سی تی اسکن در کرج طرف قرارداد با بیمه

مرکز تصویربرداری پزشکی بهار ، ارائه کلیه خدمات سی تی اسکن در کرج ، طرف قرارداد با شرکت های بیمه ، بطور شبانه روزی  پذیرای کلیه مراجعین گرامی می باشد.

سی تی اسکن در کرج :

. مرکز تصویربرداری پزشکی بهار مجهز به سی تی اسکن مولتی اسلایس ساخت کمپانی زیمنس مدل : Sensation 16Slices

* انجام کلیه موارد سی تی اسکن از مغز ، اندامها ، شکم ، لگن و …
* انجام کلیه موارد C.T انژیوگرافی از عروق گردن (کاروتید) ،مغز و…
* اندامهای فوقانی ، تحتانی ، شکم ، لگن ، ریه و …
* سی تی اسکن شکم و لگن باکتراست خوراکی و وریدی وانما Triple Contrast
* تهیه تصاویر سه بعدی و انواع بازسازیها از سیستم اسکلتی
* اندازه گیری طول اندام تحتانی (سی تی اسکنوگرام)
* تهیه تصاویر جهت ایمپلنت دندانی از فک فوقانی و تحتانی

تصویربرداری پزشکی بهار ، مرکز سی تی اسکن در کرج طرف قرارداد با بیمه ها

✵ مرکز تصویربرداری پزشکی بهار مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات تصویربرداری پزشکی 
✵ ام آر ای – سی تی اسکن – رادیولوژی – سونوگرافی – ماموگرافی – سنجش تراکم استخوان

☎️  91001112 -026 (10خط)
🚩 آدرس و موقعیت مرکز تصویربرداری پزشکی بهار در مسیریاب ها ( کلیک کنید )

 

سی تی اسکن در کرج
سی تی اسکن در کرج

سی تی اسکن چیست ؟

سی تی اسکن یک فرآیند تصویربرداری پزشکی است که از ترکیب اشعۀ ایکس و تکنولوژی کامپیوتر برای تصویر برداری از داخل بدن استفاده می کند. این روش میتواند تصاویر دقیقی از هر قسمت از بدن مثل استخوانها، عضلات، چربی و عروق خونی را به نمایش بگذارد.
سی تی اسکن از رادیولوژی معمولی دقت بیشتری دارد. در رادیولوژی معمولی یک پرتو انرژی به سمت بخش مورد آزمایش از بدن تابیده می شود.صفحه ای در پشت بدن تغییرات انرژی تابیده شده را در حین عبور از پوست، استخوان، عضلات و دیگر بافتها دریافت می نماید. هر چند از رادیولوژی معمولی اطلاعات زیادی میتوان بدست آورد ولی اطلاعات جزئی زیادی از احشا داخلی و دیگر قسمتهای بدن در دسترس قرار نمی گیرد.
در سی تی اسکن پرتو ایکس به دور بدن می چرخد. این کار امکان تهیه نماهای مختلفی از اندامها را فراهم می سازد و جزئیات بیشتری را نشان می دهد. اطلاعات مربوطه به یک کامپیوتر ارسال میشود که این اطلاعات را بصورت دوبعدی روی صفحه مانیتور به نمایش می گذارد. تکنولوژیهای جدیدتر و نرم افزارهای کامپیوتری ساخت تصاویر سه بعدی را امکان پذیر ساخته اند.

چرا سی تی اسکن با کنتراست تجویز می شود؟

سی تی اسکن را میتوان با یا بدون کنتراست انجام داد. کنتراست ماده ای است که بصورت تزریق داخل وریدی یا خوراکی تجویز میشود و باعث می شود یک اندام یا بافت ویژۀ تحت بررسی واضح تر دیده شود. برای آزمایش با کنتراست لازم است از 4 ساعت قبل از شروع فرآیند ناشتا باشید. اگر سابقه واکنش به مواد حاجب و یا بیماری کلیه داشته اید پزشک خود را مطلع سازید. حساسیت به بعضی مواد غذائی مانعی برای آزمون با کنتراست نمی باشد.

چگونه برای انجام سی تی اسکن آماده شوم؟

اگر سی تی آنژیوگرافی و یا سی تی کولونوسکوپی داشته باشید بهنگام نوبت دهی دستورالعمل های خاصی به شما داده خواهد شد.

هشدار: اگر باردار هستید یا احتمال می دهید باردار باشید، قبل از نوبت گیری با پزشک خود مشورت نمائید.
لباس: ممکن است از شما خواسته شود لباس خود را تعویض نمائید. در اینصورت لباسی در اختیار شما قرار می گیرد. لطفاً گوشواره و گردن بند خود را درآورده و تمامی جواهرات و اشیاء قیمتی را در خانه بگذارید.

مادۀ حاجب (کنتراست) :

ممکن است برای اسکن شما کنتراست تجویز شده باشد. مادۀ حاجب به رادیولوژیست کمک من کند آنچه غیر طبیعی است را پیدا کرده و آنچه را که طبیعی است بهتر ببیند.
برای بعضی افراد نمیتوان مادۀ حاجب تجویز کرد. اگر عملکرد کلیه شما اشکال دارد پزشک خود را مطلع سازید. شاید بتوان سی تی اسکن بدون تزریق انجام داد و یا دیگر روشهای تشخیصی را برای شما بکار گرفت.
شایع ترین نوع سی تی اسکن با مادۀ حاجب کنتراست دوبل است، که علاوه بر کنتراست تزریقی شامل کنتراست خوراکی قبل از شروع آزمون می شود. نوشیدن مقدار کافی مادۀ کنتراست در فواصل زمانی مشخص به رادیولوژیست کمک می کند که دستگاه گوارش شما را بهتر بررسی نمائد.

