آمادگی برای انجام تست سنجش تراکم استخوان

تست تراکم مواد معدنی استخوان که با نام سنجش تراکم استخوان شناخته می شود ، تشخیص می دهد که آیا شما مبتلا به پوکی استخوان هستید یا خیر . برای انجام این آزمایش ممکن است لازم باشد کارهایی را به عنوان آمادگی قبل از انجام تراکم استخوان انجام دهید که در این مقاله به آن پرداخته شده است.
هنگامی که پوکی استخوان دارید ، استخوان های شما ضعیف و نازک می‌ شوند و احتمال شکستن آنها افزایش می یابد. این یک وضعیت خاموش است ، به این معنی که شما هیچ علائم یا علامتی را احساس نمی کنید و بدون انجام تست سنجش تراکم استخوان ممکن است تا زمانی که استخوان شکسته شود متوجه نشوید که مبتلا به پوکی استخوان می باشید ‌.
در این مقاله معرفی و بررسی تست سنجش تراکم استخوان و کارهایی که به عنوان آمادگی های قبل از انجام سنجش تراکم استخوان باید انجام دهید پرداخته‌ایم.

آمادگی های قبل از انجام تست سنجش تراکم استخوان

قبل از اینکه به آمادگی های قبل از انجام تست سنجش تراکم استخوان بپردازیم ابتدا توضیحاتی در مورد این آزمایش به شما می دهیم .

پوکی استخوان چیست؟

استخوان ها بافت های زنده هستند و بدن دائماً در حال تشکیل توده استخوانی جدید می باشد . پوکی استخوان زمانی اتفاق می‌افتد که ساختار استخوان سریع‌ تر از آن که جایگزین شود از بین می روند .
هنگامی که استخوان ها متخلخل و کم تراکم می شوند احتمال شکستن آنها نیز افزایش می‌یابد . در مراحل اولیه ، پوکی استخوان علائمی از خود نشان نمی دهد و فرد می تواند ناگهان دچار شکستگی استخوان شود . بسیاری از موارد از جمله رژیم های غذایی کم کلسیم یا ویتامین D ، بیماری های غدد درون ریز ، اختلالات خود ایمنی ، اختلالات گوارشی و برخی از سرطان های خاص می توانند باعث ایجاد پوکی استخوان شوند برخی از مطالعات پزشکی نشان می‌ دهد که تراکم استخوان پایین می تواند با اعمال جراحی مربوط به کاهش وزن نیز ارتباط داشته باشد .
گزینه های درمانی شامل داروها و تغییر در شیوه زندگی می باشد . ورزش ، باعث تقویت استخوان ها می شود حتی ورزش های ساده مانند پیاده روی و یوگا.

آمادگی برای انجام تست سنجش تراکم استخوان
آمادگی برای انجام تست سنجش تراکم استخوان

تست سنجش تراکم استخوان چگونه عمل می کند؟

انجام این تست سریع و بدون درد است و در طی این روش با استفاده از اشعه ایکس می توان تخمین زد که استخوان های شما چقدر متراکم یا ضخیم می باشند.
پرتوهای ایکس مقدار کلسیم و مواد معدنی در بخشی از استخوان شما را اندازه گیری می کنند . هر چه مواد معدنی بیشتری داشته باشید بهتر است و به این معناست که استخوان های شما قوی و متراکم بوده و احتمال شکستن آنها نیز کمتر است . در صورتی که مقدار مواد معدنی در استخوان کمتر باشد احتمال شکستن آن بیشتر می ‌شود.

 تست سنجش تراکم استخوان روی چه کسانی باید انجام گیرد؟

هر کسی می‌ تواند به پوکی استخوان مبتلا شود ، اما پوکی استخوان در زنان مسن شایع‌تر است . با این حال مردان نیز می تواند مبتلا شده و شانس آنها با افزایش سن افزایش می یابد .
در بیشتر موارد پزشک در صورت دارا بودن هر یک از شرایط زیر ممکن است انجام تراکم استخوان را برای فرد توصیه کند :
– زنان یائسه ۵۰ ساله یا بالاتر
– زنانی که قبل از ۶۵ سالگی یائسه شدند و یا موارد دیگری دارند که احتمال ابتلای آنها به پوکی استخوان را افزایش می ‌دهد .
– از دست دادن بیش از ۱.5 اینچ از قد خود در بزرگسالان
– مردان ۵۰ سال یا بالاتر
– داشتن کمردرد های بدون علت
– داشتن دوره های نامنظم یا متوقف شده در صورتی که فرد باردار نبوده و یائسه نمی باشد.
– انجام پیوند عضو
– افت سطح هورمون
– مصرف برخی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها
– استعمال دخانیات
– مصرف الکل

آمادگی های لازم قبل از انجام تست سنجش تراکم استخوان

– بیمار باید ۲۴ ساعت قبل از انجام این تست از مصرف کلسیم و مکمل های کلسیم اجتناب کند.
– در صورتی که بیمار در طی ۷ روز قبل از انجام سنجش تراکم استخوان از تزریق باریوم یا رنگ کنتراست برای انجام سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده کرده است ، نباید این تست را انجام داده و باید پزشک خود را مطلع کند. زیرا رنگ کنتراست می ‌تواند در تست تراکم استخوان شما اختلال ایجاد کند.
– بیمار باید لباس‌های گشاد و راحتی پوشیده و لباس هایی که دارای زیپ ، بند فلزی ، کمربند یا دکمه فلزی می باشد نپوشد.
– در صورتی که باردار بوده و یا مشکوک به بارداری می باشید قبل از انجام این تست پزشک یا تکنسین خود را مطلع کنید.

نتایج تست سنجش تراکم استخوان

در این آزمایش استخوان شما را با یک فرد جوان و بالغ از نظر جنسیت مقایسه می‌کند. نمره به دست آمده در این تست نشان می دهد که چگالی استخوانی شما طبیعی است ، پایین تر از حد طبیعی است یا در سطحی است که نشان دهنده ابتلا به پوکی استخوان می باشد .

چرا تست سنجش تراکم استخوان روی مفصل ران و استخوان های مچ دست یا پا تمرکز می ‌کند؟

زیرا شکستگی استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان در این نقاط شایع تر است و سنجش تراکم استخوان این نواحی به پیش بینی شکستگی در استخوان های دیگر نواحی بدن نیز کمک می کند . با توجه به اینکه شکستگی لگن می ‌تواند بسیار دردناک و مشکل‌ساز باشد درک میزان تراکم در آن نواحب ابتدا به پزشک کمک می‌کند تا هرچه زودتر مشکل را برطرف کند.

هر چند وقت یکبار لازم است تست سنجش تراکم استخوان انجام شود ؟

در صورتی که دارای پوکی استخوان می باشید و داروهای خاصی برای این بیماری مصرف می کنید پزشک ممکن است از شما بخواهد که هر یک تا دو سال این اسکن را انجام دهید تا مطمئن شود که آیا داروهایی که مصرف می کنید باعث افزایش استخوان های شما می شود یا خیر .


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام تست سنجش تراکم استخوان در کرج

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .