بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی چیست؟

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی یا Fine needle aspiration (FNA) با هدایت سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی به پزشکان کمک می کند تا گره یا ناهنجاری های درون تیروئید را پیدا کرده و یک نمونه از بافت را برای معاینه در زیر میکروسکوپ خارج کنند .
این روش نسبت به بیوپسی جراحی کم تهاجمی تر بوده و جای زخم باقی نمی گذارد، همچنین بیمار در معرض اشعه یونیزان قرار نمی گیرد .
قبل از انجام این نوع بیوپسی بیمار باید در مورد داروهای مصرفی خود مانند آسپرین یا رقیق کننده های خون به پزشک اطلاع دهد .
در این مقاله به معرفی و بررسی بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی پرداخته ایم تا خوانندگان گرامی را با این روش بیشتر آشنا کنیم.

جایگاه غده تیروئید
جایگاه غده تیروئید

نوعی نمونه برداری از تیروئید است که در طی آن نمونه کوچک از بافت غده تیروئید خارج می شود . تیروئید در قسمت جلوی گردن درست در قسمت بالای گردن قرار دارد و شکلی شبیه به پروانه دارد و دو گوشه های آن در دو طرف گردن توسط یک باند باریک از بافت متصل شده است .
گره یا ناهنجاری های بدن اغلب با معاینه تصویربرداری تشخیص داده می ‌شوند . با این وجود همیشه از اینگونه تست های تصویربرداری نمی ‌توان در مواردی مانند گره های خوش خیم غیر سرطانی یا سرطانی استفاده نمود .
بیوپسی سوزنی که به آن آسپیراسیون سوزنی نیز گفته می‌شود شامل از بین بردن برخی از سلول ها (در یک روش کم تهاجمی شامل یک سوزن توخالی است) از ناحیه مشکوک درون بدن و بررسی آنها در زیر میکروسکوپ برای تشخیص بیماری می باشد.

کاربرد بیوپسی تیروئید FNA تحت گاید سونوگرافی 

بیوپسی تیروئید برای یافتن علت گره ها در غده تیروئید استفاده می شود . با شناسایی گره ها آزمایشات تصویربرداری ممکن است انجام شود تا مشخص شود که آیا این گره ها خوش خیم یعنی غیر سرطانی می باشند ، یا بدخیم و سرطانی هستند . اگر بررسی و روش های تصویربرداری نتوانند ناهنجاری را به وضوح تعریف کنند ، ممکن است بیوپسی لازم باشد .

آمادگی برای انجام بیوپسی تیروئید FNA تحت گاید سونوگرافی

قبل از انجام این نوع بیوپسی بیمار باید در صورت مصرف هر گونه ماده رقیق کننده خون مانند آسپرین ،لوونکس ، پلاویکس یا کوودمین پزشک خود را مطلع سازد . در این نوع بیوپسی آماده سازی خاصی لازم نیست ، اما برای انجام بیوپسی در کودکان ممکن است از آرام بخش استفاده شود و دستورالعمل های خاصی توسط پزشک ارائه شود .

اصول کلی نمونه برداری از تیرویئد به روش FNA

سوزن مورد استفاده در این نوع بیوپسی یک سوزن نازک و ریز است که قطر آن از قطر کوچکترین سوزنی که برای کشیدن خون استفاده می شود ، کمتر است.
آسپیراسیون ممکن است با یک سوزن یا سوزنی که به یک سرنگ متصل است ، انجام شود . سرنگ ممکن است در پلاستیک یا فلز نگه داشته شود تا پزشک آسپیراسیون سلول ها را به راحتی انجام دهد .
از سونوگرافی برای هدایت دقیق سوزن برای قرار دادن در گره تیروئید استفاده می شود. اسکنر های اولتراسوند از یک کنسول رایانه ، صفحه نمایش فیلم و یک مبدل متصل تشکیل شده است .مبدل وسیله کوچکی است که به یک میکروفون شباهت دارد .مبدل امواج صوتی نامفهوم و با فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستد و سپس به صدای بازگشتی گوش می کند .
اصول کار مشابه سونار است که توسط قایق ها و زیردریایی ها استفاده می شود . تکنسین مقدار کمی ژل را به منطقه مورد بررسی اعمال کرده و مبدل را در آنجا قرار می‌دهد ژل به امواج صوتی اجازه می دهد تا بین مبدل و منطقه مورد بررسی ، به جلو و عقب حرکت کنند.
تصویر سونوگرافی بلافاصله در صفحه نمایشگر ویدئویی قابل مشاهده است. رایانه بر اساس بلندی صدا (دامنه) ، فرکانس و مدت زمان لازم برای بازگشت سیگنال سونوگرافی به مبدل ، تصویر را ایجاد می کند . همچنین این نکته را در نظر می گیرد که صدا از چه نوع ساختار بدن و یا بافتی عبور می کند .

بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی چگونه انجام می شود ؟

روش بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی اغلب توسط رادیولوژیست متخصص ، آموزش دیده و باتجربه در آسپیراسیون سوزن و سونوگرافی انجام می شود .
بیوپسی سوزنی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود . ناحیه گردن ضدعفونی و تمیز می شود و از داروهایی برای بی حس کردن منطقه استفاده می شود .
مبدل سونوگرافی با مقدار کمی ژل محلول در آب استریل و بر روی گره تیروئید روی گردن بیمار قرار می گیرد .
رادیولوژیست سوزن را از طریق پوست ، تحت هدایت سونوگرافی به محل گره های تیروئید و نمونه های اسپیرات بافت منتقل می کند . پس از نمونه برداری ، سوزن برداشته می شود . در صورت نیاز به نمونه های اضافی سوزن های جدید دوباره نصب می شوند ، برای تجزیه و تحلیل کامل ممکن است چندین نمونه مورد نیاز باشد .
پس از اتمام بیوپسی برای کاهش خطر خونریزی فشار به ناحیه اعمال می‌شود و در صورت لزوم ممکن است یک بانداژ بر روی ناحیه قرار داده شود . اما هیچ گونه بخیه ای نیاز نیست. این روش معمولاً در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام می‌شود .

بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی چیست؟
بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی چیست؟

تجربیات بیمار در حین و بعد از نمونه برداری از تیروئید

در طول انجام این تست یک بالش زیر شانه های بیمار قرار می گیرد و بیمار بر روی پشت دراز خواهد کشید ، سر به عقب خم شده تا گردن کشیده شود . این موقعیت دسترسی رادیولوژیست به غده تیروئید را آسان تر می کند .
بیمار ممکن است هنگام انتقال سوزن برای به دست آمدن نمونه بافتی فشار زیادی را بر روی گردن خود که توسط مبدل سونوگرافی ایجاد می شود را احساس کند .
دستورالعمل های مراقبت بعد از انجام بیوپسی متفاوت است ، اما به طور کلی فرد می تواند پس از بیوپسی فعالیت های عادی خود را از سر گرفته و بانداژ را در طی چند ساعت بر دارد . محل بیوپسی ممکن است به مدت یک تا دو روز دردناک شود ، بیمار برای برطرف شدن هرگونه درد و ناراحتی می تواند از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کند .

چه کسی نتایج بیوپسی را تفسیر می کند ؟

یک آسیب شناس نمونه برداشته شده را مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار داده و نتایج خود را برای پزشک ارسال می کند. پزشک تشخیص نهایی را انجام می‌دهد و روند درمان را آغاز می کند .

مزایای انجام بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

– نتایج حاصل این بیوپسی سوزنی تیروئید نزدیک به ۹۵ درصد دقیق می باشد .
– بیوپسی سوزنی ، یک روش قابل اعتماد برای به دست آوردن نمونه‌های بافتی است که می تواند به تشخیص اینکه آیا گره خوش خیم یا بدخیم است ، کمک کند .
– بیوپسی سوزنی نسبت به بیوپسی های جراحی باز و بسته که هر دو شامل برش بزرگتر در پوست و بی حسی موضعی و عمومی هستند ، کمتر تهاجمی می باشد .
– به طور کلی این روش دردناک نیست و نتایج به همان اندازه برداشتن توسط جراحی دقیق است .
– زمان بهبودی کوتاه است و بیمار معمولا خیلی زود می تواند فعالیت های خود را از سر بگیرد .

خطرات بیوپسی FNA

– خونریزی در محل بیوپسی
– عفونت
– آسیب به ساختارهای مجاور تیروئید
عوارض بیوپسی تیروئید نادر است . زیرا این عمل تحت هدایت تصویر برداری مستقیم و با سوزن های ریز انجام می گیرد.

منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .