خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

خارش پوست یک احساس ناراحت کننده و تحریک کننده است که شما را به خاراندن وادار می کند. این مشکل اغلب به دلیل خشکی پوست ایجاد می شود و در بین در افراد مسن شایع است، زیرا پوست با افزایش سن خشک ‌تر می‌شود.
بسته به علت خارش، پوست ممکن است نرمال، قرمز، زبر یا ناهموار به نظر برسد. خاراندن مکرر می تواند باعث ایجاد نواحی ضخیم در پوست شده یا ممکن است خونریزی کند یا عفونی شود.

علائم خارش پوست

خارش پوست می تواند نواحی کوچکی مانند پوست سر، بازو ، پا یا کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل می تواند بدون هیچ تغییر قابل توجه دیگری روی پوست رخ دهد. یا ممکن است با:
– سرخی
– علائم خراش
– برجستگی، لکه یا تاول
– پوست خشک و ترک خورده
گاهی اوقات خارش به مدت طولانی طول می کشد و می تواند شدید باشد و با مالش یا خاراندن آن ناحیه، خارش بیشتر شود. و هر چه ناحیه خارش بیشتری داشته باشد فرد ناحیه را بیشتر می خراشد و شکستن این چرخه خارش و خراش می تواند دشوار باشد.

خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟
خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

علت خارش پوست چیست؟

دلایل خارش پوست عبارتند از:

– ایجاد شدن شرایط پوستی مختلف:
به عنوان مثال ، می توان به خشکی پوست (گزروزیس)، اگزما (درماتیت)، پسوریازیس، گال، انگل، سوختگی، اسکار، نیش حشرات و کهیر اشاره کرد.

– بیماری های داخلی:
خارش در کل بدن ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای مانند بیماری کبد، بیماری کلیوی، کم خونی، دیابت، مشکلات تیروئید، مولتیپل میلوما یا لنفوم باشد.

– اختلالات عصبی :
به عنوان مثال می توان به مولتیپل اسکلروزیس، اعصاب فشرده و زونا (هرپس زوستر) اشاره کرد.

– شرایط روانی:
به عنوان مثال می توان به اضطراب، اختلال وسواس فکری و افسردگی اشاره کرد.

– تحریک و واکنش های آلرژیک:
پشم، مواد شیمیایی، صابون ها و سایر مواد می توانند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد بثورات و خارش شوند. گاهی اوقات این ماده مانند برخی از لوازم آرایشی باعث واکنش آلرژیک می شود. همچنین، واکنش به برخی داروها، مانند داروهای ضد درد مخدر (افیون ها) می تواند باعث خارش پوست شود.

گاهی اوقات نمی توان علت خارش را مشخص کرد.

عوارض

خارش پوست که شدید باشد یا بیش از شش هفته طول بکشد (خارش مزمن) می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. ممکن است خواب را مختل کند یا باعث اضطراب یا افسردگی شود. خارش و خاراندن طولانی مدت می تواند شدت خارش را افزایش داده و احتمالاً منجر به آسیب پوست، عفونت و جای زخم شود.

تشخیص علت خارش پوست

ردیابی علت خارش می تواند زمان بر باشد و شامل یک معاینه فیزیکی و سوالاتی در مورد سابقه پزشکی باشد. اگر پزشک فکر می کند خارش پوست نتیجه یک بیماری پزشکی است، ممکن است آزمایشاتی تجویز کند، از جمله:

آزمایش خون

شمارش کامل خون می تواند شواهدی از یک بیماری داخلی که باعث خارش می شود، مانند کم خونی ارائه دهد.

آزمایش عملکرد تیروئید، کبد و کلیه

اختلالات کبدی یا کلیوی و ناهنجاری های تیروئید، مانند پرکاری تیروئید، ممکن است باعث خارش شوند.

اشعه ایکس قفسه سینه

تصویر برداری توسط اشعه ایکس قفسه سینه می تواند نشان دهد که غدد لنفاوی بزرگ شده است که می تواند همراه با خارش پوست باشد.

درمان خارش پوست

درمان خارش پوست، بر از بین بردن علت خارش متمرکز است. اگر درمان‌های خانگی خارش پوست را کاهش نمی ‌دهند، پزشک ممکن است داروهایی تجویز یا درمان‌های دیگر را توصیه کند. کنترل علائم خارش پوست می تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت داشته باشد. گزینه ها عبارتند از:

– کرم ها و پمادهای کورتیکواستروئیدی

اگر فرد پوست خارش و قرمزی دارد، پزشک ممکن است استفاده از کرم یا پماد دارویی را روی نواحی آسیب دیده پیشنهاد کند. سپس بیمار باید پوست درمان شده را با مواد پنبه ای مرطوب بپوشانید. رطوبت به پوست کمک می کند دارو را جذب کند و اثر خنک کنندگی دارد.
اگر خارش شدید یا بیماری مزمن دارید، پزشک ممکن است یک روال برای قبل از خواب را توصیه کند که شامل :
به مدت 20 دقیقه در آب ولرم ساده حمام کنید و سپس پماد تریامسینولون 0.025٪ تا 0.1٪ را روی پوست مرطوب بمالید. این کار رطوبت پوست را افزایش می ده و به جذب دارو کمک می کند. سپس باید یک لباس نخی راحتی بپوشید و باید این روال را قبل از خواب برای چندین شب تکرار کنید.

– سایر کرم ها و پمادها

سایر درمان‌هایی که برای پوست ممکن است تجویز شامل استفاده از مهارکننده‌های کلسینورین، مانند تاکرولیموس (پروتوپیک) و پیمکرولیموس (الیدل) است. همچنین ممکن است با داروهای بی حس کننده موضعی، کپسایسین یا دوکسپین مقداری تسکین پیدا کنید.
داروهای خوراکی و داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، مانند فلوکستین (پروزاک) و سرترالین (زولوفت) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای مانند دوکسپین ممکن است در کاهش برخی از انواع خارش مزمن مفید باشند. فراموش نکنید که ممکن است تا 8 الی 12 هفته پس از شروع درمان، مزایای کامل برخی از این داروها را احساس نکنید.

– نور درمانی (فوتوتراپی)

فوتوتراپی شامل قرار دادن پوست در معرض نوع خاصی از نور است. این می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که نمی توانند داروهای خوراکی مصرف کنند و احتمالاً تا زمانی که خارش کنترل شود، به جلسات فتوتراپی متعدد نیاز خواهید داشت.
منبع

هشدار : تشخیص علت و تجویز دارو ، فقط در صلاحیت پزشک است . این مطلب صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است./

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .