این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!

این مقاله به بررسی علائم تومور مغزی در جوانان اختصاص دارد. وجود تومور در مغز مانند تومور در دیگر نقاط بدن نیست ، زیرا جمجمه فضای محدودی برای رشد تومور دارد و یک تومور در حال رشد می تواند قسمت های حیاتی مغز را فشرده کرده و منجر به ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی شود.
به همین دلیل آگاهی در مورد علائم احتمالی تومورهای مغزی می تواند به شما کمک کند تا بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

بررسی علائم تومور مغزی در جوانان

این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!
این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!

انواع تومور مغزی

تومورهای مغزی انواع مختلفی دارند که نام آنها بر اساس نوع سلول هایی که تومور از آنها ایجاد می‌شود ، گرفته شده است.
تومورهای مغزی می ‌توانند به صورت خوش خیم یا غیر سرطانی و بدخیم یا سرطانی باشند‌ .
تومورهای خوش خیم مغزی اغلب به مغز فشار می آورند اما معمولا به بافت‌های اطراف گسترش نمی یابند.
همچنین احتمال گسترش آنها به اطراف مغز و نخاع و کمتر است و در صورتی که بتوان آنها را با یک عمل جراحی از بین برد دیگر مشکلی ایجاد نمی کنند .
گاهی اوقات برداشتن تومور خوش خیم به دلیل محلی که در مغز قرار گرفته است دشوار می باشد و در این حالت ممکن است به درمان با شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیاز باشد.
برخی از تومورهای خوش خیم می توانند باعث تغییر طولانی مدت شوند . این می تواند به این دلیل باشد که فشار داخل مغز را افزایش می‌دهند یا به مناطق مهمی از مغز فشار می آورند.
تومورهای بدخیم مغزی می توانند از همان جایی که شروع شده اند به بافت های اطراف مغز گسترش یابند. این نوع تومورها باعث فشار و مشکل در آن قسمت از مغز می شوند . آنها همچنین می توانند از طریق مایع مغزی نخاعی(CSF) به سایر قسمت های مغز یا نخاع منتقل شوند.
این اطلاعات مربوط به تومورهایی است که از مغز شروع شده و تومورهای اولیه مغز نامیده می شوند.
سرطان هایی که از قسمت های دیگر بدن شروع شده اند می توانند به مغز سرایت کنند که در این موارد به عنوان تومورهای ثانویه مغز شناخته می شوند ‏.
انواع تومورهای مغزی که به احتمال زیاد نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهند ، عبارتند از:

– تومورهای هیپوفیز

این نوع تومورها معمولا خوش خیم بوده و در غده هیپوفیز رشد می کنند . آنها بیشتر در آدنوم های هیپوفیز و کرانیوفارنژیوم دسته‌ بندی می‌شوند.
برخی از این تومورها باعث تولید هورمون های بسیار زیاد یا خیلی کم در بدن می شوند. گسترش این نوع تومورها در بدن نادر است.

– گلیوم

این تومور ها از سلول هایی به نام گلیوم شروع می شوند . انواع مختلفی از گلیوم وجود دارد اما مواردی که افراد جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد معمولاً آستروسیتوما هستند. Oligodendroglioma و ependymomas ، این نوع تومورها می توانند در مغز یا نخاع ایجاد شوند.
آستروسیتوما و الیگودندروگلیوما شایع ترین نوع گلیوم هستند. آستروسیتوماها از یک سلول ستاره ای شکل به نام آستروسیت رشد می‌کنند. الیگودندروگلیوما مانند تخم مرغ سرخ شده به نظر می رسند . گاهی تومور ترکیبی از هر دو سلول است که به این تومورها الیگواستروسیتوما گفته می شود.
پزشکان آنها را بر اساس سرعت رشد گروه بندی می کنند . آنها می توانند درجه تومور را با نگاه کردن سلول در زیر میکروسکوپ تشخیص دهند.

– مدولوبلاستوما

این تومورها از مخچه در پشت مغز شروع می شوند . گاهی اوقات ممکن است از طریق مایع مغزی نخاعی به سایر نقاط بدن منتقل شوند .
آنها از سلول هایی شروع می شوند که هنوز به درستی رشد نکرده و گاهی تومورهای نوروکتودرمال اولیه نامیده می شوند.

– تومورهای سلول زایا

این نوع تومورها نادر هستند . آنها از سلول های اولیه به نام سلول های ضایع ایجاد می شوند که امکان رشد به هر نوع بافتی را دارند . اگرچه تومورهای سلول های زایا غالباً در تخمدان دختران یا بیضه در پسران ایجاد می‌شوند ، اما این تومورها می‌توانند از سایر قسمت های بدن از جمله مغز نیز شروع شوند.
این تومورها ممکن است غیر سرطانی یا سرطانی باشند و بسته به شکل سلول ها در زیر میکروسکوپ ، آنها با نام های مختلفی شناخته می شوند.

علائم و نشانه‌های هشدار دهنده اولیه تومور مغزی در جوانان :

سرطانی که از قسمت دیگری از بدن به مغز سرایت کرده است تومور متاستاتیک مغز نامیده می‌شود. تومورهای متاستاتیک بسیار بیشتر از تومورهای اولیه هستند.
علائم تومور مغزی به اندازه ، نوع و محل تومور بستگی دارد . علائم ممکن است در صورت فشار تومور به عصب یا آسیب رساندن به بخشی از مغز ایجاد شود .
همچنین ممکن است این علائم زمانی ایجاد شوند که تومور ، مایعی را که از مغز و اطراف آن می گذرد مسدود کند یا مغز به دلیل تجمع مایعات متورم شود .

نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان
نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان

شایع ترین علائم و نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان عبارتند از:

– شروع یا تغییر الگوی سردرد
– سردردهای صبحگاهی
– سردرد هایی که به تدریج شدید می‌ شوند.
– حالت تهوع و استفراغ بدون دلیل
– تغییر در گفتار ، بینایی یا شنوایی
– مشکلات تعادل یا راه رفتن
– تغییر در روحیه یا عدم توانایی در تمرکز کردن
– مشکلات مربوط به حافظه
– لرزش عضلات یا انقباض عضله (تشنج)
– بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازوها یا پاها
– کاهش تدریجی حس یا حرکت در بازوها یا پاها
– گیجی در امور روزمره

توجه داشته باشید که اغلب این علائم به دلیل تومور مغزی نیستند و مشکلات دیگر در سلامتی نیز می توانند این علائم را ایجاد کنند .
در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده را دارید باید با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلات زودتر از بزرگ شدن تشخیص داده شده و درمان شوند .
منبع

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار ، قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

‫15 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر
  من ۱۸ سالمه چند سال میشه میگرن دارم ولی خوب شده بود الانم حدود چند ماه میشه صبحا حالت تهوع دارم سردردم روز به روز شدید تر میشن صبحا پا میشم سردردم شدیدا بی حوصله شدم همش خوابم گاهی دستام و نمیتونم بهم فشار بدم فکر میکنم خیلی سنگین پاهامم تازگیا بی حس میشن و گزگز میکنن آخه سردردم با بوی عطر تحریک نمیشه که بگم میگرنمه مسکن میخورم امروز خوبم ولی فردا دوباره شروع میشه همش سردردم اعصابم خورده یهو میزنم زیر گریه قاعدگی هم کلن بهم ریخته تمرکزم خیلی اومده پایین داد همرو در آوردم فکر میکنن من خودم و میزم به مریضی ولی واقعا خستم

  1. با سلام و آرزوی سلامتی
   بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

 2. سلام خسته نباشید من چند وقت میشه خیلی میخوابم احساس خستگی میکنم یهو کنترل اعضای بدنم رو از دست میدم سرگیجه دارم و خیلی زود اعصبانی میشم و روحیه خوبی ندارم و افسرده شدم

  1. با سلام .
   بطور کلی اگر یک چکاپ از خودتون انجام دهید از وضعیت تندرستی خود مطلع شده و چنانچه نیاز به درمان خاصی باشد توسط پزشک انجام می شود .لذا توصیه میشود به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

   با ارزوی تندرستی و سلامت برای شما

 3. سلام من ۱۷ ساله هستم حدود ۷ و۶ سال هس که سردرد دارم در ۱۰ سالگی و ۱۱ سالگی دو بار یخ با قابلمه به سرم افتاده و یکبار لیوان رو پرتاب کردن که به سرم برخورد داشته از اون موقع سردرد دارم به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردم که بعد نوار مغزی گف که میگرن دارم اما از وقتی دارو ها رو استفاده میکنم سردرم تشدید شده و هیچ ارام بخشی سردرد هایم را ارام نمیکند علائمم سردر شدید حالت تهوع بدون استفراغ بی حالی اختلالات خوابی سردر گمی کمبود حواس

  1. بطور کلی بسیاری از بیماریها علائم مشابه دارند. تشخیص و درمان درست بیماری ، فقط با معاینه و توسط پزشک امکانپذیره .
   مطالبی که در سایتها منتشر میشه جهت افزایش اطلاعات عمومی است .

 4. من چهار ما پیش سردرد شدیدی داشتم همچنین استفراغ سمت چپ بدنمم درد میکرد رفتم دکتر گفتن احتمالا از مشکلات قلبیه ازمایش گرفتم که مشکل قلبی پداشتم ولی سردردم هنوز که هنوز هسته و به همراه اون بی حالی شدیدی دارم به طوری که اگر سرمو رو بالشت بزارم زود خوابم میبره منی که قبلا فقط ۴یا ۵ساعت بیشتر خواب نداشتم

  1. تشخیص بیماری ، نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک متخصص دارد و لازم است در اولین فرصت برای پیگیری درمان ، به پزشک معالج مراجعه نمایید.

 5. سلام یک چند وقتی هست جلوی پیشانی وسمت چپ سرم درد های خفیفی رو حس میکنم گاهی هم پشت سرم دلیلش چیه

  1. سلام . برای تشخیص صحیح علت بیماری ، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کرده و معاینه شوید.