رادیولوژی فک و صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی ، دندانپزشکان برای تشخیص و بررسی مشکلات دهان و دندانی از رادیولوژی فک و صورت استفاده می کنند و با استفاده از تصاویر رادیوگرافی ریشه های دندان ، غدد بزاقی ، سینوس ها و اعصاب دهان را بررسی می کنند .
این تصاویر رادیوگرافی به دلیل آن که تصاویری شفاف از ناحیه مورد نظر را فراهم می کنند ، می‌توانند از بروز خطا در هنگام تشخیص و درمان جلوگیری کنند .
در این مقاله به معرفی و بررسی رادیولوژی فک و صورت پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با کارایی و عملکرد آن بیشتر آشنا کنیم .

رادیولوژی فک و صورت چیست؟

زیر شاخه ای از دندانپزشکی است که با استفاده از تصویر برداری تشخیصی و ارائه تصاویر رادیوگرافی دهان به بررسی دهان و دندان جهت کمک به انجام درمان های دندانپزشکی ، تشخیص و معالجه بیماری‌ها ، اختلالات و سایر شرایط دهانی می پردازد. به طور کلی ، تعداد دفعات استفاده از رادیوگرافی بستگی به سلامت دهان و دندان ، سن ، خطر ابتلا به بیماری و علائم و علائم بیماری دهان دارد.
این تصاویر توسط رادیولوژیست متخصص فک و دهان گرفته می شود که توانایی تشخیص مشکلات دهان و دندانی که از طریق بصری قابل رویت نمی باشد را داشته و بر نحوه کنترل اشعه یونیزان نیز نظارت می کند .

رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان نوعی تصویر رادیولوژی است که با استفاده از پرتوهای اشعه ایکس با دوز کم تصاویری از داخل دهان دندان و لثه ها ارائه می دهد . دندانپزشکان از این تصاویر برای شناسایی مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان ، حفره های دندانی و… استفاده می کنند و شامل دو دسته می باشد ، دسته اول رایج ترین نوع تصویربرداری فک و دهان با استفاده از اشعه ایکس است و تصاویری از داخل دهان ارائه داده و دیگری تصاویری از خارج دهان فراهم می کند و برای تشخیص مشکلات دندانی ، فک و جمجمه بکار می رود .

رادیولوژی فک و صورت چیست و چه کاربردی دارد؟
رادیولوژی فک و صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

چه زمانی باید برای رادیولوژی فک و دهان مراجعه نمود؟

هنگامی که دندانپزشک عمومی شما تشخیص می‌دهد که تصویر برداری ، برای تشخیص یا درمان شرایط فکی و دهانی شما از جمله مشکلات TMJ و یافتن مکان های کاشت در آینده نیاز است ، شما را به رادیولوژی فک و دهان برای گرفتن رادیوگرافی از دهان ارجاع می دهد . زیرا آنها با استفاده از ابزارهای پیشرفته تشخیصی می ‌توانند وضعیت بهتر دهانی را تشخیص داده و راهنمایی‌های لازم را به دندانپزشک ارائه دهند.

میزان اشعه بکار رفته در رادیولوژی فک و صورت چقدر است؟

امروزه به لطف پیشرفت های علم و تکنولوژی و ظهور دستگاه های دیجیتال و مدرن در حوزه تخصصی رادیولوژی باعث شده است که در حین تصویربرداری میزان اشعه به حداقل برسد ، به طوری که میزان این اشعه به حدی کم است که در محدوده امن قرار دارد . همچنین برای محافظت از بافت های حساس به اشعه در داخل دهان از پوشش های سربی استفاده می شود .

انواع رادیولوژی دو بعدی و معمولی فک و دهان

این نوع رادیولوژی به طور کلی در سه دسته قرار دارند که شامل موارد زیر می باشند.

1. رادیولوژی دندان

این نوع خود شامل بخش های مختلفی بوده و شامل رادیولوژی است که تصویری از یک دندان تهیه می‌کند و با نام پری اپیکال معروف است ، و همچنین تصاویری از چند دندان فراهم نموده و با نام بایت وینگ معروف است .
یکی دیگر از تصاویر رادیولوژی فک و دهان شامل اکلوزال می باشد که تصویری از تمام قسمت های یک دندان یعنی از ریشه تا تاج را نمایش می دهد .

2. رادیولوژی فک و دهان

این گروه از تصاویر رادیولوژی شامل اورتوپانتوموگرافی که با نام OPG دهانی معروف است ، پوستریور ، لاترال و انتریور سفالومتری و … می باشد.

3. تصاویر اختصاصی رادیولوژی فک و دهان

در این نوع رادیولوژی تصاویر اختصاصی از فضاهای مورد نظر مانند سینوس ها (وارتز) ، تصاویر اختصاصی از غدد موجود در دهان و … به دندانپزشک ارائه می شود .

رادیولوژی سه بعدی فک و دهان چیست؟

در این نوع رادیولوژی که یکی از دستگاه های مهم دندانپزشکی فوق مدرن می باشد تصاویر سه بعدی اختصاصی که از اسکن فک و صورت به دست می‌آید و با نام اختصاری CBCT معروف است ، ارائه می شود که تشخیصی دقیق برای درمان نقاط بسیار حساس به پزشکان گروه مختلف مانند گوش و حلق و بینی ، متخصصین پروتزهای دندانی ، ایمپلنتولوژیست ها ، جراحان فک و صورت و… ارائه می دهد.

نحوه آماده شدن برای انجام رادیولوژی فک و دهان

برای انجام این روش تصویربرداری نیاز به آمادگی خاصی نیست ، فقط باید دندان ها قبل از انجام این روش تصویربرداری تمیز باشد و برای این کار مسواک زدن کافی است .

نقش درمانی رادیولوژی فک و دهان چیست؟

این نوع تکنیک تصویربرداری می تواند بیماری های مختلف فک ، دهان و نواحی اطراف آن را که شامل کیست ها ، ضایعات التهابی ، عفونت ، تومورهای دهانی و غیره می باشد را حتی در مراحل اولیه که بدون علائم می باشد ، برای دندانپزشک قابل تشخیص سازد .

چه شرایطی به رادیولوژی فک و دهان نیاز دارد؟

دندانپزشک ممکن است به دلایل زیر برای شما رادیولوژی از فک و دهان را تجویز کند.
– برنامه ریزی برای جراحی فک و دندان ، کشیدن دندان و سایر انواع جراحی های دهانی که نیاز به استفاده از آرام بخش یا بیهوشی عمومی داشته باشند .
– درد صورت به دلیل مشکلات مربوط به ناهنجاری ها و اختلالات TMJ
– برنامه ریزی درمانی ، تشخیص و درمان سرطان های دهان
– ارزیابی کیست‌ها ، ناهنجاری های رشد و تروما در منطقه فک و صورت
– ارزیابی اثرات بیس فسفونات ها و استئو نکروز فک
– ارزیابی ضایعات آندودنتیک
– برنامه ریزی برای درمان ارتودنسی
– ارزیابی کلسیفیکاسیون بافت نرم در سر و گردن

دلایل اهمیت انجام رادیولوژی فک و دهان

رادیولوژی یک زمینه مهم در دندانپزشکی است ، زیرا تصاویر رادیوگرافی ایجاد شده توسط آن می توانند ساختارهای آناتومیکی دندانپزشکی و حساس غیر قابل مشاهده را نشان دهند . این امر از آنجا که تظاهرات بالینی دهان و دندان اغلب ریشه پنهان در استخوان پوشیده از بافت های نرم دارند، مهم است .
تفسیر های حاصل از این نوع تصویر برداری برای تشخیص کامل و جامع کلیه جنبه های فک ، صورت می‌گیرد و یک عنصر اساسی در برنامه ریزی درمانی دندانپزشکی می باشد .

برای انجام رادیولوژی فک و صورت در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

ارائه خدمات رادیولوژی فک و دهان در کرج ، از خدمات رایج مرکز تصویربرداری پزشکی بهار است . این مرکز با کادر مجرب ، همه روزه پذیرای مراجعهین گرامی است .

انجام انواع رادیولوژی در کرج  در مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

4 پاسخ

 1. سلام ، ممنون که اطلاعات مفید ور سایت قرار می دید ، واقعا استفاده کردیم

  1. آرزوی سلامتی برای همه خوانندگان گرامی سایت و مردم

 2. سلام ببخشید من عکس انداختم گم کردم میتونم به همون مرکز مراجع کنم عکس قبلی بگیرم

  1. سلام .
   در مراکز تصویربرداری دیجیتال ، سوابق تصویربرداری بایگانی می شود .
   با مرکز مربوطه تماس بگیرید .