین ماموگرافی غربالگری و تشخیصی چیست؟

مامو گرافی غربالگری بر روی زنانی که درد سینه نداشته و یا در سینه خود توده ای احساس نمی کنند ، انجام می‌شود . در حالی که معاینه تشخیصی ماموگرافی هنگامی انجام می شود که فرد دچار درد غیر طبیعی در سینه شده و یا توده ای در سینه خود احساس می کند .

10. چه زمانی باید شروع به گرفتن ماموگرافی کنم؟

شروع ماموگرافی در چهل سالگی بهترین فرصت برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان می باشد ، با این وجود در مورد خطر فردی خود با پزشک صحبت کنید تا در مورد زمان مناسب برای شروع ماموگرافی تصمیم گیری کنید .
ماموگرافی تنها آزمایشی است که تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را کاهش می دهد . بنابراین انجام آن باید جدی گرفته شود .

11 . برای انجام ماموگرافی چه مواردی را باید رعایت نمود؟

برای انجام ماموگرافی لازم است از استفاده از دئودورانت ، پودر یا لوسیون در زیر بغل یا سینه خواد خودداری کنید . زیرا این موارد ممکن است به عنوان لکه های کلسیم در ماموگرافی ظاهر شوند .
در صورت امکان اگر قبلاً ماموگرافی انجام داده‌اید جواب ماموگرافی قبلی خود را در روز انجام ماموگرافی با خود برده و به تکنسین مربوطه تحویل دهید

12 . در صورت انجام پروتز سینه ، ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

در صورتی که پروتز سینه را انجام داده اید ، حتماً زمان انجام ماموگرافی باید تکنسین خود را از وجود پروتز مطلع کنید . زیرا پروتزها می توانند برخی از بافت های پستان را پنهان کنند و این مسئله باعث می شود که رادیولوژیست هنگام دیدن ماموگرافی شما مشکل پیدا کند . برای دیدن هر چه بیشتر بافت سینه دارای پروتز ، تکنسین بافت سینه را کمی از پروتز جدا کرده و از پستان ها تصویر بیشتری می‌گیرد .

13 . برای انجام ماموگرافی در کرج ، به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویربرداری پزشکی بهار با دارا بودن تجهیزات تشخیصی و مدرن روز دنیا کلیه خدمات ماموگرافی را به مراجعین ارائه می دهد.


تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493


منبع – ترجمه اختصاصی تصویربرداری بهار

 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .