بهترین روش تشخیص ویروس کرونا

آیا می دانید بهترین روش تشخیص ویروس کرونا چیست؟ برای پاسخ به این پرسش پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید .
بیماری کرونا یک بیماری عفونی است که اخیراً کشف شده است. در ادامه به طور مفصل به بررسی این ویروس پرداخته ایم.

بررسی بهترین روش تشخیص ویروس کرونا

تعریف بیماری کرونا

کرونا نوعی ویروس از خانواده بزرگ ویروس ها است که می تواند در انسان و حیوانات بیماری زا باشد. این ویروس دارای انواع مختلفی بوده و برخی از آنها باعث بیماری می‌شوند .
نوع تازه کشف شده این ویروس با نام کووید ۱۹ باعث ایجاد اپیدمی و همه گیری یک بیماری تنفسی خطرناک در جهان شده است.

علائم بیماری ویروس کرونا

طبق تحقیقات دانشمندان، از زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می شود تا زمان بروزعلائم معمولاً ۵ روز طول می کشد اما در برخی افراد این دوره طولانی تر بوده و تا ۱۴ روز ممکن است علائم آشکار نشود. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی دوره کمون یا ناقل بودن بیماری را ۱۴ روز می داند.
از آنجایی که این ویروس ریه ها را درگیر می کند، باعث می ‌شود که ریه ها عفونت کرده و اولین علائم آن یعنی تب ظهور کند .
سپس با توجه به عفونت ریه ها ، سرفه های خشک شروع می شوند که مشکلات تنفسی زیادی را ایجاد می‌کند.
سرفه‌های خشکی که توسط ویروس کرونا ایجاد می شود، به صورت ممتد و پیوسته است، یعنی بیمار ممکن است بیشتر از یک ساعت سرفه های پشت سر هم داشته باشد. از بین رفتن حس بویایی و چشایی نیز از دیکر علائم بیماری کرونا می باشد.

 

بهترین روش تشخیص ویروس کرونا
بهترین روش تشخیص ویروس کرونا

اما جدی ترین علائم این بیماری شامل درد قفسه سینه ، احساس احتقان و عدم توانایی در راحت صحبت کردن است و برخی از علائم کمتر شایع از ویروس کرونا شامل اسهال ، سردرد ، گلودرد و بثورات پوستی می باشد.
نکته‌ای که در خصوص این بیماری وجود دارد این است که بیشتر افرادی که به بیماری کرونا مبتلا میشوند معمولاً علائم خفیف تنفسی را تجربه می کنند که خود به خود و بدون نیاز به درمان خاصی بهبود پیدا می‌کند .
این بیماری معمولاً در افرادی که سن بالایی دارند و یا دچار بیماری خاص و زمینه ای مانند بیماری دیابت ،بیماری قلب وعروقی یا سرطان هستند، معمولاً شدت می یابد.

نحوه سرایت بیماری کرونا

ارتباط مستقیم با فرد آلوده می ‌تواند باعث انتشار ویروس شود ، ویروس کرونا بر روی سطوح قرار گرفته و با دست زدن به این سطوح و لمس دهان و بینی امکان ابتلاء وجود دارد.

انواع روش ها و بهترین تشخیص ویروس کرونا

روش های متعددی برای تشخیص بیماری کرونا وجود دارد، به عنوان مثال نوعی نمونه گیری از حلق و بینی برای تست مولکولی RT-PCR انجام می‌شود که حساسیت هر یک از این تست ها با دیگری متفاوت است . اما با توجه به گران بودن و در دسترس نبودن، این تست برای بیماران چندان استفاده نشده است .
انجام تست سرولوژی یکی دیگر از روش های تشخیصی بیماری کرونا است که به علت نداشتن حساسیت بالا شده در تشخیص بیماری، سازمان بهداشت به دنبال حذف آن می باشد.

بهترین روش تشخیص ویروس کرونا انجام سی تی اسکن ریه است که در کشور ما از ابتدای شیوع ویروس در بیماران توسط پزشکان برای تشخیص این بیماری استفاده می شود که علاوه بر اینکه دارای حساسیت بالایی در تشخیص این ویروس می باشد، کم خطر ترین راه تشخیصی نیز می باشد.
در طی انجام این روش که بهترین روش تشخیص ویروس کرونا است از بیمار خواسته می شود تا بر روی تخت دراز کشیده و دست های خود را بالای سر قرار دهد، سپس تکنسین از بیمار
می خواهد که نفس عمیق کشیده و نفس خود را به مدت ۲۰ ثانیه حبس کند تا اسکن انجام شده و تصاویر بر روی صفحه مانیتور ظاهر شود.
پزشک پس از بررسی و تجزیه و تحلیل تصاویر حاصل از سی تی اسکن می تواند درصد درگیری ریه ها را مشخص نموده و درمان را آغاز کند.

روش های پیشگیری از بیماری کرونا

با توجه به اینکه بیماری کرونا هنوز چندان شناخته شده نیست و اطلاعات کمی از این بیماری در دسترس است، بنابراین درمان قطعی برای آن وجود نداشته و هیچگونه واکسنی برای پیشگیری از آن وجود ندارد . اما با انجام یکسری اقدامات ایمنی می توان خطر ابتلاء به این ویروس را کاهش داد. این اقدامات شامل موارد زیر می باشند:
– افراد باید حدالامکان در خانه مانده و خود را قرنطینه کنند و از حضور در مکان های شلوغ، تجمعات و مهمانی ها پرهیز کنند. همچنین لازم است افراد از سفرهای غیر ضروری در مدت قرنطینه خودداری کنند.
– در صورتی که فردی مبتلا یا مشکوک به این بیماری در اطراف شما وجود دارد، از برقراری تماس نزدیک با آن خودداری نموده و حداقل ۲ متر از فرد بیمار فاصله داشته باشید.
– لازم است دست های خود را به طور مرتب به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته و یا از مواد ضدعفونی کننده ای که دارای الکل ۷۰ درصد می باشند، استفاده کنید.
– هنگام حضور در مکان های عمومی حتماً از ماسک استفاده کنید. (بهترین ماسک ها ، ماسک های n95 یا ماسک های جراحی هستند، اما افراد معمولی می توانند از ماسک های پارچه ای استفاده کنند تا ماسک های n95 و جراحی در اختیار کادردرمان قرار گیرد.
– در صورت داشتن علائمی مانند عطسه و سرفه حتماً جلوی دهان خود را با دستمال بپوشانید.
– سطوحی که در تماس با افراد مختلف قرار دارد مانند دستگیره ، پریز برق ، پیشخوان ها و غیره را به طور مرتب با الکل و مواد ضدعفونی کننده، ضد عفونی کنید.
– در صورتی که مبتلا به بیماری مزمن دیگری هستید، برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا با پزشک متخصص در مورد راه های محافظت از خود مشورت کنید.
– اگر یکی از افراد خانواده مبتلا به ویروس کرونا شد برای جلوگیری از ابتلاء سایر افراد خانواده ضروری است ظروف ، لیوان، حوله، ملافه و سایر وسایل فرد بیمار را از بقیه افراد جدا کنید.
– در صورت ابتلا به بیماری کوید ۱۹ لازم است خود را در خانه قرنطینه نموده و به محل کار مدرسه و… مراجعه نکنید و فقط برای مداوا و دریافت مراقبت های پزشکی از خانه خارج شوید، اما توجه داشته باشید که از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده نکنید تا از ابتلاء افراد بیشتری به این بیماری جلوگیری کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .