7 خوراکی مفید برای کلسترول بالا

خوراکی مفید برای کلسترول بالا ، یکی از سئوالات رایج افرادی است که دچار کلسترول بالا هستند.محققان دریافتند که یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش کلسترول و سلامت قلب کمک کند. در این مقاله به برخی  خوراکی مفید برای کلسترول بالا ،اشاره خواهیم کرد.

کلسترول چیست؟

کلسترول ، نوعی چربی در خون است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. همچنین در برخی غذاها مانند تخم مرغ، کله پاچه و جگر و صدف ها یافت می شود. بدن برای اینکه به درستی کار کند به مقداری کلسترول نیاز دارد.
هنگامی که سطح کلسترول خون بالاست (که هیپرلیپیدمی نیز نامیده می شود) روند آترواسکلروز را تسریع می کند. این زمانی است که پلاک در دیواره شریان ایجاد می شود و آنها را باریک تر می کند. این امر جریان خون را در آنها سخت می کند و به مرور زمان می تواند باعث حمله قلبی یا سکته شود.

انواع کلسترول

کلسترول بالا هیچ علامتی را نشان نمی دهد. بیمار نیاز به آزمایش خون دارد تا متوجه شود آیا کلسترول بالا دارد یا خیر. آزمایش خون میزان کلسترول «خوب» و «بد» را در خون نشان می دهد.
کلسترول توسط “حامل” های مختلف (که لیپوپروتئین ها نیز نامیده می شوند) در سراسر بدن حمل می شود. دو مورد رایج کلسترول عبارتند از:

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم(LDL) یا کلسترول “بد”

LDL کلسترول “بد” است، زیرا اگر بیش از حد باشد به دیواره رگ ها می چسبد.
کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب”.

کلسترول HDL “خوب” است زیرا رگ های خونی را از کلسترول ” بد” خلاص می کند.
تری گلیسیریدها رایج ترین شکل چربی در بدن هستند و چربی را در خون ذخیره و انتقال می دهند. هر انرژی اضافی از غذا که بدن به آن نیاز ندارد به تری گلیسیرید تبدیل می شود.
کلسترول total خون بالا معیاری از کل کلسترول و تری گلیسیرید خون است و یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری قلبی است .

خوراکی مفید برای کلسترول بالا
خوراکی مفید برای کلسترول بالا

آیا رژیم غذایی می تواند به کاهش کلسترول کمک کند؟

خوردن غذاهای خاص می تواند به بهبود کلسترول و سلامت کلی قلب کمک کند.
بهترین شروع، خوردن غذاهای متنوع گیاهی است که شامل:
– سبزیجات
– میوه
– حبوبات
– غلات کامل
خوردن غذاهای گیاهی به بدن کمک می کند تا طیف وسیعی از مواد مغذی، چربی های مفید برای قلب و فیبر را دریافت کند. همه این ها سلامت مطلوب قلب را ارتقا می دهد.

7 ماده غذایی که کلسترول را کاهش می دهد :

برخی از غذاها می توانند به طور فعال به کاهش کلسترول کمک کنند و همه آنها به روش های مختلف عمل می کنند. سعی کنید هر زمان که می توانید این مواد غذایی را در وعده های غذایی خود بگنجانید:

1. جو

خوردن غلات کامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. در این بین بسیار خاص است زیرا دارای نوعی فیبر محلول به نام بتا گلوکان است. بتا گلوکان به کاهش کلسترول بد LDL در خون کمک می کند.

2. سبزیجات و میوه

خوردن روزانه انواع سبزیجات و میوه های رنگارنگ می تواند از بدن در برابر بیماری های قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان ها محافظت کند . بسیاری از سبزیجات و میوه ها سرشار از فیبر محلول هستند که به کاهش جذب کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد LDL در خون کمک می کند.

عذاهابی مفید برای کلسترول
عذاهابی مفید برای کلسترول

3. غذاهای غنی از چربی های مفید برای قلب

خوردن مقدار زیادی غذاهای حاوی چربی های غیر اشباع برای سلامت قلب، سطح کلسترول خوب HDL را افزایش می دهد.
موارد زیر حاوی چربی های مفید برای قلب هستند.
– آووکادو
– ماهی های روغنی مانند ماهی خال خالی، ساردین و سالمون
– آجیل و دانه ها
– زیتون
– روغن های گیاهی
خوردن این غذاها به جای غذاهای حاوی چربی اشباع شده (کره، خامه، چربی گوشت) باعث بهبود کلسترول شده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد .

4. حبوبات و لوبیا

حبوبات مانند نخود و عدس منبع عالی فیبر محلول و پروتئین گیاهی هستند. خوردن حبوبات و لوبیا به جای گوشت (پروتئین حیوانی) می تواند به کاهش کلسترول بد LDL کمک کند .

5. آجیل

آجیل، حاوی چربی ها و فیبر مفید برای قلب است که می تواند به کنترل کلسترول کمک کند. خوردن منظم آجیل با سطوح پایین تر کلسترول LDL «بد» و تری گلیسیرید مرتبط است .

آجیل مفید برای کلسترول
آجیل مفید برای کلسترول

6. محصولات سویا

محصولات سویا شامل توفو، شیر سویا و دانه های سویا می باشند. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف منظم محصولات سویا می تواند به کاهش کمی کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید کمک کند.

7. استرول های گیاهی

سطوح پایین استرول های گیاهی در میوه ها، سبزیجات، آجیل و غلات یافت می شود. با این حال، برخی از غذاها (مانند مارگارین) دارای استرول های گیاهی هستند. خوردن غذاهای حاوی استرول های گیاهی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل می تواند کلسترول بد LDL را کاهش دهد. این به این دلیل است که آنها جذب کلسترول را کاهش می دهند .

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .