اختلال اضطراب جدایی چیست؟

اختلال اضطراب جدایی یک ترس مداوم، شدید و ذهنی نامناسب از جدایی از موضوع اصلی دلبستگی (معمولاً مادر) است. کودکان رنج کشیده به شدت سعی می کنند از چنین جدایی اجتناب کنند.
اضطراب جدایی یک احساس طبیعی در کودکان 8 تا 24 ماهه بوده و معمولاً زمانی حل می شود که کودک احساس امنیت پیدا نموده و متوجه شود که والدینش باز خواهند گشت. برای برخی از کودکان، اضطراب جدایی فراتر از این سن باقی می‌ماند یا دیرتر رفع می شود و ممکن است آنقدر شدید باشد که به عنوان یک اختلال در نظر گرفته شود. اختلالات جدایی معمولاً در کودکان خردسال و به ندرت بعد از بلوغ رخ می دهد.
استرس های زندگی (مثلاً مرگ یکی از اقوام، دوست یا حیوان خانگی، جابجایی خانه، تغییر مدرسه) می تواند باعث اختلال اضطراب جدایی شود. علاوه بر این، برخی افراد دارای استعداد ژنتیکی برای اضطراب هستند.

علائم و نشانه های اختلال اضطراب جدایی شامل چیست؟

اضطراب جدایی اغلب خود را به صورت امتناع از حضور در مدرسه (یا پیش دبستانی) نشان می دهد.
به عنوان یک قاعده، در طول جدایی، صحنه های دراماتیک رخ می دهد. در حین جدایی کودک از والدین، معمولاً صحنه های دراماتیکی رخ می دهد که هم برای کودک و هم برای والدین (معمولاً مادر، اما می تواند پدر یا مادربزرگ باشد یا قیم) دردناک است. در این هنگام کودک چنان گریه و التماس می کنند که والدین نمی توانند آنها را رها کنند و این منجر به تکرار صحنه ها در روزهای بعد می شود. هنگام فراق، بچه ها وسواس پیدا می کنند و اغلب نگران هستند که ممکن است به شخص مورد نظرشان ( پدر ، مادر، قیم) آسیبی برسد (مثلاً در یک تصادف رانندگی، در نتیجه یک بیماری جدی). کودک ممکن است از تنها خوابیدن خودداری کنند و حتی ممکن است اصرار داشته باشند که همیشه در همان اتاقی باشند که فرد موردنظرشان خوابیده است.

اختلال اضطراب جدایی
اختلال اضطراب جدایی

کودکان اغلب دچار شکایات جسمی می شوند (به عنوان مثال، سردرد، درد شکم).
رفتار کودک در حضور آن فرد اغلب طبیعی است و ممکن است این تصور نادرست را ایجاد کند که مشکل ناچیز است. با این حال، برخی از کودکان در مورد از دست دادن یک دلبستگی (مثلاً به دلیل بیماری، آدم ربایی یا مرگ) اضطراب مداوم و بیش از حد دارند.
اضطراب جدایی اغلب با اضطراب والدین تشدید می شود که باعث افزایش اضطراب کودک می شود. دور باطلی به دست می آید که تنها با رفتار با درایت و برخورد مناسب با والدین و فرزند می توان آن را شکست داد.

عوامل خطر

جدایی ها اغلب پس از از دست دادن یکی از عزیزان یا پس از یک رویداد مهم مانند رفتن به سرکار ایجاد می شود . اگر در دوران کودکی تشخیص داده شود که اختلال اضطرابی در شما تشخیص داده شده است، ممکن است در بزرگسالی به اختلال اضطراب مبتلا شوید. بزرگسالانی که با والدین چاق بزرگ شده اند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.
اختلال اضطراب در بزرگسالان اغلب در افرادی که با یکی از شرایط زیر تشخیص داده شده اند ایجاد می شود:
– اختلال اضطراب فراگیر
– اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
– اختلال هراس
– اختلال اضطراب اجتماعی
– اختلالات شخصیتی

نحوه تشخیص اختلال اضطراب جدایی

برای تشخیص این بیماری، پزشک شما یک ارزیابی جامع انجام می دهد و از معیارهای شرح داده شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی استفاده می کند. یکی از اولین نشانه ها ترس یا اضطراب بیش از حد از جدایی از عزیزان است. اضطراب و ترس باید در جایی برای رشد نباشد. بعلاوه:
– علائم در بزرگسالان باید حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشد
– علائم آنقدر شدید است که بر عملکرد و مسئولیت اجتماعی تأثیر می گذارد.
– علائم را نمی توان با اختلال دیگری بهتر توضیح داد
پزشک شما سوالات زیادی از شما می پرسد تا مشخص کند آیا معیارهای این تشخیص را دارید یا خیر. ممکن است قبل از تشخیص نیاز به چندین جلسه مشاوره با یک درمانگر داشته باشید.
پزشک شما همچنین ممکن است با اعضای نزدیک خانواده یا دوستان صحبت کند تا به آنها کمک کند تا درک کنند که علائم شما چگونه بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد.
به عبارت دیگر تشخیص اختلال اضطراب جدایی بر اساس تاریخچه و مشاهده وداع در کودکان است. تظاهرات باید بیش از 4 هفته وجود داشته باشد و باعث ناراحتی قابل توجه یا اختلال در عملکرد اجتماعی شود (به عنوان مثال، کودکان نمی توانند در فعالیت های اجتماعی یا آموزشی مناسب سن شرکت کنند).

درمان اختلال اضطراب جدایی

درمان اختلال اضطراب جدایی در بزرگسالان مشابه درمان سایر اختلالات اضطرابی است. پزشک شما ممکن است درمان های مختلفی را توصیه کند، یا ممکن است لازم باشد چندین روش درمانی را امتحان کنید قبل از اینکه درمان مناسبی را پیدا کنید. درمان های احتمالی عبارتند از:
– درمان شناختی رفتاری (CBT)
– گروه درمانی
– خانواده درمانی
– رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)
– داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، بوسپیرون (BuSpar) یا بنزودیازپین ها
اضطراب جدایی در بزرگسالان می تواند در دوران کودکی یا بزرگسالی رخ دهد. مانند سایر اختلالات اضطرابی، جدایی از بزرگسالان می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد، اما این وضعیت را می توان با درمان مدیریت کرد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .