رایجترین سئوالات درباره سونوگرافی

سونوگرافی یکی از روش های تشخیصی برای درمان بیماری ها و همچنین کنترل جنین در دوره بارداری می باشد . با توجه به اینکه استفاده از این روش تصویربرداری تشخیصی عمدتاً زیاد است ، در این مقاله به رایج ترین سئوالات درباره سونوگرافی و پاسخ به این سوالات پرداخته ایم تا بتوانیم علاوه بر پاسخ به سوالات شما در مورد سونوگرافی ، شما را بیشتر با این روش تشخیصی آشنا کنیم .

پاسخ به رایج ترین سئوالات درباره سونوگرافی

1. سونوگرافی چیست؟

این تکنیک تصویربرداری از که از امواج صوتی برای مشاهده اندام ها و بافت های نرم در بدن استفاده می کند . تصاویر حاصل از سونوگرافی ، اغلب اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و معالجه انواع بیماری ها و شرایط ارائه می دهد .
به عبارت دیگر سونوگرافی که با نام اولتراسوند نیز شناخته می شود ، نوعی اسکن تصویربرداری است که از تجهیزات پیشرفته‌ای برای ارسال امواج صوتی به داخل بدن استفاده می کند و داده های برگشتی را برای ایجاد تصاویری که توسط سونوگرافیست مورد بررسی قرار گرفته است را ضبط می کند .

سئوالات درباره سونوگرافی
سئوالات درباره سونوگرافی

2. آیا انجام اسکن سونوگرافی ایمن می باشد؟

سونوگرافی که امواج صوتی را تولید می کند در صورت استفاده صحیح به منظور تصویربرداری تشخیصی پزشکی مضر نیست .
سونوگرافیست ها اطمینان می دهند که آنها از اصل ALARA (تا حد قابل قبول و منطقی) پیروی می کند و قرار گرفتن در معرض آنچه لازم است را محدود می‌کنند .
بنابراین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد امواج فراصوت مضر هستند . اولتراسوند از اشعه استفاده نمی کند ، بنابراین سونوگرافی قبل از تولد نیز قابل انجام است .
سالهاست که از سونوگرافی برای تشخیص بیماری ها استفاده می شود و تاکنون هیچ اثر خطرناکی ثبت نشده است . بهتر است این اسکن توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود . زیرا آنها می دانند چگونه می توانند شدت انرژی سونوگرافی را که وارد بدن بیمار می شود کنترل کنند .

3. در چه مواردی از سونوگرافی استفاده می شود؟

معاینات سونوگرافی می تواند به تشخیص انواع شرایط و ارزیابی آسیب اعضای بدن در اثر بیماری کمک کند . این روش تصویر برداری برای کمک به پزشکان در ارزیابی علائمی مانند درد ، تورم و عفونت استفاده می شود .
این روش مفید برای معاینه بسیاری از اندام های داخلی بدن می باشد ، مسائل مختلفی که ممکن است پزشک برای تشخیص آنها برای بیمار انجام سونوگرافی را تجویز کند ، عبارتند از :
– ارزیابی جنین
– تشخیص بیماری‌ کیسه صفرا
– ارزیابی جریان خون در رگ
– بررسی برآمدگی پستان
– ارزیابی غده تیروئید
– معاینه و مطالعه بر روی قلب
– تشخیص انواع عفونت ها و برخی از انواع سرطان ها
– آشکار ساختن ناهنجاری های دستگاه تناسلی و پروستات
– ارزیابی ناهنجاری های عضلات و تاندون ها

4. دستگاه سونوگرافی چگونه کار می کند؟

تصویر برداری با سونوگرافی شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و ژل سونوگرافی است که به طور مستقیم بر روی پوست قرار می گیرد .
امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود . مبدل صداهای ایجاد شده را جمع آوری نموده و کامپیوتر سپس از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند .
در معاینات سونوگرافی از اشعه ی یونیزه کننده همان گونه که در پرتونگاری مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده نمی شود . بنابراین تابش اشعه در بیمار وجود ندارد .
از آنجایی که تصاویر سونوگرافی در زمان واقعی ضبط می شوند ، می‌توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن و همچنین خون در رگ های خونی را نشان دهند .

5. در طول انجام سونوگرافی چه کارهایی انجام می شود؟

در حین انجام این تست ، بیمار معمولاً بر روی تخت قرار می‌گیرد و مقدار کمی ژل روی پوست ناحیه مورد نظر بیمار اعمال می شود . ژل در از بین بردن تشکیل حباب های هوا بین التراسوند و بدن کمک می کند .
در طی انجام اسکن تکنسینی که در تصویربرداری سونوگرافی آموزش دیده است ، یک وسیله کوچک دستی به نام مبدل که به اندازه یک قالب صابون است را بر روی پوست ناحیه موردنظر بدن قرار می دهد و از یک منطقه به سمت مناطق دیگر در صورت لزوم حرکت می کند .
مبدل ، صوتی با فرکانس بالایی تولید می کند که توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست .
همان طور که سونوگرافیست مبدل را روی پوست قرار می‌دهد ، کریستال های داخل مبدل ، پالس های امواج صوتی که به بدن منتقل می‌شوند را ساطع می کند . بافت ها ، استخوان ها و مایعات بدن امواج صوتی را منعکس می کنند و آنها را به سمت مبدل باز می گردانند ، سپس این اطلاعات به کامپیوتر ارسال می شود و بر اساس الگوهای ایجاد شده توسط امواج صوتی تصاویر مفصلی را ترکیب می‌کند .
سونوگرافی روشی بدون درد است . با این وجود بیمار ممکن است ناراحتی خفیفی را تجربه کند . زیرا سونوگرافیست ترانسمیتر را بر روی بدن بیمار هدایت می کند و این کار به خصوص اگر برای انجام تست نیاز به مثانه پر باشد ، کمی ناراحت کننده است.

6. آیا برای انجام سونوگرافی بیمار باید ناشتا باشد؟

برای انجام برخی از سونوگرافی های شکمی ، بیمار باید ۸ ساعت قبل از قرار ملاقات خود برای انجام این تست ناشتا باشد تا گازهای موجود در شکم که باعث انسداد اندام های شکمی می شوند ، کاهش یابند . خوردن بر روی سیستم گوارش اثر گذاشته و این امر باعث انقباض کیسه صفرا و جلوگیری از انجام سونوگرافی ناهنجاری هایی مانند سنگ کیسه صفرا می شود .

7. تفاوت سونوگرافی با تصویربرداری توسط اشعه ایکس چیست؟

سونوگرافی از امواج صوتی بدون تابش یونیزه استفاده می کنند و بر خلاف اشعه ایکس خطرات قابل توجهی ندارد .

8. قبل از انجام سونوگرافی از کدام ناحیه بدن باید آب فراوان نوشید و دلیل نوشیدن آب چیست؟

‏نوع سونوگرافی مشخص خواهد کرد که آیا برای انجام این تست نیاز به نوشیدن آب می باشد یا خیر .
اگر پزشک سونوگرافی شکمی تجویز کرده باشد ، بیمار نیازی به نوشیدن آب ندارد . اما برای انجام سونوگرافی لگنی و سونوگرافی از کلیه ، حداقل یک ساعت قبل از انجام این تست بیمار باید آب فراوان بنوشد . زیرا پر بودن مثانه به عنوان یک پنجره برای دیدن اندام های لگنی مانند رحم تخمدان یا پروستات عمل می کند در صورتی که مثانه پر نباشد دیدن آنها دشوار است.
پر بودن ، مثانه و رحم وضعیتی قرار می دهد که سونوگرافیست ها می توانند آن را بهتر ببینند و کل لگن را روشن تر می کند تا تجسم رحم و تخمدان ها به طور مناسب تری انجام شود .


تصویر برداری پزشکی بهار :
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .