آمادگی برای سونوگرافی از جنین در دوران بارداری

سونوگرافی از جنین در دوران بارداری ، یک نوع تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می کند. تصاویر تولید شده بر روی صفحه نمایش نشان داده می شوند. این تصاویر سونوگرافی از جنین می تواند به پزشک در ارزیابی رشد و پیشرفت رشدی جنین کمک کند . این نوع تصویربرداری همچنین برای ارزیابی مشکلات احتمالی جنین و یا کمک به تایید تشخیص مشکلات احتمالی استفاده می شود .
این اسکن توسط فرد متخصص و آموزش دیده ای که سونوگرافیست نامیده می‌شود ، انجام می‌شوند .
انجام این اسکن بدون درد بوده و هیچ خطری برای مادر یا جنین ایجاد نمی کند و یک روش ایمن می باشد .
این انتخاب شماست که در طول بارداری  سونوگرافی داشته باشید یا خیر. اما بسیاری از خانم ها برای اطمینان از داشتن یک بارداری سالم و کمک به آماده شدن برای تولد ترجیح می دهند از سونوگرافی قبل از تولد استفاده کنند .

همه چیز در مورد سونوگرافی از جنین در دوران بارداری

اولین سونوگرافی جنین معمولاً در سه ماهه اول بارداری انجام می شود تا بارداری را تایید نموده و تعیین کند که چه مدت از بارداری می گذرد
در صورتی که بارداری بدون عارضه باقی بماند ، سونوگرافی بعدی معمولاً در سه ماهه دوم و هنگامی که جزئیات آناتومیک قابل مشاهده است شود ، انجام می شود . در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد ممکن است نیاز باشد تا مادر سونوگرافی پیگیری و آزمایش های اضافه تصویربرداری مانند ام آر آی را انجام دهد .
در این مقاله به معرفی و بررسی سونوگرافی از جنین در دوران بارداری ، انواع آن و تمام چیزهایی که مربوط به این نوع تکنیک تصویربرداری می شود ، پرداخته ایم تا بتوانیم این شما را با این نوع سونوگرافی بیشتر آشنا کنیم.

سونوگرافی از جنین در دوران بارداری
سونوگرافی از جنین در دوران بارداری

انواع سونوگرافی از جنین

دو نوع اصلی سونوگرافی از جنین وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد .

1. سونوگرافی ترانس واژینال

در این نوع سونوگرافی جنینی مبدل درون واژن قرار می گیرد تا امواج صوتی را ارسال نموده و بازتاب ها را جمع آوری کند . سونوگرافی های واژن اغلب در اوایل بارداری استفاده می شوند .
همچنین در صورتی که سونوگرافی شکمی اطلاعات کافی را ارائه ندهد ممکن است از این نوع سونوگرافی نیز استفاده شود .

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

2. سونو گرافی ترانس شکمی

این نوع تصویر برداری با حرکت دادن مبدل بر روی شکم انجام می شود .

انواع مختلف دیگر از سونوگرافی های شکمی نیز وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند :

– ارزیابی سونوگرافی تخصصی

این نوع آزمایش ممکن است در شرایط خاص مانند زمانی که ناهنجاری های جنینی شناخته شده یا مشکوک باشد ، استفاده شود . در این شرایط یک ارزیابی دقیق می تواند اطلاعات کاملتری در مورد ناهنجاری ارائه دهد .

– سونوگرافی سه بعدی

این آزمایش نمایشگر دو بعدی از داده های ۳ بعدی را ارائه می دهد و گاهی اوقات برای کمک به پزشک برای تشخیص ناهنجاری های صورت یا نقص لوله عصبی استفاده می شود .

– سونوگرافی داپلر

این نوع سونوگرافی تغییرات جزئی اجسام در حال حرکت مانند سلول های خونی در امواج فراصوت را اندازه گیری می کند. این کار می تواند جزئیات مربوط به جریان خون جنین را به پزشک ارائه دهد . این اسکن همچنین به طور معمول در سه ماهه آخر بارداری در زنانی که از دیابت بارداری رنج می برند ، انجام می شود.

– اکوکاردیوگرافی جنین

این آزمایش تصویر دقیق از قلب جنین را نشان می دهد و ممکن است برای تایید یا رد یک نقص مادرزادی در قلب جنین استفاده شود .

دلایل انجام سونوگرافی از جنین در دوران بارداری

تصویربرداری سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری برای ارزیابی میزان ، اندازه و محل بارداری ، تعداد جنین و برآورد مدت زمان بارداری (سن حاملگی) انجام می شود و همچنین می تواند برای غربالگری ژنتیکی در سه ماهه اول و همچنین غربالگری برای ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم در مادر استفاده شود .
در سه ماهه دوم یا سوم ، سونوگرافی استاندارد برای ارزیابی بیشتر چندین ویژگی بارداری از جمله آناتومی جنین انجام می شود .این تست معمولاً بین هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می شود ، با این حال زمان سونوگرافی ممکن است به دلایلی مانند چاقی که می‌تواند تجسم جنین را محدود کند ، تغییر کند .
در طول سه ماهه دوم و سوم ارزیابی سونوگرافی همچنین در صورتی که جنین مشکوک به یک ناهنجاری بر اساس سوابق مادر یا سایر نتایج آزمایش های قبل تولد باشد نیز انجام می شود.

نحوه آماده شدن برای سونوگرافی از جنین

بسته به نوع سونوگرافی ممکن است از مادر خواسته شود مقداری زیادی مایعات نوشیده و یا از ادرار کردن قبل از انجام این تست خودداری کند .
در صورتی که پزشک برای شما سونوگرافی ترانس شکمی را تجویز نموده است بهتر است لباس گشادی بپوشید تا بتوانید شکم خود را به راحتی در معرض دید سونوگرافیست برای قرار دادن مبدل قرار دهید .

نحوه انجام سونوگرافی از جنین

در طول سونوگرافی ترانس شکمی از جنین شما بر روی یک تخت قرار گرفته و باید شکم خود را در معرض دید قرار دهید ، تکنسین یا سونوگرافیست ژل مخصوص را بر روی شکم شما اعمال می کند که باعث افزایش هدایت امواج صوتی و از بین بردن هوا بین پوست و مبدل می شود .
سپس مبدل را بر روی شکم حرکت می دهد و امواج صوتی که از استخوان ها و سایر بافت ها منعکس می شود در مانیتور به تصاویر تبدیل می شوند .
سونوگرافیست با استفاده از این تصاویر آناتومی را اندازه گیری می کند او ممکن است برای مستند سازی ساختارهای مهم تصاویر خاصی را چاپ یا ذخیره کند و نسخه‌ای از این تصاویر را نیز به شما می‌دهد.
در صورتی که دارای اضافه وزن هستید یا بافت بدن شما متراکم است گاهی اوقات این مسائل می‌تواند کیفیت تصاویر سونوگرافی را کاهش دهند ، زیرا بافت بیشتری برای امواج فراصوت و قبل از رسیدن به کودک وجود دارد . به همین دلیل انجام این اسکن ممکن است کمی زمان برده یا مجددا نیاز به تکرار انجام آن باشد
بسته به سن و مرحله رشد شما ممکن است بتوانید بازوها و پاهای جنین خود را ببینید . اما از آنجایی که این کار مخصوص افراد آموزش دیده می باشد ، در صورت ندیدن آنها نباید نگران باشید شما می توانید از تکنسین خود بخواهید که آنچه در صفحه نمایش وجود دارد را برای شما توضیح دهد .
به طورکلی سونوگرافی از جنین در مورد رشد طبیعی کودک اطلاعات لازم را به پزشک ارائه می دهد .
پس از انجام سونوگرافی می توانید ژل روی پوست خود را پاک کرده و مثانه خود را تخلیه کنید . با توجه به اینکه این اسکن یک روش غیر تهاجمی می باشد نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی پس از آن وجود ندارد .

برای انجام سونوگرافی از جنین در دوران بارداری در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار ، با جدیدترین تجهیزات روز دنیا و کادر مجرب ، انواع سونوگرافی را به تجویز پزشک و نیاز مراجعین انجام می دهد .
امکان نوبت دهی اینترنتی سونوگرافی نیز در مرکز تصویربرداری بهار وجود دارد .

 مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .