علائم و روش های تشخیص سرطان پستان

سرطان پستان یا سرطان سینه نوعی سرطان است که در سلول های پستان شکل می گیرد . این نوع سرطان ، پس از سرطان پوست ، شایع ترین نوع سرطان می باشد که هم در آقایان و هم در خانم ها می تواند رخ دهد ، اما در زنان به مراتب بیشتر است.
در این مقاله به معرفی و بررسی بیماری سرطان پستان علل ، انواع ، علائم و به طور کلی هر چیزی که مربوط به این بیماری می باشد پرداخته ایم ، تا شما را با این نوع سرطان بیشتر آشنا کنیم.

سرطان پستان
سرطان پستان

علل ایجاد سرطان پستان

سرطان سینه هنگامی رخ می ‌دهد که برخی از سلول های پستان شروع به تکثیر غیرطبیعی می‌کنند ، این سلول ها با سرعت بیشتری نسبت به سلول های سالم تقسیم و انباشته می شوند و یک توده تشکیل می دهند .
این سلول ها ، ممکن است از طریق پستان به گره های لنفاوی یا سایر قسمت های بدن نیز گسترش یابند.(متاستاز)
سرطان سینه اغلب با سلول هایی در مجاری تولید کننده شیر شروع می شود ، این نوع سرطان ممکن است در بافت غده ای به نام لوبول ها (سرطان لوبولار تهاجمی) یا سایر سلول های بافت درون پستان نیز شروع شود .
محققان عوامل هورمونی ، سبک زندگی و محیطی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد . اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد که هیچ فاکتور خطری ندارند به سرطان مبتلا می‌شوند و برخی افراد با فاکتور های خطرناک هرگز به این بیماری مبتلا نمی‌شوند . این احتمال وجود دارد که سرطان پستان در اثر تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیطی ایجاد شود .

نقش وراثت در سرطان پستان

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان های پستان با جهش های ژنی منتقل می شوند .
تعدادی از ژن های ارثی جهش یافته که احتمالا می‌توانند ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند ، شناسایی شده اند مشهورترین آنها ژن سرطان پستان (BRCA1) و ژن سرطان پستان 2 (BRCA2) است که هر دو خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند .
اگر سابقه خانوادگی در مورد سرطان سینه و سرطان های دیگر داشته باشید ، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای کمک به شناسایی جهش های خاص در BRCA یا ژن های دیگری که از طریق خانواده منتقل می‌شوند ، توصیه کند .
پزشک همچنین ممکن است از شما بخواهد که به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید ، که می‌تواند تاریخچه سلامت خانواده شما را بررسی کند .

علائم سرطان پستان

علائم و نشانه های بیماری سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد :
– وجود توده یا غده در سینه یا ضخیم شدن قسمت هایی از بافت سینه که با بافت اطراف آن تفاوت دارد.
– تغییر اندازه یا شکل پستان
– تغییراتی در پوست نوک سینه مانند کم رنگی
– پوست انداختن ، پوسته پوسته شدن و کبره بستن قسمت رنگی اطراف نوک پستان
– قرمزی و سوراخ سوراخ شدن پوست روی پستان مانند پوست یک پرتقال

علائم و نشانه های بیماری سرطان سینه
علائم و نشانه های بیماری سرطان سینه

عوامل خطر

عوامل خطر مواردی هستند که باعث می‌شوند فرد به سرطان پستان مبتلا شود . داشتن یک یا حتی چندین عامل خطر سرطان پستان ، لزوما به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست .
عواملی که با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه می باشد عبارتند از :
جنسیت ، افزایش سن ، سابقه شخصی سرطان سینه ، سابقه خانوادگی سرطان پستان ، کسی که خطر سرطان را افزایش می دهند قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ، چاقی ، زنانی که هرگز باردار نمی شوند ، زایمان اول در سنین بالا ، هورمون درمانی پس از یائسگی و مصرف الکل

تشخیص بیماری سرطان پستان

آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص سرطان پستان عبارتند از :
– معاینه فیزیکی پستان توسط پزشک
ماموگرافی
– سونوگرافی پستان
بیوپسی پستان
– تصویربرداری توسط رزونانس مغناطیسی (MRI) از پستان

تشخیص بیماری سرطان سینه
تشخیص بیماری سرطان سینه

درمان سرطان پستان

عملیات های مورد استفاده در معالجه بیماری سرطان سینه شامل موارد زیر می باشد :

1. از بین بردن سرطان پستان (لامپکتومی)

در طی لامپکتومی که ممکن است از آن به عنوان جراحی محافظت از پستان یا برداشتن موضعی وسیع محلی استفاده شود . در طی این عمل جراح تومور و حاشیه کمی از بافت سالم اطراف آن را بر می دارد .
لامپکتومی ممکن است برای از بین بردن تومورهای کوچکتر توصیه شود . افراد با تومورهای بزرگ تر ممکن است قبل از عمل ، تحت شیمی درمانی قرار بگیرند تا تومور کوچک تر شود و بتوان آن را با روش لامپکتومی خارج نمود .

2. حذف کل پستان (ماستکتومی)

ماستکتومی عملی برای از بین بردن تمام بافت پستان است . اکثر روش های ماستکتومی کلیه بافت سینه که شامل لوبول مجاری بافت چربی و پوست برخی از نقاط مانند نوک پستان و آرئولا می شود ، را از بین می برد .
تکنیک های جدید جراحی ممکن است در موارد منتخب ، گزینه برای بهبود ظاهر پستان باشند. ماستکتومی که باعث نرمی پوست می شود و ماستکتومی که باعث کاهش پستان می شود از اقدامات شایع در سرطان سینه می باشند .

3. از بین بردن تعداد محدودی از غدد لنفاوی ( بیوپسی گره Sentinel)

برای تعیین اینکه آیا سرطان به غدد لنفاوی سرایت کرده است یا خیر، جراح ممکن است تعدادی از غدد لنفاوی را خارج کند ، اگر در آن ها غدد لنفاوی سرطانی مشاهده نشود احتمال یافتن سرطان در غدد لنفاوی باقی ‌مانده اندک است و هیچ گره دیگری نیاز به برداشتن ندارد .

4. حذف گره لنفاوی ( برش گره لنفاوی زیر بغل)

اگر سرطان در غدد لنفاوی ساندینل یافت شود ، جراح غدد لنفاوی اضافی در زیر بغل را حذف خواهد کرد .

5. حذف هر دو پستان

برخی از زنان مبتلا به سرطان در یک سینه در صورتی که خطر بسیار زیاد سرطان در پستان دیگر وجود داشته باشد ، که این مسئله توسط مشاوره های ژنتیکی مشخص می شود و یا دارای سابقه خانوادگی این نوع سرطان می باشند ، ممکن است بخواهند انتخاب کنند که پستان (سالم) دیگر نیز برداشته شود که به این عمل ماستکتومی پیشگیری ‌کننده می‌گویند .

6. پرتو درمانی

در پرتو درمانی از پرتوهای پرانرژی مانند پرتوهای ایکس و پروتئین ها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند . پرتودرمانی به طور معمول با استفاده از دستگاه بزرگی انجام می‌شود که بدن را تحت تاثیر قرار می دهد . ( اشعه پرتو خارجی)
اما با قرار دادن مواد رادیواکتیو در داخل بدن (براکی تراپی) نیز می توان بدن را تحت تاثیر اشعه قرار داد .
تشعشع پرتو خارجی کل پستان معمولاً پس از لامپکتومی استفاده می شود ، اگر خطر کمی برای عود سرطان وجود داشته باشد ممکن است براکی تراپی پستان بعد از لامپکتومی گزینه دیگری باشد .
پزشکان همچنین ممکن است بعد از ماستکتومی برای سرطان های بزرگتر پستان یا سرطان هایی که تا غدد لنفاوی سرایت کرده اند ، پرتودرمانی دیواره سینه را نیز توصیه کنند .

7. شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلول های در حال رشد سریع مانند سلول های سرطانی استفاده می کند . اگر خطر زیادی برای بازگشت یا گسترش سرطان به قسمت های دیگر وجود داشته باشد ، پزشک ممکن است شیمی‌درمانی را پس از جراحی توصیه کند تا احتمال عود مجدد سرطان کاهش یابد .
شیمی درمانی نیز در زنان دارای تومورهای بزرگتر گاهی قبل از عمل انجام می شود و هدف آن کوچک کردن تومور به اندازه ای است که بتوان آن را به راحتی با جراحی برطرف نمود .
شیمی درمانی همچنین در افرادی که سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است نیز ، انجام می شود . این درمان برای کنترل سرطان و کاهش علائمی که سرطان ایجاد می کند ، توصیه شود .

8. هورمون درمانی

هورمون درمانی برای درمان سرطان های پستان حساس به هورمون ها استفاده می شود. پزشکان به این سرطان ها به عنوان سرطان های گیرنده استروژن مثبت (ER مثبت) و گیرنده پروژسترون مثبت (PR مثبت) نگاه می کنند .

از هورمون درمانی قبل یا بعد از عمل یا سایر روش های درمانی استفاده می شود تا احتمال بازگشت سرطان کاهش یابد . اگر سرطان قبلا شیوع داشته باشد ممکن است هورمون درمانی آن را کوچک و کنترل کند .

درمان هایی که در هورمون درمانی قابل استفاده هستند ، عبارتند از :

– داروهایی که مانع از اتصال هورمون ها به سلول های سرطانی می شوند (تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن)
– داروهایی که پس از یائسگی ساختن استروژن بدن را متوقف می‌کنند (مهارکننده های آروماتاز)
– استفاده از جراحی یا دارو برای متوقف کردن تولید هورمون در تخمدان
درمان های دیگر برای سرطان پستان شامل استفاده از داروهای هدفمند ، ایمونوتراپی و مراقبت های حمایتی می باشد .
منبع


انجام کلیه خدمات تشخیصی سرطان پستان در کرج در مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

یک پاسخ

  1. من معمولاً در مورد پست ها نظر نمی دهم ، اما به عنوان یک خواننده برای شما آرزوی بهترین ها را دارم.