علت و خطرات وزوز گوش

وزوز گوش یک احساس ذهنی در فرد است که توسط محرک های صوتی محیط خارجی پشتیبانی نمی شود. در زبان پزشکی، این وضعیت به عنوان یک بیماری مستقل در نظر گرفته نشده و به عنوان نشانه ای از بیماری های دیگر شناخته می شود.
وزوز گوش در 15 درصد از جمعیت جهان رخ می دهد و در 1 درصد موارد کیفیت زندگی فرد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در رده های سنی مختلف، شیوع این علامت متفاوت است، اما وزوز گوش بیشتر در افراد مسن دیده می شود.

علل سر و صدا یا وزوز گوش

وزوز گوش می تواند به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهای بلند یا برخی عادات زندگی باشد. صدای زنگ در گوش نیز می تواند در افراد سالم و بدون دلیل ظاهری رخ دهد. با این حال، در بسیاری از موارد، ظهور صدا یا وزوز گوش با کاهش شنوایی همراه است.
دلایلی که می تواند باعث ایجاد وزوز گوش شود را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

دلایل پزشکی

دیابت
– کم خونی
– آلرژی
– اترواسکلروز
بیماری منیر
– تومورهای سر و گردن
– سروتونین پایین
– مشکلات فشار خون
کم کاری غده تیروئید
– بیماری های گوش خارجی، میانی یا داخلی.

اختلال شنوایی

طبق آمار، 80 تا 85 درصد از بیمارانی که از وزوز گوش رنج می‌برند، درجات مختلفی از دست دادن شنوایی دارند. علیرغم این واقعیت که وزوز گوش دلیل اختلال شنوایی نیست، اما تاثیر آن بر تمرکز و عملکرد ، منفی است، زیرا صداهای ثابت در سر حواس را پرت می‌ کند و مانع از تمرکز فرد بر روی اطلاعات صوتی واقعاً مهم می ‌شود. سر و صدای آزاردهنده حواس را از کارهای روزانه منحرف می کند و در برقراری ارتباط با خانواده، دوستان و عزیزان نیز اختلال ایجاد می کند.

آسیب های سر و بیماری های مغزی

آسیب های سر، مانند ضربه مغزی، می تواند به گوش داخلی آسیب برساند و باعث وزوز گوش شود. همچنین بیماری های عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس و تومورهای آکوستیک عصب شنوایی یا دهلیزی با فشار بر انتهای عصبی باعث ایجاد وزوز گوش می شوند. در این مورد، برای درمان وزوز گوش باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود.

مشکلات قلب و عروق خونی

اگر وزوز گوش ماهیت ضربان دار دارد، ممکن است به دلیل ناهنجاری در عملکرد رگ های خونی باشد.

داروهایی که باعث وزوز گوش می شوند.

رایج ترین داروهایی که باعث وزوز گوش می شوند، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند آسپرین، جنتامایسین)، دیورتیک ها، برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای سرطان هستند. اگر پس از شروع دارو یا تغییر دوز آن دچار وزوز گوش شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا درمان بعدی را تعیین کند.

عوامل خطر برای وزوز گوش

اغلب، وزوز گوش در افراد مبتلا به اختلالات شنوایی در سنین مختلف رخ می دهد، اما افراد مسن و کسانی که فعالیت های حرفه ای آنها با قرار گرفتن در معرض صداهای سطح بالا همراه است، بیشتر در معرض خطر هستند.

کاهش شنوایی مرتبط با سن

کم شنوایی ناشی از افزایش سن، پری‌کوزیس نامیده می‌شود و از سن 60 سالگی شروع می‌شود. هر چه کاهش شنوایی بیشتر باشد، احتمال بروز وزوز گوش بیشتر می شود. برای جلوگیری از ظهور صدای آزاردهنده، ابتدا باید با یک متخصص شنوایی برای تشخیص مشکلات شنوایی مشورت کنید تا شدت آن را ارزیابی کنید (یعنی در چه فرکانس هایی کاهش شنوایی مشاهده می شود) و سپس روشی را برای اصلاح تخلفات شناسایی شده انتخاب کنید.

قرار گرفتن در معرض صدای بلند

قرار گرفتن منظم در معرض صدای بلند در فعالیت‌های حرفه‌ای (کارگران فرودگاه، کارخانه‌ها، کارگاه‌های ساختمانی، رانندگان حمل‌ونقل شهری، ارتش، شکارچیان و..) یکی از دلایل شایع کاهش شنوایی و وزوز گوش است. استفاده از گوش گیر در محل کار به محافظت از شنوایی کمک می کند.

سبک زندگی

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند برای مدت زمان طولانی یا شرکت در کنسرت ها نیز می تواند باعث آسیب دائمی شنوایی شود. مصرف بیش از حد الکل، سیگار کشیدن، مصرف زیاد نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند باعث وزوز گوش شود. خستگی مکرر و استرس نیز می تواند از عوامل خطر باشد.

چگونه عوارض وزوز گوش را کاهش دهیم؟

از آنجایی که وزوز گوش یک احساس کاملاً ذهنی است، تشخیص آن دشوار است، بنابراین پیروی از توصیه های شنوایی شناسان به تنهایی به کاهش این وضعیت کمک می کند:
– از مصرف سیگار، قهوه، نوشابه و چای خودداری کنید.
– یاد بگیرید که استراحت کنید، دقایق آرام بخشی را برای خود ترتیب دهید.
– سعی کنید فشار خون خود را کنترل کنید، آن را به طور منظم اندازه گیری کنید.
– از منبع نویز یا صدای زیاد اجتناب کنید و برای محافظت حرفه ای از گوش خود از گوش گیر استفاده کنید.
– سعی کنید از نمک کمتر استفاده کنید، زیرا. استفاده از آن یکی از علل اختلالات گردش خون است.
– ورزش منظم انجام دهید ، زیرا انجام ورزش گردش خون را بهبود می بخشد و به کاهش وزوز گوش کمک می کند.
– از سمعک استفاده کنید. این کار نه تنها به کاهش شنوایی کمک می کند، بلکه دارای یک اثر پوشاننده است که به شما کمک می کند از شر وزوز آزار دهنده گوش خلاص شوید و تاثیر آن بر زندگی روزمره را کاهش دهید.

 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .