این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!

این مقاله به بررسی علائم تومور مغزی در جوانان اختصاص دارد. وجود تومور در مغز مانند تومور در دیگر نقاط بدن نیست ، زیرا جمجمه فضای محدودی برای رشد تومور دارد و یک تومور در حال رشد می تواند قسمت های حیاتی مغز را فشرده کرده و منجر به ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی شود.
به همین دلیل آگاهی در مورد علائم احتمالی تومورهای مغزی می تواند به شما کمک کند تا بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

بررسی علائم تومور مغزی در جوانان

این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!
این علائم تومور مغزی در جوانان را جدی بگیرید!

انواع تومور مغزی

تومورهای مغزی انواع مختلفی دارند که نام آنها بر اساس نوع سلول هایی که تومور از آنها ایجاد می‌شود ، گرفته شده است.
تومورهای مغزی می ‌توانند به صورت خوش خیم یا غیر سرطانی و بدخیم یا سرطانی باشند‌ .
تومورهای خوش خیم مغزی اغلب به مغز فشار می آورند اما معمولا به بافت‌های اطراف گسترش نمی یابند.
همچنین احتمال گسترش آنها به اطراف مغز و نخاع و کمتر است و در صورتی که بتوان آنها را با یک عمل جراحی از بین برد دیگر مشکلی ایجاد نمی کنند .
گاهی اوقات برداشتن تومور خوش خیم به دلیل محلی که در مغز قرار گرفته است دشوار می باشد و در این حالت ممکن است به درمان با شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیاز باشد.
برخی از تومورهای خوش خیم می توانند باعث تغییر طولانی مدت شوند . این می تواند به این دلیل باشد که فشار داخل مغز را افزایش می‌دهند یا به مناطق مهمی از مغز فشار می آورند.
تومورهای بدخیم مغزی می توانند از همان جایی که شروع شده اند به بافت های اطراف مغز گسترش یابند. این نوع تومورها باعث فشار و مشکل در آن قسمت از مغز می شوند . آنها همچنین می توانند از طریق مایع مغزی نخاعی(CSF) به سایر قسمت های مغز یا نخاع منتقل شوند.
این اطلاعات مربوط به تومورهایی است که از مغز شروع شده و تومورهای اولیه مغز نامیده می شوند.
سرطان هایی که از قسمت های دیگر بدن شروع شده اند می توانند به مغز سرایت کنند که در این موارد به عنوان تومورهای ثانویه مغز شناخته می شوند ‏.
انواع تومورهای مغزی که به احتمال زیاد نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهند ، عبارتند از:

– تومورهای هیپوفیز

این نوع تومورها معمولا خوش خیم بوده و در غده هیپوفیز رشد می کنند . آنها بیشتر در آدنوم های هیپوفیز و کرانیوفارنژیوم دسته‌ بندی می‌شوند.
برخی از این تومورها باعث تولید هورمون های بسیار زیاد یا خیلی کم در بدن می شوند. گسترش این نوع تومورها در بدن نادر است.

– گلیوم

این تومور ها از سلول هایی به نام گلیوم شروع می شوند . انواع مختلفی از گلیوم وجود دارد اما مواردی که افراد جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد معمولاً آستروسیتوما هستند. Oligodendroglioma و ependymomas ، این نوع تومورها می توانند در مغز یا نخاع ایجاد شوند.
آستروسیتوما و الیگودندروگلیوما شایع ترین نوع گلیوم هستند. آستروسیتوماها از یک سلول ستاره ای شکل به نام آستروسیت رشد می‌کنند. الیگودندروگلیوما مانند تخم مرغ سرخ شده به نظر می رسند . گاهی تومور ترکیبی از هر دو سلول است که به این تومورها الیگواستروسیتوما گفته می شود.
پزشکان آنها را بر اساس سرعت رشد گروه بندی می کنند . آنها می توانند درجه تومور را با نگاه کردن سلول در زیر میکروسکوپ تشخیص دهند.

– مدولوبلاستوما

این تومورها از مخچه در پشت مغز شروع می شوند . گاهی اوقات ممکن است از طریق مایع مغزی نخاعی به سایر نقاط بدن منتقل شوند .
آنها از سلول هایی شروع می شوند که هنوز به درستی رشد نکرده و گاهی تومورهای نوروکتودرمال اولیه نامیده می شوند.

– تومورهای سلول زایا

این نوع تومورها نادر هستند . آنها از سلول های اولیه به نام سلول های ضایع ایجاد می شوند که امکان رشد به هر نوع بافتی را دارند . اگرچه تومورهای سلول های زایا غالباً در تخمدان دختران یا بیضه در پسران ایجاد می‌شوند ، اما این تومورها می‌توانند از سایر قسمت های بدن از جمله مغز نیز شروع شوند.
این تومورها ممکن است غیر سرطانی یا سرطانی باشند و بسته به شکل سلول ها در زیر میکروسکوپ ، آنها با نام های مختلفی شناخته می شوند.

علائم و نشانه‌های هشدار دهنده اولیه تومور مغزی در جوانان :

سرطانی که از قسمت دیگری از بدن به مغز سرایت کرده است تومور متاستاتیک مغز نامیده می‌شود. تومورهای متاستاتیک بسیار بیشتر از تومورهای اولیه هستند.
علائم تومور مغزی به اندازه ، نوع و محل تومور بستگی دارد . علائم ممکن است در صورت فشار تومور به عصب یا آسیب رساندن به بخشی از مغز ایجاد شود .
همچنین ممکن است این علائم زمانی ایجاد شوند که تومور ، مایعی را که از مغز و اطراف آن می گذرد مسدود کند یا مغز به دلیل تجمع مایعات متورم شود .

نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان
نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان

شایع ترین علائم و نشانه‌های هشدار دهنده تومورهای مغزی در جوانان عبارتند از:

– شروع یا تغییر الگوی سردرد
– سردردهای صبحگاهی
– سردرد هایی که به تدریج شدید می‌ شوند.
– حالت تهوع و استفراغ بدون دلیل
– تغییر در گفتار ، بینایی یا شنوایی
– مشکلات تعادل یا راه رفتن
– تغییر در روحیه یا عدم توانایی در تمرکز کردن
– مشکلات مربوط به حافظه
– لرزش عضلات یا انقباض عضله (تشنج)
– بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازوها یا پاها
– کاهش تدریجی حس یا حرکت در بازوها یا پاها
– گیجی در امور روزمره

توجه داشته باشید که اغلب این علائم به دلیل تومور مغزی نیستند و مشکلات دیگر در سلامتی نیز می توانند این علائم را ایجاد کنند .
در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده را دارید باید با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلات زودتر از بزرگ شدن تشخیص داده شده و درمان شوند .
منبع

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار ، قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

77 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  من ۱۸ سالمه چند سال میشه میگرن دارم ولی خوب شده بود الانم حدود چند ماه میشه صبحا حالت تهوع دارم سردردم روز به روز شدید تر میشن صبحا پا میشم سردردم شدیدا بی حوصله شدم همش خوابم گاهی دستام و نمیتونم بهم فشار بدم فکر میکنم خیلی سنگین پاهامم تازگیا بی حس میشن و گزگز میکنن آخه سردردم با بوی عطر تحریک نمیشه که بگم میگرنمه مسکن میخورم امروز خوبم ولی فردا دوباره شروع میشه همش سردردم اعصابم خورده یهو میزنم زیر گریه قاعدگی هم کلن بهم ریخته تمرکزم خیلی اومده پایین داد همرو در آوردم فکر میکنن من خودم و میزم به مریضی ولی واقعا خستم

  1. با سلام و آرزوی سلامتی
   بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

  2. سلام منم دقیقا همین علایمی که شما میگی رو دارم و همه هم همین رو بهم میگن

  3. سلام عزیزم بهتر با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید نمیخام نگرانت کنم ولی منم همین مشکلات رو داشتم و تشخیص ام اس دادن الان 8سال درگیرم

 2. سلام خسته نباشید من چند وقت میشه خیلی میخوابم احساس خستگی میکنم یهو کنترل اعضای بدنم رو از دست میدم سرگیجه دارم و خیلی زود اعصبانی میشم و روحیه خوبی ندارم و افسرده شدم

  1. با سلام .
   بطور کلی اگر یک چکاپ از خودتون انجام دهید از وضعیت تندرستی خود مطلع شده و چنانچه نیاز به درمان خاصی باشد توسط پزشک انجام می شود .لذا توصیه میشود به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

   با ارزوی تندرستی و سلامت برای شما

    1. سلام وقت تان بخیر!
     من چند ماه میشه اخلاقم یهویی تغییر کرده کن حوصله شدم
     زود عصبانی میشم خوابم نمیبرد گاهی هم سردرد خیلی شدید دارم.

   1. سلام من ۱۳ سالمه وسردهای شدیدی دارم به همراه حالت تهوع وبازو هامم بی حس می شه

    1. سلام .
     برای معاینه دقیق و اطمینان از سلامتی لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  2. سلام خسته نباشید من 15سالم این علائم هایی که بالا نوشته شده من همش رو دارم تازگیا همش احساس خواب الودگی میکنم کم حوصله شدم سردرد که دیگه نگم باید چی کار کنم یعنی میتونه تومور مغزی باشه

   1. سلام ممکنه میگرن باشه چون منم این علائم دارم ولی تشخیص میگرن عصبی دادن

 3. سلام من ۱۷ ساله هستم حدود ۷ و۶ سال هس که سردرد دارم در ۱۰ سالگی و ۱۱ سالگی دو بار یخ با قابلمه به سرم افتاده و یکبار لیوان رو پرتاب کردن که به سرم برخورد داشته از اون موقع سردرد دارم به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردم که بعد نوار مغزی گف که میگرن دارم اما از وقتی دارو ها رو استفاده میکنم سردرم تشدید شده و هیچ ارام بخشی سردرد هایم را ارام نمیکند علائمم سردر شدید حالت تهوع بدون استفراغ بی حالی اختلالات خوابی سردر گمی کمبود حواس

  1. سلام
   من ۱۳سالمه و یه هفته‌ای میشه که یکمی سر درد دارم
   زیاد درد نداره ولی نگرانم

  1. بطور کلی بسیاری از بیماریها علائم مشابه دارند. تشخیص و درمان درست بیماری ، فقط با معاینه و توسط پزشک امکانپذیره .
   مطالبی که در سایتها منتشر میشه جهت افزایش اطلاعات عمومی است .

 4. من چهار ما پیش سردرد شدیدی داشتم همچنین استفراغ سمت چپ بدنمم درد میکرد رفتم دکتر گفتن احتمالا از مشکلات قلبیه ازمایش گرفتم که مشکل قلبی پداشتم ولی سردردم هنوز که هنوز هسته و به همراه اون بی حالی شدیدی دارم به طوری که اگر سرمو رو بالشت بزارم زود خوابم میبره منی که قبلا فقط ۴یا ۵ساعت بیشتر خواب نداشتم

  1. تشخیص بیماری ، نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک متخصص دارد و لازم است در اولین فرصت برای پیگیری درمان ، به پزشک معالج مراجعه نمایید.

  1. سلام
   من ی چند وقتی هست که اصلا تمرکز روی کار هام ندارم و نمیتونم کاری رو انجام بدم، کنترل بدنم و از دست میدم و چشمام سیاهی میره، سرگیجه میگیرم و میوفتم.
   به شدت بی حالم و نیاز بدم به خواب بیشتر شده، بعضی اوقات هم سرگیجه شدیدی میگیرم که واقعا غیر قابل تحمله…

 5. سلام یک چند وقتی هست جلوی پیشانی وسمت چپ سرم درد های خفیفی رو حس میکنم گاهی هم پشت سرم دلیلش چیه

  1. سلام . برای تشخیص صحیح علت بیماری ، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کرده و معاینه شوید.

 6. سلام الهه ام 18سالمه من چن سالی میشه سردرد دارم اینروزا شدیدتر ازقبل شده پاهام گزگز میکنه خوابم بهم ریخته حتی بعضی وقتی شبو اصلا نمیتونم بخابم چشام سیاهی میره میخورم زمین خیلی وقته حالت تهوع دارم بدنم سنگین شده در خوندن کلمات به مشکل میخورم گوشام سنگین شده نمیتونم روی چیزی تمرکز کنم حتی یه زره وقتی یه چیزه ساده بهم توضیح میدن نمیتونم بفهمم چی میگه حافظم ضعیف شده علاقمو به همه چیز ازدست دادم نمیتونم جمعو تحمل کنم

   1. سلام من ۱۴ سالم هست و یکدفعه این علائم را تجربه کردم که نمی تونستم برای ۳۰ ثانیه جایی را ببینم (همه جا تاریک شد) ، لرزش بدنم و کنترلی بر بدنم نداشتم و نمی تونستم رو پاهام بیاستم و یک سنگینی روی سرم احساس می کردم و وقتی مادم صدام میزد اولش متوجه نمی شدم تمام این علائم برای ۳۰ ثانیه بود و بعد از ۳۰ ثانیه به حالت عادی برگشتم ، هر از گاهی این اتفاق برایم می افتد آیا مشکل خاصی است؟

    1. سلام
     جهت معاینه و اطمینان از سلامت ، لازمه به پزشک متخصص مراجعه کنید

 7. سلام من ۱۴ سالمه و چند روز هست سر گیجه و مشکلات بینایی و گاهی وقتا حالت تهو و لرزش بدن و بی حسی و ضعف و بی حسی استخوان دارم و تعادل ندارم و نمیتونم تمرکز کنم
  آیا در سن من ممکنه تومور مغزی رخ بده؟

   1. سلام ببخشید من هم 14 سالمه مدتی هست سرگیجه های بی دلیل و حالت تهوع و همراه با آن دارم و تمرکزمم به کل کم شده مخصوصا که الان وقت امتحانات هست کلا این علایمم بیشتر شده بعضی از اطرافیانم می گویند که این ها فقط به خاطر کم خونی هست

 8. سلام خسته نباشید.. من ۲۲سالمه.. یه مدته فک راستم وکلا سمت صورتم درد میکنه.. گردنم درد میگیره نمیتونم درست بخوابم.. زیاد سردرد میگیرم وسر دردم بیشتر سمت راست پیشانی وسرم هست وبه صورت شدید وضربانی هست.. دست وبدنم لرزش داره..زود ضعف میکنم وبی حالم میشم.. سرم هم گیج میره.. دندونام وگوشام یهو تیر میکشه ودرد میگیره.. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
   من تازگیا احساس میکنم وقتی صبح از خواب بیدار میشم سرم سنگین شده حالم خوب نیست نگاهم به افراد یه طوری هست مثلا دارم نگاشون میکنم ولی حواسم یه جای دیگه هست حس میکنم سرم بی حس شده ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام .
    به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 9. سلام من چند وقته که سردرد و تهوع بی دلیل دارم و در گفتار و بینایی و شنوایی و تعادل مشکل دارم و همینطور یه جورایی گیجم و توهم میزنم و افسردگی دارم و تمرکز نمیتونم داشته باشم و پاهام سوزن سوزن میشن

 10. سلام خسته نباشید
  من هر وقت میخوام بلندشم سرم گیج میرع ب مدت خیلی کم
  و حافظه ام کمی ضعیف شدع
  ایا امکان داره تومور مغزی باشه؟!

  1. سلام
   به پزشک مغز واعصاب مراجعه کنین
   احتمالا ام ار ای مینویسه
   تا خیالتون راحت بشه

 11. با سلام وعرض ادب و خسته نباشید خدمت همه عواملین
  من ۱۷ سالمه …..و تقریبا ۵ یا ۶ ماهه سردرد شدید دارم هر روز بلا استثنا جایی سردرد ام تغیر میکنه
  و هر روز که از خواب بیدار میشم سرم دردمیکنه درهیچ چی تمرکز ندارم…دست و بدنم لرزش داره زود ضعف میکنم….ممنون مسشم راهنمایی ام کنید..
  اجرکم عندالله

   1. سلام من ۱۷ سالمه هشت مورد از این علائمی‌ک گفته بودید رو دارم نیم کره چپ مغزم درد خیلی بدی میگیره جوری ک اشکم در میاد پای چپم هم بی حسه کاملا و ی بارجوری شد ک اصلا نمیتونستم راه برم چشامم همش سیاهی می‌ره سردرد صبحگاهی و همه اینا هم دارم ، ممکنه تومور مغزی باشه؟

    1. سلام .
     مقالات سایت جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
     تشخیص بیماری نیاز به مراجعه و معاینه توسط پزشک متخصص دارد و نباید بر اساس یک مقاله قضاوت کرد.

 12. من چند وقتیه که یهو سرم گیج میره و بیهوشی های ناگهانی دارم

  1. سلام
   به پزشک متخصص مغز واعصاب مراجعه کنین

 13. سلام من ۱۲ سالمه چند مدتی هستش که پشت سرم سنگینی می کنه و تیر می کشه آدم عصبی هستم زودن نارحت می شم و پا و دستم تیر میکشه اصلا تمرکز ندارم بعضی وقت ها چیز هام رو فراموش می کنم و بعضی وقت ها سرم گیج میره و می فتم

 14. سلام خسته نباشید من سمت راست سرم به سمت پشت سرم درد های خفیفی دارم که هر 2 یا3 دقیقه رخ میدهد و 2 یا3 ثانیه طول میکشد این ععلائم می تواند تومور یا سرطان باشد

 15. سلام خسته نباشیدمن ۱۶سالمه و الان ۲۰روزه که سردرد دارم ازصبح شروع میسه وتاشب درد میکنه تو ناحیه های پیشانی و چشمام و پشت سرم است وروز به روزشدید میشه دوروزه که شب ها هم نمیتونمبخوابم از شدت درد علتش چی میتونه باشه

  1. سلام میتونین از دمنوش نعنا برای درد سرت استفاده کنید.

 16. سلام
  کن پسرم ۱۴سالمه
  از تابستون یه بارسردرد گرفتم زد پشت سرم ولی خوب شد سه ساعت بعدش
  بعد الانا بعضی وقتا بی دلیل حالم خراب میشه
  این سوال اصلیمه بی زحمت بگید
  سرم حس میکنم تپ تپ میزنه دو سه بار بعد ول میکنه و کلا یجوریه

 17. سلام ۱۵ سالمه ، چند روزی است که سردرد دارم ،احساس خستگی دارم و سرم سنگین است ، خیلی میترسم لطفا راهنمایی کنید منو ، باید چیکار کنم

  1. سلام .
   برای تشخیص و درمان ، لازم است به پزشک منخصص مراجعه کرده و معاینه شوید.

 18. سلام امید که خوب باشید.۱۸ سال عمر دارم، من تمام این علایم را که ذکر کردین دارم بدون استفراغ،بسیار زود عصبی میشم و بدون دلیلی خویش ناراحت استم. آیا منم تومور دارم؟

  1. سلام .
   این مطالب صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی است . برای معاینه و تشخیص بیماری ، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 19. سلام من از صبح امروز سر گیجه و عدم تعادل دارم
  ۱۲ سالمه مشکل از چیه؟

  1. سلام . برای معاینه و تشخیص به پزشک متخصص مراجعه کنید.

   1. سلام من ۱۷سالمه توسرم یه قعده بود بهدش ب مروز مان شد دوتا خیلی ام درد دارم مخصوصآ صبح ازخواب بیدارمیشم

 20. سلام من 12 سالمه احساس افسردگی دارم چون یه سردرد کوچیک منو میگیره احساس دارم تو مور دارم میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام .
   جهت معاینه و تشخیص ، به پزشک متخصص معالجه کنید

 21. سلام خسته نباشید
  بنده 17 سالمه و کنکور هستم
  هیچکدوم از این علائمی رو که ذکر کردید ندارم ، اما گوش سمت راستم سوت می‌کشه مدام و گفتن که یکی از نشانه های تومور هستش ، است ممکنه تومور داشت باشم ؟
  در ضمن بنده دچار پنیک اتک و استرس هم هستم
  ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام
   بعید میدونم مشکلی باشه
   میتونین جهت رفع نگرانی ام ار ای ساده از مغز انجام بدین

 22. سلام من ۱۶ سالمه سر دردم بیش از حد و اندازه شدیده خیلی بی حوصله ام کارای خونه را به زور انجام میدم قبلا وقتی مدرسه میرفتم همه درسام و خوب میخوندم ولی الان نمیتونم اصلا بی حوصله ترین ادم دنیا شدم همه علائمی ک بالا هست همشونو دارم چشممام ضعیف هست و درد میکنن گوشامم همینطور یعنی تومور مغزی هست دکترم رفتم گفت افسردگی گرفتی پاهامم سوزن سوزن میشن میشه بهم بگید ک ایا احتمال تومور مغزی هست یان؟

  1. سلام .
   این علائم صرفا جهت اطلاعات عمومی است. برای معاینه دقیق به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 23. سلام
  من ۱۲ سالمه یه مدتی هس حالت تهوع و گز گز پاها و دست ها رو دارم
  و حافظه کوتاه مدت رو خیلی زود فرا موش می کنم
  می خواستم بپرسم جای نگرانی هس؟

  1. سلام
   جهت اطمینان بیشتر به متخصص مغز واعصاب مراجعه کنین

 24. سلام من ۱۳ سالم از ۱ ماه است که سردرد شدید دارم و بیشتر پشت سرم است حالت تهوع و ایجاد اختلال در حرکت شدم و تار شدن چشم درد گردن و شونه
  آیا تومور مغزیه

  1. سلام
   احتمال زیاد خیر
   واسه اینکه مطمئن بشین به متخصص مغز واعصاب مراحعه کنین

 25. سلام من چهارده سالمه
  از چند ماه پیش وقتی میخوام یهو بلند شم سرگیجه میگیرم و سیاهی میبینم اگر حرکت کنم تعادل برام سخت میشه ولی در این حین صدا ها رو میشنوم و یکم تاری دید دارم به دکتر مراجعه کردم گفتن به خاطر گوش میانی هست و دارو دادن ولی دوباره ااون حالت ها رو دارم و رفع نشده آزمایش خون هم همه چی نرمال بود ممنون میشم راهنمایی کنید