تفاوت کیست و تومور در چیست؟

پیدا کردن یک توده زیر پوست هشدار دهنده است اما آنها بیشتر اوقات بی ضرر هستند . کیست ها و تومورها دو نوع رایج توده هستند که تفکیک آنها می‌ تواند سخت باشد ، زیرا اغلب در یک مکان یافت می‌شوند به عنوان مثال، ممکن است هم کیست تخمدان و هم تومور تخمدان وجود داشته باشد با این حال چند تفاوت کلیدی بین این دو وجود دارد.
کیست یک کیسه کوچک پر از هوا، مایع یا مواد دیگر است اما تومور به هر ناحیه غیرعادی از بافت اضافی اشاره دارد . هم کیست ها و هم تومورها می‌ توانند در زیر پوست، بافت ،اندام ها و استخوان های شما ظاهر شوند.

همه چیز در مورد تفاوت بین کیست و تومور

آیا توده ها سرطان هستند؟

اکثر افراد وقتی متوجه یک توده جدید می شوند اولین فکرشان سرطان است . در حالی که انواع خاصی از سرطان ها می‌تواند باعث ایجاد کیست در بدن شوند اما خود کیست ها تقریباً همیشه خوش خیم هستند. با این حال تومور ها می توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشد . تومورهای خوش خیم معمولا در یک مکان باقی مانده اما تومورهای بدخیم رشد می‌کند و ممکن است باعث ایجاد تومورهای جدید در سایر قسمت های بدن شوند.

تفاوت کیست و تومور در چیست؟
تفاوت کیست و تومور در چیست؟

نحوه شناسایی کیست ها و تومورها

در بیشتر موارد نمی توان تفاوت بین کیست و تومور را تنها با نگاه کردن به آنها تشخیص داد با این حال چند نکته وجود دارد که می توانید مراقب آنها باشید تا ببینید که آیا توده ایجاد شده بیشتر احتمال دارد کیست باشد یا تومور؟ به خاطر داشته باشید که همیشه بهتر است پزشک این موارد را بررسی کند.

علائم تومورعبارتند از :

– به سرعت در حال رشد است.
– قرمز و متورم نیست.
– ترشحات ندارد.
– جوش ندارد.
– سفت و محکم است.

علائم کیست عبارتند از :

– رشد کندی دارد.
– قرمز و متورم می شود.
– ترشحات سفید ، زرد یا سبز رنگی دارد.
– قادر به حرکت در زیر پوست است.
گاهی اوقات تومورها می ‌توانند به اندازه ای بزرگ شوند که به بافت های اطراف فشار وارد کنند . بسته به اینکه توده در کجا قرار دارد ممکن است علائم دیگری مانند مشکل در تنفس، حرکت سخت مفاصل و مشکل در غذا خوردن را تجربه کنید. اگر متوجه توده همراه با علائم غیرعادی شدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث ایجاد کیست می شود؟

انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد که با دلایل مختلف ایجاد می شوند و برخی از انواع آنها نیز به یک بیماری زمینه‌ای مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک مرتبط هستند و برخی دیگر مستقیماً روی سطح پوست تشکیل می شوند که سلول های مرده پوست بجای ریزش معمول، تکثیر می شود . سایر علل ایجاد کیست عبارتند از:
– تحریک یا آسیب به فولیکول مو
– مسدود شدن یک مجرا در فولیکول مو
– تخریب بافت مفصلی
– تخمک گذاری

چه چیزی باعث ایجاد تومور می شود؟

تومورها در نتیجه رشد غیرطبیعی سلول ایجاد می شوند. معمولاً سلول‌های بدن رشد می ‌کنند و هر زمان که بدن به آنها نیاز داشته باشد سلول های جدیدی را تشکیل می دهند . وقتی سلول های قدیمی تر می میرند با سلول های جدید جایگزین می ‌شوند . زمانی که این فرآیند از بین می‌ رود تومورها شکل می‌گیرند .
سلول های قدیمی و آسیب دیده زمانی که باید بمیرند زنده می‌ مانند و سلول های جدید زمانی که بدن به آنها نیازی نداشته باشد تشکیل می‌ شوند وقتی این سلول های اضافی به تقسیم شدن ادامه می دهند ممکن است تومور ایجاد شود.
برخی از تومورها خوش خیم هستند ، به این معنی است که در یک نقطه بدون گسترش به بافت‌های اطراف تشکیل می‌شوندو. تومورهای بدخیم سرطانی هستند و می‌توانند به بافت مجاور گسترش یابند. با رشد تومورهای سرطانی سلول های سرطانی می توانند شکسته شوند و در سراسر بدن حرکت کنند و تومورهای جدید را تشکیل دهند.

کیست و تومور چگونه تشخیص داده می شوند؟

گاهی اوقات پزشکان کیست ها را در طول معاینه فیزیکی تشخیص می دهند اما اغلب به تصویربرداری تشخیصی تکیه می کنند . این نوع تصاویر به پزشک کمک می کند تا بفهمد چه چیزی در داخل توده وجود دارد . روش های تصویر برداری شامل سی تی اسکن، سونوگرافی، ماموگرافی و ام آر آی است.
کیست هایی که با چشم غیر مسلح و هم در تصاویر تشخیصی صاف به نظر می رسند تقریبا همیشه خوش خیم هستند . اگر توده دارای اجزای جامد باشد به جای مایع یا هوا باشد ، هم می ‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد.
با این حال تنها راه برای تایید سرطانی بودن کیست یا تومور بیوپسی آن توسط پزشک است. این روش شامل برداشتن قسمتی یا تمام توده با جراحی است ، سپس پزشکان بافت کیست یا تومور را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا سلول های سرطانی را بیابند.
اگر توده پر از مایع باشد پزشک ممکن است از چیزی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده کند. آنها یک سوزن بلند و نازک را داخل توده وارد می‌کنند تا نمونه‌ای از مایع را بیرون بکشند .بسته به محل توده اکثر بیوپسی ها و آسپیراسیون ها بصورت سرپایی انجام می شود.

کیست و تومور چگونه درمان می شود؟

درمان کیست ها و تومورها کاملا به عامل ایجاد آنها، سرطانی بودن و محل قرارگیری آنها بستگی دارد. با این حال اکثر کیست ها نیازی به درمان ندارند . اما اگر دردناک باشند یا از ظاهر آن خوشتان نمی آید پزشک می تواند آن را خارج کند یا مایع داخل آن را تخلیه کند . اگر تصمیم به تخلیه آن دارید این احتمال وجود دارد که کیست دوباره رشد کند و نیاز به برداشتن کامل داشته باشد.
تومورهای خوش خیم نیز معمولاً نیازی به درمان ندارند ، اگر تومور در ناحیه مجاور تأثیر‌گذارد یا مشکلات دیگری ایجاد ‌کند ممکن است برای برداشتن آن به جراحی نیاز باشد . تومورهای سرطانی تقریباً همیشه نیاز به درمان با جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی دارند.
در برخی موارد ممکن است به ترکیبی از این درمان‌ها نیاز باشد.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .