سونوگرافی تیروئید چیست و چرا انجام می شود؟

در سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید تصاویر از غده تیروئید در داخل گردن استفاده می‌شود. در این روش از اشعه یونیزه کننده استفاده نمی‌ شود و معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا ندول‌های یافت شده در طی یک آزمایش عادی تصویربرداری یا سایر موارد استفاده می ‌شود.

سونوگرافی تیروئید چیست؟

سونوگرافی یک روش بدون خطر و بدون درد است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می‌شود.
در این روش از یک مبدل استفاده شده و امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن منتقل می شوند. این مبدل می تواند صداهایی را که به عقب باز می گردند را جمع آوری نموده و از طریق رایانه آنها را به تصویر تبدیل کند.
تصاویر در زمان واقعی ثبت می شوند و می‌توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نیز نشان دهند . همچنین می توانند جریان خون درون رگ های خونی را نیز نشان دهند .
سونوگرافی تیروئید تصاویری از غده تیروئید و ساختارهای مجاور گردن را تولید می‌کند . غده تیروئید در جلوی گردن قرار دشته و شکلی شبیه به پروانه دارد.
این غده یکی از نوع غدد درون ریز در سراسر بدن است که هورمون هایی را درون جریان خون ایجاد و ارسال می کند . غده تیروئید ، هورمون تیروئید را ایجاد می ‌کند که به تنظیم و عملکردهای مختلف بدن از جمله سرعت ضربان قلب کمک می کند . ایجاد نواحی تکه ای یا ندول در تیروئید که ممکن است در سطح پوست احساس شود یا نشود ، بسیار معمول است.
حدود ۵ تا ۱۰ درصد از بزرگسالان توده هایی در تیروئید خود دارند که پزشک می ‌تواند آنها را در یک معاینه تشخیص دهد . این توده‌ها گره‌های قابل لمس نامیده می‌شوند .
سونوگرافی یک روش بسیار حساس است که توانایی نشان دادن گره‌های زیادی که قابل لمس و احساس نیستند را دارد .
گره ها در سونوگرافی در ۷۰ درصد بزرگسالان دیده می‌شود و اکثریت قریب به اتفاق این گره ها مناطق خوش خیم بافت تیروئید هستند که هیچ خطری برای سلامتی ندارند.

سونوگرافی تیروئید
سونوگرافی تیروئید

دلایل انجام سونوگرافی تیروئید

اگر آزمایش عملکرد تیروئید غیر طبیعی باشد یا پزشک هنگام معاینه گردن رشد گره ها بر روی تیروئید را تشخیص دهد ، سونوگرافی تیروئید را تجویز می‌کند . این روش همچنین ممکن است برای بررسی کم کار یا پرکاری بودن غدد تیروئید نیز تجویز شود.
برخی دیگر از دلایلی که باعث تجویز سونوگرافی تیروئید می شوند ، شامل موارد زیر می باشند:
– برای تعیین اینکه آیا یک توده در گردن ناشی از تیروئید است یا ساختار مجاور
– تجزیه و تحلیل ظاهر گره های تیروئید و تعیین اینکه آیا آن گره ها خوش خیم هستند یا ندول ها دارای ویژگی‌هایی که نیاز به نمونه برداری دارند ، می باشند؟
در صورت نیاز به نمونه برداری آسپیراسیون سوزن ظریف با هدایت سونوگرافی می‌ تواند به بهبود دقت نمونه ‌برداری کمک کند.
– در صورت احساس یک یا چند گره در معاینه فیزیکی
– مشخص کردن اینکه آیا گره تیروئید با گذشت زمان به طور قابل توجهی رشد کرده است یا خیر.
– با توجه به آنکه سونوگرافی تصاویر را در زمان واقعی ارائه می‌ دهد ، پزشکان ممکن است از این روش برای هدایت سایر روش ها مانند بیوپسی سوزن استفاده کنند. این روش برای استخراج نمونه‌های بافتی برای آزمایش در آزمایشگاه ها استفاده می شود.
سونوگرافی همچنین ممکن است برای هدایت کانتر یا دستگاه تخلیه دیگر استفاده شود. استفاده از این روش به قرارگیری ایمن و دقیق کمک می‌کند.

نحوه آمادگی برای انجام سونوگرافی

بیمار باید قبل از انجام این روش تصویربرداری تمام جواهرات و فلزات را از نواحی سر و گردن خود دور کند.
غیر از موارد ذکر شده آماده سازی خاصی برای انجام سونوگرافی تیروئید نیاز نیست.

نحوه انجام سونوگرافی تیروئید

در طی انجام این روش تشخیصی ، بیمار بر روی یک تخت که می‌تواند کج یا متحرک باشد رو به پشت دراز می کشد . ممکن است یک بالش در پشت شانه ها قرار داده شود تا ناحیه مورد بررسی برای سونوگرافی تیروئید گسترش یابد .
این امر مخصوصاً برای کودکان خردسالی که فضای کمی بین شانه و سینه آنها وجود دارد ، بسیار مهم است.
پزشک رادیولوژیست یا سونوگرافیست ناحیه تیروئید که قرار است از آن سونوگرافی انجام ‌شود را با یک ژل با پایه آب پوشش می‌دهد. این ژل به برقراری ارتباط امن مبدل با پوست و از بین بردن حباب های هوا بین مبدل و پوست کمک می‌کند و از عبور امواج صوتی به بدن جلوگیری می کند.
سپس مبدل بر روی ناحیه مورد نظر قرار گرفته و در آن ناحیه به عقب و جلو حرکت داده می شود تا تصاویر مورد نظر گرفته شوند.
پس از تکمیل تصویربرداری ژل سونوگرافی از روی پوست پاک شده و در صورتی که بر روی پوست باقی بماند به سرعت خشک می شود.

مزایای انجام سونوگرافی تیروئید

– بیشتر روش‌های تصویربرداری توسط سونوگرافی غیرتهاجمی بوده و بدون سوزن یا تزریق انجام می‌شوند.
– استفاده از این روش آسان بوده و هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری دارد.
– سونوگرافی یک روش بی خطر بوده و از اشعه در طول آن استفاده نمی شود.
– این روش تصاویر واضحی از بافت‌های نرم ارائه می‌ دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نمایش داده نمی‌شوند.

نتایج حاصل از سونوگرافی

پزشک معمولاً نتایج حاصل از سونوگرافی را تجزیه و تحلیل می نمایند . نتایج سونوگرافی ممکن است نشان ‌دهنده تصاویری از گره هایی باشد که خوش خیم بوده ، سرطانی باشند و یا حاوی میکرواسکلایفاسیون باشند که اغلب با سرطان همراه است.
اما طبق یک مطالعه معتبر فقط از هر ۱۱۱ آزمایش سونوگرافی در یک مورد سرطان مشاهده شده است و در جواب سونوگرافی بیش از نیمی از افراد ندول های تیروئید ، سرطانی نبودند.

برای انجام سونوگرافی تیروئید در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار ، سونوگرافی شبانه روزی در کرج طرف قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .