دانستنیهای ضروری درباره آمادگی برای ام آر آی

‏آمادگی برای ام آر آی از سئوالاتی که بسیاری از مراجعین به مراکز تصویربرداری پزشکی می خواهند بدانند .
ام آر آی یک تکنیک تصویربرداری است که برای تهیه تصاویر دقیق از بدن استفاده می کند . نتیجه اسکن مجموعه‌ای از تصاویر به شکل برش های مقطعی از یک ناحیه بدن با کنتراست بالا است که برای معاینه بافت های نرم ایده‌آل است و می تواند تشخیص ناهنجاری های بافتی را برای پزشک آسان کند .

برای انجام این روش تشخیصی مانند سایر روش های دیگر آمادگی های قبل از انجام ام آر آی وجود دارد و بیمار باید یکسری نکات و شرایط را قبل از انجام ام آر آی انجام دهد .
در این مقاله به چگونگی آمادگی برای ام آر آی پرداخته ایم تا بتوانیم شما را بیشتر با انجام این روش تشخیصی آشنا کنیم .

نکاتی درباره آمادگی برای ام آر آی

آمادگی برای ام آر آی
آمادگی برای ام آر آی

موارد استفاده از ام آر آی

قبل از آنکه به بررسی آمادگی های قبل از انجام ام آر آی بپردازیم ابتدا باید بدانیم ام آر آی در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد .
ام آر آی می تواند به عنوان روش بسیار دقیقی در تشخیص بیماری‌های بدن مورد استفاده قرار گیرد و بیشتر پس از انجام آزمایش های دیگر و کافی نبودن اطلاعات برای ارائه اطلاعات کافی جهت تشخیص بیماری مورد استفاده قرار می گیرد .
با ام آرآی سر می ‌توان ترومای سر که می تواند منجر به خونریزی یا تورم شود را بررسی نمود . ناهنجاری های دیگری که اغلب توسط این اسکن یافت می‌شوند شامل آنوریسم مغزی ، سکته مغزی ، تومورهای مغزی و همچنین تومورها یا التهاب ستون فقرات می باشد .
جراحان مغز و اعصاب نه ‌تنها در تعریف آناتومی مغز بلکه در ارزیابی یکپارچگی نخاع پس از تروما از ام‌آرآی استفاده می کنند .همچنین در هنگام بررسی مشکلات مرتبط با مهره های دیسک های بین مهره ه ای ستون فقرات نیز از این نوع تصویر برداری استفاده می شود .
این تکنیک تصویربرداری می تواند ساختار قلب و آئورت را نیز ارزیابی کند و آنوریسم یا پارگی را تشخیص دهند .
اختلالات هورمونی مانند آکرومگالی و سندروم کوشینگ نیز توسط این روش تصویر برداری قابل تشخیص می باشد .
‏ MRIمی‌تواند به پزشک در تعیین آسیب‌ دیدگی ناشی از سکته مغزی یا ضعف سر نیز کمک کند . پزشک ممکن است توسط این اسکن علائمی مانند سرگیجه ، ضعف ، تشنج ، تغییر در رفتار یا تفکر ،تاری دید و سردردهای مزمن را بررسی کند .
این روش اطلاعات با ارزشی در مورد غدد و اندام های داخل شکم و تحقیق در مورد ساختار مفاصل بافت های نرم و استخوان های بدن نیز ارائه می دهد .

نکات ایمنی بیمار قبل از انجام ام آر آی

در این روش به دلیل وجود میدان مغناطیسی قوی که در این اسکن به کار می رود شرایط خاصی ممکن است مانع از انجام آن شود به همین دلیل باید هنگامی که برای نوبت گرفتن به مرکز ام آر آی مراجعه می کنید در صورت داشتن هر یک از شرایط ، تکنسین را از آن مطلع سازید تا متوجه شوید که آیا می توانید با داشتن شرایط خاص ‏MRI را انجام دهید یا خیر .
– دارا بودن ضربان ساز در بدن
– بارداری
– کلستروفوبیا
– داشتن سابقه مشکلات کلیوی
– خالکوبی های پوستی
– دستگاه تزریق دارو کاشته شده (پمپ انسولین)
– دارا بودن دریچه های قلبی مصنوعی
– کاشت حلزون
– کاشت فلز و پروتز
– استنت عروقی یا پیوند استند عروقی
– وجود گلوله در بدن
– حساسیت به ید یا گادولینیوم
– سابقه دیابت

نحوه آمادگی برای ام آر آی

هیچ آمادگی خاصی برای انجام اسکن ام ‌آر آی لازم نیست ، مگر در مواردی که توسط پزشک معالج دستوراتی داده شود .
به عنوان مثال پزشک ممکن است برای شما چند روز قبل از انجام این روش آزمایش خون را جهت سالم بودن کافی برای انجام این عمل تجویز کند .
قبل از انجام این روش تصویربرداری از شما خواسته می شود هرگونه اجزای فلزی مانند مانند جواهرات ، عینک ، ساعت ، گیره سر و غیره را از خود دور کنید .
همچنین از شما خواسته می شود که یک فرم غربالگری که در مورد سلامت و سابقه جراحی‌های شما سوال می کند را تکمیل کنید .
قبل از انجام ام آر آی لازم است بیمار لباس های خود را با لباس های بیمارستانی که عاری از هرگونه فلز می باشد ،عوض کند .
در صورتی که پزشک انجام ام آر آی را با تزریق تجویز نموده باشد، قبل از وارد شدن بیمار به اتاق برای انجام اسکن ، از بیمار رگ گیری می شود تا در حین اسکن ماده تزریقی حاجب گادولینیوم به وی تزریق شود . تزریق این ماده باعث می شود قسمت های خاصی از مغز به خصوص در رگ‌های خونی واضح تر دیده شوند. در صورتی که دارای اختلال در عملکرد کلیه می باشید ، ممکن است تزریق محلول کنتراست خطر آفرین باشد .
به بیمارانی که دچار کلستروفوبیا هستند برای انجام این روش تصویربرداری ممکن است داروهای آرامبخش داده شود .
با توجه به اینکه در طول اسکن به خصوص در حین اسکن ام آر آی از سر ، اسکنر صداهای بلندی ایجاد می کند ، در طول اسکن بر روی گوش های شما هدفون هایی قرار داده می شود تا از شدت سر و صدا کاهش دهد .
از آنجایی که تاثیر انجام ام آر آی و میدان مغناطیسی آن در بارداری بر نوزادان متولد نشده هنوز کاملا درک نشده و مشخص نیست لازم است در صورت بارداری این مسئله را با کادر پزشکی خود در میان بگذارید .

مراقبت های بعد از انجام ام آر آی

پس از انجام ام آر آی ، بیمار می تواند لباس خود را عوض کرده و از محل خارج شود. اگر برای انجام این اسکن به بیمار آرامبخش داده شود پرسنل ممکن است تا یکی دو ساعت بعد از دریافت آرامبخش بیمار را مرکز نگه داشته تا کاملا هوشیار شود .
همچنین در صورتی که از بیمار رگ گیری شده باشد قبل از خارج شدن از مرکز آنژیوکت از رگ بیمار خارج می شود .
درصورتی که علائمی مانند بثورات ، کهیر یا تنگی نفس را در اثر استفاده از ماده حاجب یا گادولینیوم تجربه کردید که این واکنش بسیار نادر است ، قبل از آنکه از مرکز تصویر برداری خارج شوید مسئولین آنجا را از مشکل خود آگاه کنید .
پس از انجام MRI ممکن است از شما خواسته شود تا مایعات زیادی بنوشید زیرا این عمل باعث می شود تا ماده کنتراست زودتر از بدن شما خارج شود .

برای انجام ام آر آی در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویربرداری پزشکی بهار ، با بیش از ده سال سابقه ، به عنوان یکی از مجهزتریم مراکز ام از آی استان البرز همه روزه پذیرای مراجعین گرامی است .
مرکز تصویر برداری پزشکی بهتر ، با بسیاری از شرکت های بیمه طرف قرارداد می باشد و امکان نوبت دئهی اینترنتی ام ار آی در کرج را نیز فراهم کرده است .


آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493
تلفن : 32255745 الی 8 (کد کرج 026)
نوبت دهی از طریق تلگرام :کلیک کنید

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

2 پاسخ

 1. سلام من یک عکس mri مغزی دارن که بنا به دلایلی موفق به گرفتن نتیجه آن نشدم آیا ممکن است عکس را برای تفسیر بیاورم؟

  1. سلام
   بیمارانی که ام ار ای خود را در این مرکز انجام دادهاند ، همگی ریپورت میشوند و جواب انها تحویل داده میشود.
   اگر مرکز دیگری انجام شده .ریپورت باید همانجا انجام شود و اگر به دلایلی انجا ریپورت نمیشود و یا دسترسی نیست
   باید کلیشه ها توسط پزشکان این مرکز مشاهده شوند . در صورت تایید کیفبت کلیشه ها ، امکان ریپورت وجود دارد.