سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی غربالگری جنین یک تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌ کند . تصاویر سونوگرافی جنین می تواند به پزشک کمک کند تا رشد و پیشرفت کودک را ارزیابی نموده و بر بارداری نظارت داشته باشد . در برخی موارد سونوگرافی از جنین برای ارزیابی مشکلات احتمالی یا کمک به تایید تشخیص نیز استفاده می شود .
اولین سونوگرافی غربالگری جنین معمولاً در سه ماهه اول بارداری انجام می شود تا علاوه بر تایید بارداری ، تخمین بزند که فرد چه مدت است که باردار می باشد . در صورتی که بارداری بدون عارضه باقی بماند سونوگرافی بعدی معمولاً در سه ماهه دوم و هنگامی که جزئیات آناتومیک جنین قابل مشاهده است ، انجام می‌شود .
در صورتی که در سونوگرافی غربالگری جنین مشکلی مشاهده شود ممکن است نیاز باشد که سونوگرافی های پیگیری و آزمایش های تصویربرداری اضافی مانند ام آر آی انجام شود.
در این مقاله به معرفی و بررسی سونوگرافی غربالگری جنین پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با آن بیشتر آشنا کنیم.

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟
سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

انواع سونوگرافی غربالگری جنین

دو نوع نوع اصلی سونوگرافی غربالگری جنین وجود دارد:

– سونوگرافی ترانس واژینال

در این روش مبدل درون واژن قرار می ‌گیرد تا امواج صوتی ارسال شده و بازتاب ها را جمع‌آوری کند .
سونوگرافی ترانس واژینال اغلب در اوایل بارداری استفاده می‌شود . این نوع سونوگرافی همچنین ممکن است در صورتی که سونوگرافی ترانس شکمی اطلاعات کافی را ارائه ندهد نیز انجام شود .

– سونوگرافی ترانس شکمی

در این روش ، سونوگرافیست با حرکت دادن مبدل روی شکم سونوگرافی را انجام می دهد .
سونوگرافی ترانس شکمی خود دارای انواع مختلفی می باشد که شامل موارد زیر است .

– سونوگرافی ارزیابی تخصصی

این نوع سونوگرافی ممکن است در شرایط خاص مانند زمانی که جنین دارای ناهنجاری بوده و یا مشکوک به ناهنجاری می باشد ، انجام می پذیرد.

– سونوگرافی سه بعدی

این نوع سونوگرافی برای بررسی جنین از نظر ناهنجاری های صورت یا نقص لوله عصبی استفاده می شود.

– سونوگرافی داپلر

برای بررسی جزئیات مربوط به جریان خون جنین از سونوگرافی داپلر استفاده می شود.

– اکو کاردیوگرافی جنین

این آزمایش ، تصویری دقیق از قلب جنین را نشان می دهد و ممکن است برای تایید یا رد یک نقص مادرزادی در قلب استفاده شود .

دلایل انجام سونوگرافی غربالگری

‏سونوگرافی در سه ماهه اول برای ارزیابی اندازه جنین ، محل بارداری ، تعیین تعداد جنین و تخمین زمان بارداری (سن حاملگی) انجام می شود. این نوع سونوگرافی همچنین می‌تواند برای غربالگری ژنتیکی در سه ماهه اول و همچنین غربالگری برای ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم نیز استفاده شود .
در سه ماهه دوم یا سوم سونوگرافی استاندارد برای ارزیابی چندین ویژگی بارداری از جمله آناتومی جنین انجام می شود . این روش معمولاً بین هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود ، با این حال زمان این سونوگرافی ممکن است به دلایلی مانند چاقی که می‌تواند تجسم جنین را محدود کند ، تغییر کند .
در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری ، سونوگرافی ممکن است در صورت نیاز به پاسخ یک سوال خاص و بررسی بیشتر نیاز باشد به عنوان مثال برای ارزیابی رشد جنین و تخمین حجم مایعات آمنیوتیک ممکن است انجام شود.
یکی دیگر از دلایل انجام سونوگرافی غربالگری برای تعیین محل بارداری می باشد در برخی موارد ممکن است جنین در خارج از رحم در لوله فالوپ ایجاد شود.
همچنین در صورتیکه مادر دارای عوارضی مانند خونریزی و موارد دیگر باشد ممکن است انجام سونوگرافی برای تعیین علت آن به پزشک کمک کند.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی غربالگری جنین

با توجه به نوع سونو گرافی ممکن است از فرد خواسته شود مایعات زیادی بنوشید یا از ادرار کردن قبل از سونوگرافی جنین خودداری کند.
همچنین باید توجه داشته باشید که سونوگرافی جنین بسته به دلیل انجام آن یا مرحله بارداری از طریق مهبل ( ترانس واژینال) یا شکم (ترانس شکمی) قابل انجام است. در صورت داشتن سونوگرافی ترانس شکمی باید پوشیدن لباسهای گشاد و شل را در نظر بگیرید تا بتوانید شکم خود را به راحتی در معرض دید سونوگرافیست قرار دهید .

در طول انجام سونوگرافی غربالگری جنین چه اتفاقی می‌افتد؟

برای انجام سونوگرافی ترانس شکمی جنین ، فرد بر روی یک تخت قرار می گیرد و شکم خود را در معرض دید قرار می دهد . سونوگرافیست ژل مخصوصی را بر روی شکمفرد اعمال می کند که این امر باعث افزایش هدایت امواج صوتی و از بین ‌بردن هوا بین پوست و مبدل می شود ، سپس سونوگرافیست مبدل را بر روی شکم به جلو و عقب حرکت می‌دهد. امواج صوتی که از استخوان ها و سایر بافت ها منعکس می شوند در مانیتور به تصاویر مبدل می گردند .
سونوگرافیست آناتومیک جنین را اندازه گیری می کند ، اما ممکن است برای مستند سازی ساختارهای مهم تصاویر خاصی را چاپ یا ذخیره کند که به احتمال زیادی نسخه‌هایی از برخی تصاویر به شما نیز ارائه داده می شود .
بسته به موقعیت جنین و مرحله رشد او ممکن است بتوانید صورت ، دست ، انگشتان ، بازوها و پاهای او را ببینید‌ .
در صورتی که سونوگرافی ترانس واژینال داشته باشید از شما خواسته می شود که از کمر به پایین لباس های خود را با لباس های گشاد و بیمارستانی عوض کنید . سپس باید بر روی یک سطح صاف قرار گرفته تا مبدلی که توسط یک کاندوم پوشانده می شود و روی آن ژل مخصوص ریخته می شود توسط سونوگرافیست درون واژن قرار بگیرد.
پس از انجام سونوگرافی می‌توانید ژل باقی‌ مانده از روی بدن خود را پاک کرده و مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید.

نتایج سونوگرافی غربالگری جنین

به طور معمول سونوگرافی از جنین این اطمینان را ایجاد می کند که جنین در حال رشد است و این رشد به صورت طبیعی می باشد. نتیجه سونوگرافی در همان روز آماده شده و می توانید آن را به پزشک خود ارائه دهید .

آیا انجام سونوگرافی در دوران بارداری ایمن است؟

درست است که تمام اقدامات پزشکی ممکن است با ریسک همراه باشند ، اما هیچ گونه مدارک و شواهدی وجود ندارد که ثابت کند انجام سونوگرافی قبل از تولد برای مادر یا جنین خطرناک بوده و به آنها آسیب می رساند . زیرا در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نشده و این روش توسط یک پزشک متخصص سونوگرافی انجام می پذیرد.

برای انجام سونوگرافی غربالگری جنین در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام سونوگرافی با کادر مجرب و تجهیزات مدرن سونوگرافی

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .