کم کاری تیروئید و اضطراب چه ارتباطی با هم دارند؟

کم کاری تیروئید از دیرباز با افسردگی مرتبط بوده است؛ اما ممکن است اضطراب را نیز به همراه داشته باشد.
کم کاری تیروئید وضعیتی است که می تواند احساس تنبلی را در فرد ایجاد کند و به افزایش وزن و تغییرات خلقی منجر شود، بنابراین تعجب آور نیست که می‌تواند با افسردگی نیز مرتبط باشد . اما علائم کم کاری تیروئید می تواند شامل اضطراب نیز باشد در واقع مطالعات نشان می دهند که احتمال ابتلا به اختلالات اضطرابی در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید دو برابر بیشتر از افراد سالم است و 29.8 درصد از تمام اختلالات اضطرابی با بیماری خود ایمنی تیروئید مرتبط است.
کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که سلول های غده تیروئید نتواند هورمون تیروئید کافی تولید کنند که این هورمون برای حفظ انرژی و عملکرد صحیح بدن ضروری است.
تشخیص کم کاری تیروئید و اضطراب می تواند مشکل باشد زیرا علائم آنها در ابتدا کاملاً مشابه هستند .
کم کاری تیروئید می تونند زنان ومردان را به دلایل زیادی تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری می تواند از ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند تیروئیدیت هاشیموتو، مصرف برخی داروها مانند لیتیوم، تا داشتن ید cdhn یا خیلی کم در بدن متغیر باشد.

اضطراب چیست؟

به گفته انجمن روانپزشکی آمریکا، اضطراب یک واکنش طبیعی به یک موقعیت استرس زا است . این به شما کمک می‌ کند تا در طول یک رویداد مهم اما کوتاه مدت مانند انجام یک مصاحبه شغلی، تلاش در هنگام جلوگیری از دویدن کودک به سوی خیابان ، هوشیار باشید. اما زمانی که اضطراب بیش از حد شده و تبدیل به یک عادت می ‌شود می ‌تواند مشکل‌ساز شود .
بر طبق نظر پزشکان بیشتر افراد مبتلا به اضطراب نمی ‌دانند که به آن مبتلا هستند ، زیرا به وجود آن عادت کرده اند. اختلالات اضطرابی می ‌تواند شامل اضطراب فراگیر، اختلال هراس و اضطراب اجتماعی و فوبیا های خاص مانند ترس از پرواز باشد. اگر اضطراب ، شما را از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد می‌ تواند به دلیل یک اختلال اضطرابی باشد که نیاز به درمان دارد.
اضطراب در کم کاری تیروئید نیز بسیار رایج است و می‌ تواند در کنار افسردگی یا به تنهایی وجود داشته باشد. مطالعه ای که بر روی صد نفر مبتلا به کم کاری تیروئید که در مجله اندوکرینولوژی و متابولیسم هند منتشر شد نشان داده است که ۶۳ درصد افراد مبتلا به کم کاری تیروئید درجاتی از اضطراب را دارند.

کم کاری تیروئید و اضطراب
کم کاری تیروئید و اضطراب

چرا افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بیشتر در معرض اضطراب هستند؟

سخنگوی انجمن بالینی غدد درون ریزی آمریکا AACE می گوید : یک نظریه این است که داشتن یک مشکل فیزیکی مانند کم کاری تیروئید می تواند اضطراب را افزایش دهد. علائم کم کاری تیروئید شامل تمرکز ضعیف، کاهش حافظه و مشکل در انجام فعالیت های روزانه است که همگی می توانند باعث ایجاد اضطراب در فرد شوند.
عدم دسترسی به درمان مناسب برای کم کاری تیروئید نیز می تواند به اضطراب کمک کند. لووتیروکسین یک درمان رایج برای کم کاری تیروئید است، اما اگر دوز دارو بیش از حد بالا باشد می تواند مستقیماً منجر به اضطراب و علائمی مانند ضربان قلب سریع و لرزش شود که اضطراب را بدتر می ‌کند ، اگر کم کاری تیروئید درمان نشود، علائمی مانند خشکی پوست، حساسیت به سرما، صدای خشن و نوسانات خلقی ادامه خواهند داشت.
با گذشت زمان کم کاری تیروئید درمان نشده می‌تواند باعث مشکلات قلبی مانند نبض ضعیف یا نارسایی قلبی شود که ممکن است باعث اضطراب بیشتر شود. اگر اضطراب باعث فراموشی مصرف داروها یا مشکلاتی در مراجعه به پزشک یا عدم پیروی از یک سبک زندگی سالم شود، ادامه درمان کم کاری تیروئید را سخت ‌تر می کند.
جالب است بدانید که حتی در زنانی که برای کم کاری تیروئید تحت درمان قرار می گیرند همچنان ممکن است اضطراب رخ دهد. مطالعه ای که در دسامبر ۲۰۱۹ در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و سلامت عمومی منتشر شد نشان داد که این افراد علیرغم این که تحت درمان با لووتیروکسین قرار گرفتند و دوباره به عملکرد طبیعی تیروئید رسیدند، ۱۳ درصد بیشتر از زنان بدون این تجربه اضطراب داشتند.

علائم اضطراب که باید ان را جدی گرفت:

اگر کم کاری تیروئید تشخیص داده شده است علائمی که باید تحت نظر داشته باشید عبارتند از:
– بی خوابی
– تنش عضلانی
– نگرانی دائم
– ضربان قلب سریع
– عرق کردن و لرزش
– کم یا زیاد شدن اشتها
– دشواری در تنفس
– تغییر در عادات روده
اغلب، تفکیک اضطراب با حملات پانیک از علائم بیماری تیروئید و درمان آن دشوار است.

چگونه اضطراب را مدیریت و درمان کنیم؟

خبر خوب این است که کم کاری تیروئید و اضطراب قابل درمان هستند . راه های اثبات شده برای مدیریت اضطراب عبارتند است:
– مراجعه به یک درمانگر
– انجام ورزش منظم (مخصوصاً هوازی)
– انجام تمرینات ذهن و بدن مانند یوگا
– مدیتیشن یا تمرین سایر تکنیک های آگاهی ذهن
– مصرف داروهای کم کاری تیروئید و اضطراب طبق دستور پزشک
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .