سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی چرا و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی روشی برای بررسی غدد لنفاوی زیر بغل است. گاهی اوقات سلول های سرطانی می توانند به غدد لنفاوی مجاور گسترش یابند.
گره لنفاوی بخشی از سیستم لنفاوی است . این شبکه از رگ های نازک و گره هایی تشکیل شده که مایع شفافی به نام لنف را در اطراف بدن حمل می کنند و قسمت مهمی از سیستم ایمنی بدن می باشند که در مبارزه با عفونت و از بین بردن سلول های قدیمی یا غیر طبیعی نقش دارند.
در سونوگرافی یا اسکن اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از بخشی از بدن استفاده می شود.
اسکنر اولتراسوند دارای یک پروب یا مبدل است که امواج صوتی را به داخل اندام های بدن می فرستد ، سپس امواجی که انعکاس پیدا می‌کنند را به رایانه ارسال و رایانه آنها را به تصویر تبدیل می کند.
در صورت وجود نواحی غیر طبیعی در بدن پزشکان می توانند با استفاده از سونوگرافی یک سوزن نازک را به منطقه مورد نظر هدایت کرده و از سلول ها نمونه برداری کنند.

سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی

سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی
سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی

نحوه عملکرد سیستم لنفاوی چگونه است ؟

سیستم لنفاوی مشابه گردش خون است . گره های لنفاوی از طریق تمام قسمت های بدن مانند عروق و رگ هایی که خون را حمل می‌کنند ، منشعب می شوند اما لوله های سیستم لنفاوی بسیار ریز تر هستند و مایع بی رنگی به نام مایع لنف را حمل می کنند. لنف به سوی قلب در یک مسیر یک طرفه جریان دارد.
لنف ها حاوی تعداد بالایی از نوعی گلبول سفید به نام لنفوسیت هستند که این سلول ها با عفونت مبارزه نموده و سلول های آسیب دیده یا غیرطبیعی را از بین می برند .
با گردش خون در اطراف بدن ، مایعات از رگ های خونی به داخل بافت‌های بدن نشت می‌کنند . لنف ها در اثر انقباضات درونی رگ لنفاوی و فشار خارجی بر روی رگ های لنفاوی حرکت می‌کنند .
به طور کلی غدد لنفاوی شامل سلول های ایمنی هستند که برای ذرات بیگانه به عنوان یک فیلتر عمل می کند و همچنین می‌تواند در برخی سلول‌های سرطانی عوامل پاتوژنی را به دام بیندازند.

نحوه آمادگی برای انجام سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی

آمادگی خاصی برای انجام این روش تشخیصی و تصویربرداری نیازی ندارد . بیمار می‌تواند قبل از انجام این روش طورعادی غذا خورده و مایعات بنوشد .
همچنین می تواند داروهای خود را به طور عادی مصرف کند ، اما اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کند ممکن است لازم باشد قبل از انجام سونوگرافی آنها را قطع کند.
برای آمادگی فقط ممکن است بیمار مجبور باشد لباس خود را با لباس های بیمارستانی تعویض نموده و جواهرات و فلزات را از خود دور کند.

نحوه انجام سونوگرافی بیوپسی ‏غدد لنفاوی

بیمار بر روی تخت معاینه دراز کشیده و باید دستها را بالای سر خود قرار دهد.
یک پزشک متخصص رادیولوژی این اسکن را انجام می دهد. رادیولوژیست ژل روان کننده را بر روی ناحیه زیر بغل ریخته و یک پروب سونوگرافی را بر روی پوست نگه داشته و آن را روی سطح پوست حرکت می دهد.
همچنین ممکن است با حرکت پروب بر روی پست مقداری فشار نیز وارد کند.
در صورتی که رادیولوژیست در سونوگرافی تغییراتی در غدد لنفاوی مشاهده کند از سلول ها نمونه برداری می کند .
برای این کار ابتدا پوست را کاملا تمیز کرده و مقداری ماده بی حس کننده موضعی را با استفاده از یک سوزن ظریف به ناحیه تزریق می کند .
هنگامی که ناحیه بی حس شد یک سوزن توخالی نازک و متصل به سرنگ را از طریق پوست وارد نموده و مقداری سلول و مایعات را به داخل سرنگ می کشد.
پزشک رادیولوژیست همچنین ممکن است از چندین نقطه از بدن نمونه برداری را انجام دهد و پس از نمونه برداری آنها را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد.
اما در صورتی که غدد لنفاوی در تصاویر سونوگرافی طبیعی باشند ، نمونه‌برداری انجام نمی شود.

پس از سونوگرافی و بیوپسی غدد لنفاوی

پس از انجام نمونه برداری یک پانسمان کوچک در قسمت بیوپسی قرار می گیرد . درد و حساسیت می‌تواند تا چند روز پس از انجام نمونه برداری ادامه داشته باشد ، بیمار باید محل بیوپسی را همیشه تمیز و خشک نگه دارد .
پزشک ممکن است توصیه کند که تا دو روز پس از انجام بیوپسی از دوش گرفتن یا استحمام خودداری کنید.
پس از انجام این عمل باید به محل بیوپسی و وضعیت جسمی خود توجه زیادی داشته باشید و در صورت مشاهده علائم عفونت یا عوارض از جمله تب ، لرز ، ورم ، درد شدید ، خونریزی یا ترشح از محل بیوپسی با پزشک خود تماس بگیرید

نتایج اولتراسوند غدد لنفاوی چه چیزی را نشان می دهند؟

اگر نتیجه نشان داد که بیمار مبتلا به سرطان پستان در غدد لنفاوی است ، ممکن است نیاز باشد که بیمار جراحی برای برداشتن تمام یا بیشتر قسمت غدد لنفاوی زیر بغل انجام دهد که این عمل همزمان
با جراحی سینه یا به‌عنوان عمل دوم انجام می‌گیرد .
در صورتی که گره های لنفاوی طبیعی به نظر برسند ممکن است در حین جراحی پستان نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان انجام شود .
این امر برای اطمینان از اینکه سرطان به غدد لنفاوی مجاور منتشر نشده است ، انجام می شود.


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار طرف قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .