چطور از آفتاب سوختگی پوست پیشگیری کنیم؟

تقریبا همه افراد آفتاب سوختگی را تجربه کرده اند. دراز کشیدن در آفتاب یا فقط قرار گرفتن در زیر اشعه های خورشید باعث سوختن پوست و قرمز شدن آن می شود .

علائم آفتاب سوختگی

اگر به شدت زیر نور آفتاب سوخته اید، اولین علائم بعد از نیم ساعت شروع به آزارتان می کند و در عرض یک روز یک تصویر بالینی کامل ایجاد می شود، از جمله:
– قرمزی موضعی یا عمومی پوست
– پوست در هنگام لمس گرم و خشک است
– تورم
– درد و افزایش حساسیت پوست
– خارش پوست
– ایجاد شدن تاول روی پوست
– هایپرترمی
– تب و لرز
– عفونت پوست (ضمیمه شدن عفونت ثانویه)
سردرد
– کم آبی بدن تا حالت شوک
– برای کودکان، به ویژه کودکان کوچک، تغییر در رفتار مشخص است – ضعف و خواب آلودگی یا افزایش تحریک پذیری.

چطور از آفتاب سوختگی پوست پیشگیری کنیم
چطور از آفتاب سوختگی پوست پیشگیری کنیم

پیشگیری از آفتاب سوختگی

پیشگیری از آفتاب سوختگی با رعایت توصیه های نسبتاً ساده امکان پذیر است که عبارتند از:
– باید به تدریج، به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز، ترجیحا زیر نور مستقیم آفتاب ، آفتاب بگیرید. حداکثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید نباید از 1.5 ساعت تجاوز کند، حتی اگر به راحتی تحمل شود.
– قبل از شروع حمام آفتاب، باید یک ماده محافظ مانند کرم ضد آفتاب با حداکثر درجه محافظت در تمام نواحی باز بدن اعمال شود.
– روی سر باید روسری یا کلاه وجود داشته باشد، این قانون هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان اجباری است.
– مناسب ترین زمان برای آفتاب گرفتن قبل از ساعت 11 بعد از ظهر و بعد از ساعت 16 است.
– افرادی که اخیراً داروهای ضد باکتریایی، آنتی بیوتیک مصرف کرده اند، نباید آفتاب بگیرند.
– زنان باردار، سالمندان و کودکان زیر 3 تا 4 سال به هیچ وجه نباید آفتاب بگیرند، این افراد بهتر است در فضای باز ، در مکانی سایه قرار گیرند.
– در هوای گرم، باید تا حد امکان از بدن و صورت خود در برابر نور خورشید محافظت کنید . لباس های نخی سبک و گشاد بپوشید.
– پیشگیری از آفتاب سوختگی به معنای حبس قاطع در چهار دیواری نیست، ماندن معقول در آفتاب نه تنها ضرری ندارد، بلکه فایده هم خواهد داشت. با این حال، همیشه باید وضعیت، حساسیت پوست و زمان سپری شده در زیر نور خورشید را ارزیابی کنید، در این صورت اشعه ماوراء بنفش واقعاً فقط سود خواهد داشت.

در صورت آفتاب سوختگی چه مواردی به شدت ممنوع است؟

1. یک اشتباه رایج این است که پوست آسیب دیده را با تکه های یخ خنک کنید. تسکین موقت به تصویری غم انگیز از مرگ اپی تلیوم و یک دوره بهبودی طولانی، احتمالاً به نقص های زیبایی در آینده تبدیل می شود. اگر پوست در آفتاب سوخته است، نمی توانید با استفاده از صابون قلیایی، نواحی آسیب دیده را بشویید، زیرا لایه محافظ پوست را از بین می برد، همچنین نباید پوست را بشویید یا آن را با اسکراب تمیز کنید، زیرا هر گونه خیساندن واکنش التهابی را افزایش می دهد.
2.در صورت آفتاب سوختگی، درمان با استفاده از محصولات حاوی الکل روی پوست آسیب دیده نباید انجام شود، زیرا. الکل باعث کم آبی اضافی می شود.
3. سوختگی حاد پوست را با محصولات مبتنی بر وازلین درمان نکنید، زیرا چنین محصولاتی منافذ را بسته و به پوست اجازه تنفس نمی دهند
4. به هیچ وجه نباید تاول های پوست را سوراخ کنید، زیرا این یک مسیر مستقیم برای عفونت پوست است.
5. در تمام دوران نقاهت، نباید با پوست محافظت نشده آفتاب بگیرید یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. شما نباید نوشیدنی های الکلی، قهوه غلیظ و چای بنوشید، زیرا باعث تشدید وضعیت کم آبی بدن می شود.

کمک های اولیه برای آفتاب سوختگی

اولین اقداماتی که باعث نجات پوست و بدن می شود باید با هر درجه ای از سوختگی فوراً شروع شود، به خصوص که درجه آسیب پوست را نمی توان در ابتدا تعیین کرد.
– اگر صورت یا قسمت دیگری از بدن در زیر نور آفتاب سوخته است، باید فوراً از نور مستقیم خورشید دوری کنید. در حالت ایده آل، به اتاق خنکی بروید ، اما در غیاب چنین اتاقی، سایه درختان یا سایبان نیز مناسب است. وضعیت خود را به درستی ارزیابی کنید. در صورت احساس لرز، سردرد و سرگیجه شدید، حالت تهوع و ضعف، باید نزد پزشک بروید ، زیرا این علائم نشان دهنده سوختگی شدید و گرمازدگی احتمالی است.
– اگر وضعیت عمومی تحت تأثیر قرار نگرفت، باید به طور فعال به پوست و بدن خود کمک کنید تا با اثرات مخرب خورشید مقابله کند:
به آرامی گاز استریل یا تکه های پارچه تمیز آغشته به آب خنک را روی نواحی آسیب دیده پوست قرار دهید و پس از 15 تا 20 دقیقه با گرم شدن آن ها را عوض کنید. می توانید خود را در یک ملحفه مرطوب بپیچید تا درد و سوزش را کاهش داده و پوست را مرطوب کنید و از تخریب بیشتر لایه های آن جلوگیری می کنند. در صورت فراهم بودن شرایط، می توان یک دوش خنک گرفت. اگر سوختگی موضعی است، می توانید از حمام با آب خنک استفاده کنید و با غوطه ور کردن قسمت آسیب دیده دمای پوست بدن را پایین بیاورید. پس از آن توصیه می شود مناطق آسیب دیده پوست را با اسپری یا مرطوب کننده مخصوص درمان کنید.
به موازات آن لازم است مقدار کافی مایعات مانند آب معدنی بدون گاز یا آب آشامیدنی معمولی برای جلوگیری از کم آبی بدن مصرف شود.
– برای تسکین درد می توانید مسکن مصرف کنید.
– بهتر است در مورد استفاده از داروهای آفتاب سوختگی (داروهایی برای استفاده داخلی و برای استفاده روی پوست) با پزشک مشورت کنید.
– در موارد به خصوص شدید، وضعیت ممکن است بدتر شود. اگر تب یا لرز، حالت تهوع یا خشکی دهان و سردرد (علائم کم آبی بدن) دارید، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

درمان آفتاب سوختگی

درمان باید فوری انجام شود، در اولین علائم قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تهاجمی، دو مرحله ساده باید انجام شود:
– درجه حرارت را در نواحی آسیب دیده پوست از آفتاب به حداقل برسانید.
– مناطق آسیب دیده پوست را تا حد امکان مرطوب کنید.
اگر به سرعت مکان های سوخته را خنک و مرطوب کنید، نه تنها علائم درد کاهش می یابد، بلکه تورم نیز از بین می رود.
در خانه، توصیه می شود اقدامات زیر را انجام دهید:
– حفظ آرامش : یک موقعیت مناسب ترجیحا یک اتاق خنک و تاریک را فراهم کنید. تماس با آفتاب حداقل برای یک هفته و ترجیحا تا بهبودی کامل ممنوع است.
– پوست را با محلول ها، ژل ها یا اسپری های تخصصی درمان کنید.
– در دمای بالا، یک داروی تب بر مصرف کنید
– نوشیدنی غنی شده فراوان (کمپوت، نوشیدنی های میوه ای، آب معدنی بدون گاز) حداکثر 2 تا 2.5 لیتر در روز مصرف کنید.
– برای تسریع در بازسازی اپیدرم، کپسول ویتامین E را در روز مصرف کنید.
– به طور دوره ای پوست آسیب دیده را مرطوب کنید یا از کمپرس سرد استفاده کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .