انتروگرافی ام آر چیست و چه کاربردی دارد؟

انتروگرافی ام آر (MR) یک آزمایش تصویربرداری است که تصاویر مفصلی از روده کوچک تولید می کند .
این تصاویر به پزشک کمک می‌کنند تا التهاب ، خونریزی ، انسداد و سایر مشکلات را تشخیص دهد.

انتروگرافی ام آر چیست؟

نوع خاصی از تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا ام آر آی است که توسط ماده حاجب ، تصاویر دقیقی از روده کوچک تولید می کند.
تصویربرداری ام آر آی ، یک آزمایش غیر تهاجمی است که برای تشخیص شرایط پزشکی گوناگونی استفاده می شود .
در MRI از یک میدان مغناطیسی قدرتمند ، امواج رادیویی و رایانه برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای داخلی بدن استفاده می کنند اما از اشعه ایکس استفاده نمی کند.
تصاویر دقیق حاصل از MR به پزشکان این امکان را می دهد تا بدن را معاینه و بیماری را تشخیص دهند .
این تصاویر را می توان بر روی مانیتور کامپیوتر بررسی کرد . همچنین ممکن است به صورت الکترونیکی آن را ارسال ، چاپ یا در سی دی کپی نمود و یا در یک سرور ابر دیجیتال بارگذاری کرد.

انتروگرافی ام آر چیست و چه کاربردی دارد؟
انتروگرافی ام آر چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای معمول این روش چیست ؟

پزشکان برای شناسایی و تعیین بیماری ها و شرایط زیر از انتروگرافی ام آر استفاده می‌کنند:
– وجود و عوارض بیماری کرون و سایر بیماری های التهابی روده
– التهاب
– منبع خونریزی و ناهنجاری های عروقی
– تومورها
– آبسه و فیستول
– انسداد روده

نحوه آمادگی برای تصویربرداری چگونه انجام می شود؟

– برای انجام این روش تشخیصی ممکن است لازم باشد بیمار لباس خود را با لباس های گشاد و بیمارستانی که فاقد اتصال دهنده های فلزی هستند ، تعویض کند.
– دستورالعمل های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از انجام ام آر آی بین آزمایشات خاص و امکانات متفاوت ، مختلف است و توسط پزشک یا تکنسین تعیین می شود.
-در برخی از تصویربرداری های ام آر آی از تزریق ماده حاجب استفاده می کنند ، بنابراین ممکن است قبل از انجام این روش از بیمار سوال شود که آیا به ماده حاجب ید ، داروها یا مواد غذایی خاص حساسیتی دارد یا خیر و یا آیا بیمار مبتلا به آسم یا آلرژی می باشد.
در تصویربرداری ام آر آی معمولا از ماده حاجب ای به نام گادولینیوم استفاده می شود . گادولینیوم را می توان در بیماران مبتلا به آلرژی ید استفاده کرد ، زیرا حساسیت یک بیمار به کنتراست گادولینیوم نسبت به ماده حاجب ید بسیار کمتر است . با این حال حتی اگر بیمار حساسیت شناخته ‌شده‌ای به گادولینیوم داشته باشد ممکن است داروهایی برای قبل و بعد از دریافت آن توسط پزشک تجویز شود.
– در صورتی که بیمار مشکل جدی در سلامتی خود دارد یا اخیراً جراحی کرده است باید این مسئله را با تکنسین یا رادیولوژیست در میان بگذارد ، زیرا برخی شرایط مانند بیماری های شدید کلیوی ممکن است نیاز به استفاده از انواع خاصی از کنتراست گادولینیوم داشته باشند که برای بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی بی خطر تلقی می شود.
همچنین ممکن است برای تعیین عملکرد طبیعی کلیه ها انجام آزمایش خون ضروری باشد .
– بیمار باید در صورت احتمال بارداری یا باردار بودن ، پزشک و تکنسین را از این مسئله آگاه کند . زنان باردار نباید ماده حاجب را دریافت کنند مگر این که کاملاً ضروری باشد.
– در صورتی که بیمار مبتلا به کلستروفوبیا یا ترس از فضاهای بسته است ، ممکن است لازم باشد قبل از انجام این روش تصویربرداری یک داروی آرامبخش که توسط پزشک تجویز می ‌شود را دریافت کند.
– بیمار باید قبل از انجام اسکن ام‌آرآی تمام جواهرات و سایر لوازم فلزی مانند عینک ، سمعک ، ساعت ، کارت های اعتباری ، پیرسینگ بدن ، گیره سر و… را از خود دور کند. چون این لوازم در میدان مغناطیسی ام آر آی تداخل داشته و ممکن است باعث سوختگی و تبدیل شدن به پرتابه های مضر در اسکنر ام آر آی شوند.
رنگ هایی که در خالکوبی استفاده می شوند نیز ممکن است حاوی اهن باشند و در طی اسکن ام آر آی را گرم شوند .
– در صورتی که ام آر آی همراه با تزریق ماده حاجب تجویز شده باشد قبل از انجام تصویربرداری از بیمار رگ گیری می شود.

روش انجام کار چگونه است؟

تصویربرداری ام آر آی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود . قبل از انجام این روش از بیمار خواسته می شود که چندین لیوان از محلولی که از مخلوط آب با ماده حاجب تشکیل شده است را بنوشد.
سپس بیمار بر روی یک تخت متحرک قرار خواهد گرفت و تکنسین از بندهایی برای کمک به بیمار برای بی حرکت ماندن و حفظ موقعیت استفاده می ‌کند.
دستگاه هایی که حاوی سیم‌پیچ هایی هستند که توانایی ارسال و دریافت امواج رادیویی را دارند ، ممکن است در اطراف یا کنار ناحیه بدن بیمار در حال اسکن قرار بگیرند.
تصویربرداری ام آر آی معمولا شامل چندین نوبت یا توالی است که برخی از آن ها ممکن است چند دقیقه طول بکشد .
در صورت استفاده از ماده حاجب ، تکنسین در حین تصویربرداری ماده حاجب را به داخل رگ بیمار تزریق می کند و تصاویر بیشتری پس از تزریق از بیمار گرفته می شود .
هنگامی که تصویر برداری به پایان می رسد ممکن است از بیمار خواسته شود در مرکز کمی منتظر بماند تا رادیولوژیست تصاویر را بررسی کند.
پس از پایان یافتن تمام مراحل آنژیوکت از رگ بیمار حذف می شود.

تفسیر نتایج تصویربرداری

رادیولوژیست ، یک پزشک آموزش دیده برای نظارت و تفسیر نتایج رادیولوژی می باشد که پس از انجام مراحل تصویربرداری تصاویر را تجزیه و تحلیل می ‌کند و گزارش امضا شده ای را برای پزشک ارسال می کند.
پزشک با توجه به جواب تصویربرداری بیماری را تشخیص داده و درمان‌های لازم را شروع می کند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .