وجود خون در مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

بسیاری از نوزادان در دوران نوزادی حداقل یکبار در مدفوع خود خون خواهند داشت. زور زدن برای دفع مدفوع، شکاف های کوچک مقعدی و سایر شرایط جزئی ممکن است باعث ایجاد رگه های خونی در مدفوع کودک شود. با این حال، مسائل جدی تری مانند خونریزی در روده ها نیز ممکن است باعث مدفوع خونی شوند.
اکثر مدفوع های خونی تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، برای والدین مهم است که هر زمان که خون در مدفوع نوزاد وجود دارد، با پزشک مشورت کنند.
والدین باید در صورت مشاهده علائم زیر در نوزاد خود به اورژانس مراجعه کنند :
اسهال خونی
– مدفوع خونی و تب
– مدفوع خونی و معده متورم
– شیر نخوردن
– بی حالی و گیجی

علل خون در مدفوع نوزاد

اگر مدفوع نوزاد قرمز یا تیره به نظر می‌رسد، همیشه به این معنی نیست که نوزاد در حال دفع خون است.

رژیم غذایی یا دارو

برخی غذاها مانند گوجه فرنگی، چغندر یا رنگ‌های خوراکی ممکن است باعث ایجاد رگه ها یا تکه های قرمز در مدفوع کودک شوند. بنابراین، والدین باید به غذاهایی که اخیراً کودک خورده است توجه زیادی داشته باشند.
بعضی از داروها نیز ممکن است باعث مدفوع تیره یا قرمز شوند. پزشک همچنین می‌تواند به تعیین اینکه آیا غذا یا دارو باعث تغییر رنگ است کمک کند و در این مورد نیازی به درمان نیست.
اگر مدفوع به دلیل خون رگه هایی با رنگ های قرمز یا تیره داشته باشد، دلایل مختلفی وجود دارد.

وجود خون در مدفوع نوزاد نشانه چیست؟
وجود خون در مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

شایع ترین علل عبارتند از:

– یبوست

برخی از کودکان و نوزادان مدفوع بسیار سخت یا بزرگ دارند یا دوره‌های طولانی را بدون اجابت مزاج می گذرانند. این می‌ تواند باعث ایجاد مدفوع با رگه یا لکه های خون شود، زیرا مدفوع خروجی از بدن باعث پارگی های ریز در مقعد می شود. پزشکان به این موارد شقاق مقعدی می گویند.
در بیشتر اوقات، شقاق مقعدی خود به خود بهبود می‌یابد. با این حال، از آنجایی که آنها باعث ایجاد زخم باز در ناحیه می ‌شود که در معرض باکتری های زیادی قرار دارد و در موارد نادر می‌تواند عفونی شود پزشک ممکن است پماد را برای کاهش درد توصیه کند. همچنین ممکن است نوزاد برای کاهش خطر یبوست نیاز به تغییر رژیم غذایی داشته باشد.

– خون در شیر مادر

گاهی اوقات شیر مادر حاوی خون است. این اغلب به این دلیل رخ می‌دهد که مادر در حین شیر دهی نوک سینه هایش ترک خورده یا آسیب دیده است. هنگامی که این اتفاق می افتد، کودک ممکن است مقداری خون را در طول شیر خوردن ببلعد و باعث ایجاد رگه های کمرنگ خون در مدفوع کودک شود یا رنگ کل مدفوع قرمز به نظر برسد.
بلعیدن خون در دوران شیردهی برای نوزاد خطرناک نیست.

– آلرژی و حساسیت های غذایی

نوزادانی که حساسیت غذایی یا آلرژی دارند (اغلب به شیرگاو) ممکن است رگه یا لکه های خونی در مدفوع خود داشته باشند. نوزادان مبتلا به آلرژی یا حساسیت می‌توانند به شیر مادر یا شیرخشک واکنش نشان دهند. پزشک ممکن است آزمایش‌های مختلفی را برای شناسایی آلرژی پیشنهاد کند. آنها همچنین ممکن است تغییراتی را در رژیم غذایی فرد شیرده یا نوع شیرخشک پیشنهاد کنند.

– اسهال

اسهال خونی ممکن است نشانه عفونت باکتریایی مانند سالمونلا یا E.coli باشد. در حالی که این شرایط اغلب به خودی خود برطرف می شود، می‌تواند باعث کم‌آبی خطرناک در نوزادان شود. بنابراین، در صورتی که نوزاد دچار اسهال است، برای والدین مهم است که با پزشک صحبت کنند. سایر علائم عفونت عبارتند از: تب، تحریک پذیری و مشکلات تغذیه. حتی اگر نوزاد علائم دیگری از خود نشان ندهد اما اسهال خونی را تجربه کند نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

– خونریزی دستگاه گوارش فوقانی

وجود خون تیره در مدفوع یا مدفوع سیاه رنگ ممکن است نشان دهنده این باشد که قسمت بالایی دستگاه گوارش نوزاد مانند معده، مری، گلو یا حتی بینی خونریزی دارد. گاهی اوقات، این اتفاق پس از یک آسیب تروماتیک مانند خفگی رخ می دهد. در موارد دیگر، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی به دلیل عفونت یا بیماری شدید رخ می دهد. خونریزی دستگاه گوارش فوقانی یک اورژانس پزشکی است و نوزاد باید فوراً معاینه شود.

– عفونت ها

عفونت ها ممکن است باعث ایجاد خون در مدفوع شوند. نوزادان ممکن است در هنگام عفونت دچار اسهال شوند. یکی از خطرناک ترین شرایط انتروکولیت نکروزان است. این عفونت در میان نوزادان نارس و نوزادان مبتلا به بیماری‌های دیگر شایع تر است. والدین ممکن است متوجه شوند که معده نوزاد متورم به نظر می رسد یا نمی خواهد شیر بخورد. انتروکولیت نکروزان، می تواند کشنده باشد. بنابراین، پزشک باید هر نوزادی را که مدفوع خونی دارد یا سایر عوامل خطر را دارد، ارزیابی کند.

درمان

همه مدفوع های خونی نیاز به درمان ندارند. یبوست خفیف مقعدی اغلب خود به خود از بین می روند. با این حال، از آنجایی که نوزادان در برابر برخی عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر هستند، پزشک احتمالاً به دنبال تشخیص علت و درمان آن خواهد بود.
درمان مناسب به علت آن بستگی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

. درمان درد برای شقاق مقعدی
پزشک ممکن است روش ها یا پمادی را تجویز کند.

. جراحی
انسداد روده که باعث خونریزی می شود ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

. آنتی بیوتیک ها
پزشک ممکن است برای برخی عفونت‌ها یا به ندرت برای درمان شقاق عفونی آنتی بیوتیک تجویز کند

. تغییرات رژیم غذایی
خوردن فیبر بیشتر ممکن است به یبوست در نوزادان بزرگتر کمک کند. نوزادان کوچکتر ممکن است نیاز به تعویض شیر خشک یا نوشیدن بیشتر شیر مادر داشته باشند. گاهی اوقات فردی که به نوزاد شیر می دهد باید رژیم غذایی خود را تغییر دهد.

. مایعات
پزشک ممکن است مایعات داخل وریدی یا نوشیدنی های الکترولیتی را برای نوزادی که اسهال او باعث کم آبی بدنش شده است را توصیه کند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .