خواص و میزان مصرف ویتامین E برای بدن

ویتامین E یک نوع آنتی اکسیدان قوی است که به سلول ها در برابر آسیب کمک می کند .این ماده مغذی ضروری به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی و مکمل های غذایی در دسترس است.
این ویتامین به صورت محلول در چربی می باشد ، بدین معنی که بدن آن را ذخیره نموده و در در صورت لزوم از آن استفاده می‌کند.
اصطلاح ویتامین E هشت ترکیب مختلف را توصیف می کند که آلفا توکوفرول فعال ترین ترکیب در بدن انسان می باشد .
در این مقاله به معرفی و بررسی خواص ویتامین ای در بدن ، میزان دوز مناسب آن برای بدن و به طور کلی تمام مواردی که به این ویتامین مربوط می‌شود پرداخته ایم.

بررسی خواص ویتامین E

– عمر بیشتر سلول ها

هنگامی که سلول های بدن در معرض مولکول هایی به نام رادیکال‌های آزاد قرار می گیرند دچار اکسیداسیون شده و روند پیری آنها در بدن تسریع می شود .
رادیکال های آزاد سلول های سالم را ضعیف و تجزیه می ‌کنند . این مولکول ها ممکن است در بیماری‌های قلبی و سرطان نیز نقش داشته باشند.
رادیکال های آزاد در نتیجه فرآیندهای طبیعی بدن تشکیل می شوند ، آنها آسیب هایی که ایجاد می کنند که عمر سلول های بدن را کوتاه می ‌کند.
طبق تحقیقات ویتامین ای یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که ممکن است به کاهش آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک نموده و روند پیری سلول های بدن را کُند کند.
محققان استفاده از این ویتامین را به عنوان درمان انواع بیماری های دژنراتیو از جمله سخت شدن سرخرگ ها ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و سرطان ها موثر دانسته اند.

خواص و میزان مصرف ویتامین E برای بدن
خواص و میزان مصرف ویتامین E برای بدن

– محافظت از بینایی

این ویتامین همچنین به محافظت از بینایی کمک می کند. طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۵ انجام شده است دریافت ویتامین ای و سطح بالای توکوفرول سرم با کاهش خطر آب مروارید مرتبط با سن ارتباط دارد.

– تنظیم فشار خون

ویتامین E در تولید مواد شبه هورمونی به نام پروستاگلاندین‌ها که وظیفه تنظیم انواع فرایندهای بدن مانند فشار خون وانقباض عضلانی را دارند ، نقش مهمی دارد.

– افزایش عملکرد سیستم ایمنی

این نوع ویتامین در بالا بردن عملکرد سیستم ایمنی بدن حیاتی می باشد ، زیرا به عنوان یک آنتی اکسیدان علاوه بر محافظت از سلول ها به آنها کمک می‌کند تا از عفونت در بدن جلوگیری کنند.

– محافظت های اضافی از بدن

ویتامین E به افرادی که به دلیل سبک زندگی خاص در برابر عوامل خطر بیشتری قرار دارند کمک کند.
رادیکال های آزاد توسط عوامل زیر ممکن است به مقدار بیشتری در بدن ایجاد شود :
▪ استعمال دخانیات
▪ قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا
▪ قرار گرفتن در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید
ویتامین E ممکن است به ترمیم سلول های آسیب دیده کمک کند.
مصرف بیش از حد این ویتامین از رژیم غذایی منظم دشوار است اما دریافت آن از منابع غذایی نه خطرناک است و نه مضر.
طبق نظریه NIH مبتلایان به بیماری کرون، فیبروز کیستیک یا عدم توانایی ترشح صفرا از کبد به دستگاه گوارش ممکن است نیاز به استفاده از فرم های مکمل محلول در آب ویتامین E داشته باشند تا از مشکلات گوارشی جلوگیری کنند.

آیا لازم است مکمل ویتامین E مصرف شود ؟

خیر ، اکثر افراد می ‌توانند از طریق انتخاب مواد غذایی مقدار کافی این ویتامین را دریافت کنند.
ویتامین E ویتامین محلول در چربی است که بدن می تواند آن را در کبد ذخیره کرده در روزهایی که بدن ویتامین E کمتری دریافت کرده است از آن استفاده کند.
افرادی که ممکن است در دریافت این ویتامین به اندازه کافی مشکل داشته باشند افرادی هستند که رژیم‌های غذایی بسیار کم چربی دارند یا از نظر سلامتی شرایطی دارند که جذب چربی در آن ها دشوار است.
تا زمانی که انواع غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند سبزیجات ، میوه ، غلات کامل و مقادیر متوسط چربی های اشباع نشده از روغن های گیاهی ، ماهی ، آجیل و دانه ها را مصرف می کنید می توانید به صورت روزانه مقدار مناسبی ویتامین E دریافت کنید.

عوارض زیاده روی در مصرف مکمل های ویتامین E چیست؟

مصرف بیش از حد این ویتامین به صورت مکمل می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.
سکته مغزی خونریزی دهنده یکی از عوارض جانبی جدی زیاده روی در مصرف این مکمل می باشد.
مصرف بیش از حد مکمل ویتامین E می تواند علائمی از جمله خستگی ، حالت تهوع ، تاری دید و اختلال عملکرد غدد جنسی را ایجاد کند .
این ویتامین همچنین رقیق کننده خفیف خون است ، بنابراین استفاده از مکمل های آن قبل از جراحی توصیه نمی شود.
در صورتی که از مکمل های مصنوعی استفاده می کنید دوز آن ها نباید بیشتر از ۱۰۰۰ بین المللی در روز باشد. مقدار توصیه شده روزانه برای سنین ۱۴ سال به بالا ۱۵ میلی گرم در روز است.

کمبود ویتامین E در بدن چه علائمی ممکن است ایجاد کند؟

کمبود این ویتامین در بدن بسیار نادر است ، اگر چه برخی از افراد ممکن است بیشتر از دیگران مستعد کمبود این ویتامین باشند .
نوزادان وافرادی که توانایی جذب چربی ندارند و آبتالیپوپروتئینمی (بیماری که مانع جذب کامل برخی از چربی های غذایی در بدن می شود) دارند احتمالاً دچار کمبود ویتامین E می‌شوند.
کم خونی ، میوپاتی اسکلتی ، آتاکسی ، نوروپاتی محیطی ، رتینوپاتی ، اختلال در پاسخ ایمنی و آسیب عصبی نشانه‌هایی از وجود کمبود این ویتامین در بدن می باشد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .