این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!

این مقاله به بررسی علائم تومور مغزی در جوانان اختصاص دارد. وجود تومور در مغز مانند تومور در دیگر نقاط بدن نیست ، زیرا جمجمه فضای محدودی برای رشد تومور دارد و یک تومور در حال رشد می تواند قسمت های حیاتی مغز را فشرده کرده و منجر به ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی شود.
به همین دلیل آگاهی در مورد علائم احتمالی تومورهای مغزی می تواند به شما کمک کند تا بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

بررسی علائم تومور مغزی در جوانان

این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!
این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!

انواع تومور مغزی

تومورهای مغزی انواع مختلفی دارند که نام آنها بر اساس نوع سلول هایی که تومور از آنها ایجاد می‌شود ، گرفته شده است.
تومورهای مغزی می ‌توانند به صورت خوش خیم یا غیر سرطانی و بدخیم یا سرطانی باشند‌ .
تومورهای خوش خیم مغزی اغلب به مغز فشار می آورند اما معمولا به بافت‌های اطراف گسترش نمی یابند.
همچنین احتمال گسترش آنها به اطراف مغز و نخاع و کمتر است و در صورتی که بتوان آنها را با یک عمل جراحی از بین برد دیگر مشکلی ایجاد نمی کنند .
گاهی اوقات برداشتن تومور خوش خیم به دلیل محلی که در مغز قرار گرفته است دشوار می باشد و در این حالت ممکن است به درمان با شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیاز باشد.
برخی از تومورهای خوش خیم می توانند باعث تغییر طولانی مدت شوند . این می تواند به این دلیل باشد که فشار داخل مغز را افزایش می‌دهند یا به مناطق مهمی از مغز فشار می آورند.
تومورهای بدخیم مغزی می توانند از همان جایی که شروع شده اند به بافت های اطراف مغز گسترش یابند. این نوع تومورها باعث فشار و مشکل در آن قسمت از مغز می شوند . آنها همچنین می توانند از طریق مایع مغزی نخاعی(CSF) به سایر قسمت های مغز یا نخاع منتقل شوند.
این اطلاعات مربوط به تومورهایی است که از مغز شروع شده و تومورهای اولیه مغز نامیده می شوند.
سرطان هایی که از قسمت های دیگر بدن شروع شده اند می توانند به مغز سرایت کنند که در این موارد به عنوان تومورهای ثانویه مغز شناخته می شوند ‏.
انواع تومورهای مغزی که به احتمال زیاد نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهند ، عبارتند از:

– تومورهای هیپوفیز

این نوع تومورها معمولا خوش خیم بوده و در غده هیپوفیز رشد می کنند . آنها بیشتر در آدنوم های هیپوفیز و کرانیوفارنژیوم دسته‌ بندی می‌شوند.
برخی از این تومورها باعث تولید هورمون های بسیار زیاد یا خیلی کم در بدن می شوند. گسترش این نوع تومورها در بدن نادر است.

– گلیوم

این تومور ها از سلول هایی به نام گلیوم شروع می شوند . انواع مختلفی از گلیوم وجود دارد اما مواردی که افراد جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد معمولاً آستروسیتوما هستند. Oligodendroglioma و ependymomas ، این نوع تومورها می توانند در مغز یا نخاع ایجاد شوند.
آستروسیتوما و الیگودندروگلیوما شایع ترین نوع گلیوم هستند. آستروسیتوماها از یک سلول ستاره ای شکل به نام آستروسیت رشد می‌کنند. الیگودندروگلیوما مانند تخم مرغ سرخ شده به نظر می رسند . گاهی تومور ترکیبی از هر دو سلول است که به این تومورها الیگواستروسیتوما گفته می شود.
پزشکان آنها را بر اساس سرعت رشد گروه بندی می کنند . آنها می توانند درجه تومور را با نگاه کردن سلول در زیر میکروسکوپ تشخیص دهند.

– مدولوبلاستوما

این تومورها از مخچه در پشت مغز شروع می شوند . گاهی اوقات ممکن است از طریق مایع مغزی نخاعی به سایر نقاط بدن منتقل شوند .
آنها از سلول هایی شروع می شوند که هنوز به درستی رشد نکرده و گاهی تومورهای نوروکتودرمال اولیه نامیده می شوند.

– تومورهای سلول زایا

این نوع تومورها نادر هستند . آنها از سلول های اولیه به نام سلول های ضایع ایجاد می شوند که امکان رشد به هر نوع بافتی را دارند . اگرچه تومورهای سلول های زایا غالباً در تخمدان دختران یا بیضه در پسران ایجاد می‌شوند ، اما این تومورها می‌توانند از سایر قسمت های بدن از جمله مغز نیز شروع شوند.
این تومورها ممکن است غیر سرطانی یا سرطانی باشند و بسته به شکل سلول ها در زیر میکروسکوپ ، آنها با نام های مختلفی شناخته می شوند.

علائم و نشانه‌های هشدار دهنده اولیه تومور مغزی در جوانان :

سرطانی که از قسمت دیگری از بدن به مغز سرایت کرده است تومور متاستاتیک مغز نامیده می‌شود. تومورهای متاستاتیک بسیار بیشتر از تومورهای اولیه هستند.
علائم تومور مغزی به اندازه ، نوع و محل تومور بستگی دارد . علائم ممکن است در صورت فشار تومور به عصب یا آسیب رساندن به بخشی از مغز ایجاد شود .
همچنین ممکن است این علائم زمانی ایجاد شوند که تومور ، مایعی را که از مغز و اطراف آن می گذرد مسدود کند یا مغز به دلیل تجمع مایعات متورم شود .

نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان
نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان

شایع ترین علائم و نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان عبارتند از:

– شروع یا تغییر الگوی سردرد
– سردردهای صبحگاهی
– سردرد هایی که به تدریج شدید می‌ شوند.
– حالت تهوع و استفراغ بدون دلیل
– تغییر در گفتار ، بینایی یا شنوایی
– مشکلات تعادل یا راه رفتن
– تغییر در روحیه یا عدم توانایی در تمرکز کردن
– مشکلات مربوط به حافظه
– لرزش عضلات یا انقباض عضله (تشنج)
– بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازوها یا پاها
– کاهش تدریجی حس یا حرکت در بازوها یا پاها
– گیجی در امور روزمره

توجه داشته باشید که اغلب این علائم به دلیل تومور مغزی نیستند و مشکلات دیگر در سلامتی نیز می توانند این علائم را ایجاد کنند .
در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده را دارید باید با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلات زودتر از بزرگ شدن تشخیص داده شده و درمان شوند .
منبع

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار ، قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی
telegram
phone