حساسیت :

اگر در گذشته هر گونه واکنش حساسیتی شدید به مواد حاجب داشته اید در هنگام تعیین وقت پرسنل پذیرش را در جریان بگذارید. اگر قبلاً چنین واکنشهایی داشته اید مادۀ حاجب به شما تزریق نخواهد شد. در موارد واکنشهای خفیف تا متوسط قبل از سی تی اسکن برنامه های داروهائی برای شما تجویز می شود. این برنامه ها در هنگام نوبت دهی با شما مطرح خواهد شد. البته قبل از اینها هر گونه سابقه واکنش به مواد حاجب را بایستی به پزشک خود گفته باشید.

خوردن و نوشیدن :

اگر آزمون شما بدون کنتراست باشد، قبل از آزمون میتوانید هر آنچه مایلید بخورید، بیاشامید و داروهای تجویز شده را مصرف نمایید.
اگر پزشکتان آزمون با کنتراست تجویز کرده باشد از چهار ساعت قبل از آزمون هیچ چیز نخورید. بهتر است مقداری آب بنوشید. می توانید داروهای تجویزی پزشکتان را مصرف نمائید.

دیابت :

بیماران مبتلا به دیابت سه ساعت قبل از آزمون یک وعده غذای سبک میل نمایند. بسته به نوع داروهای مصرفی برای دیابت ممکن است از شما خواسته شود مدت زمانی قبل و بعد از آزمون از مصرف این داروها خودداری نمائید. دستورالعملهای لازم در هنگام نوبت دهی ارائه خواهند شد

داروها :

می توانید داروهای تجویزی پزشکتان را طبق دستور مصرف نمائید.

خطرات سی تی اسکن چیست؟

اگر حامله هستید و یا احتمال بارداری شما وجود دارد لازم است قبل از شروع آزمون به کادر درمانی اطلاع دهید.
مقدار اشعه مورد استفاده در سی تی اسکن اندک است.با اینهمه ممکن است بخواهید در مورد دوز اشعه و خطرات مرتبط با وضعیت ویژۀ خودتان با پزشک معالجتان مشورت نمائید.
اگر از فضاهای بسته می ترسید و یا بیش از حد مضطرب هستید از قبل پزشک خود را در جریان قرار دهید. ممکن است برای آنکه در حین آزمون احساس راحتی بیشتری کنید، برایتان آرام بخش تجویز نماید.

در حین سی تی اسکن چه اتفاقاتی می افتد؟

بطور کلی سی تی اسکن دارای مراحل زیر است:
ممکن است از شما خواسته شود لباس خود را تعویض نمائید. در اینصورت لباسی در اختیار شما قرار می گیرد. لطفاً گوشواره و گردن بند خود را درآورده و تمامی جواهرات و اشیاء قیمتی را در خانه بگذارید.
اگر لازم باشد آزمون شما با کنتراست انجام شود، جهت تزریق مادۀ حاجب یک عدد آنژیوکت در دست یا بازوی شما قرار داده می شود. برای کنتراست خوراکی مایعی محتوی مادۀ کنتراست جهت نوشیدن در اختیار شما قرار داده می شود. در موارد نادر لازم است مادۀ کنتراست از طریق مقعد وارد رودۀ فرد شود.
شما بروی تخت اسکن می خوابید که شما را بدرون دهانۀ بزرگ و حلقوی شکل اسکنر هدایت میکند.
در اتاقی دیگر کارشناس مربوطه در پشت دستگاه کنترل قرار می گیرد. با اینهمه کارشناس از ورای یک پنجرۀ بزرگ مراقب شما خواهد بود. وجود میکروفون و بلند گو در اتاق این امکان را به کارشناس می دهد که در ارتباط با شما باشد و صدایتان را بشنود. در تمام طول اسکن کارشناس مراقب شمابوده و در ارتباط دائم با شما می باشد.
در حین چرخش اسکنر بدور شما برای مدت زمان کوتاهی اشعۀ ایکس از بدنتان عبور خواهد کرد. در این زمان ممکن صداهائی بگوش شما برسد که صداهای طبیعی دستگاه می باشند.
پرتوهای ایکس جذب شده توسط بافتهای بدن توسط اسکنر شناسائی شده و به کامپیوتر منتقل می شود. کامپیوتر این اطلاعات را به تصاویری تبدیل می کند که توسط رادیولوژیست تفسیر می شود.
بسیار مهم است که در حین انجام فرآیند کاملاً بی حرکت بمانید. در زمانهای خاصی از فرآیند از شما خواسته می شود که نفس خود را حبس نمائید.
اگر برای فرآیند شما کنتراست بکار گرفته شود ممکن است در حین تزریق کنتراست حالاتی به شما دست دهد. این اثرات شامل حس گر گرفتگی، احساس مزۀ شوری یا طعم فلز، مختصری سردرد و احساس تهوع و استفراغ می شود. البته این اثرات معمولاً فقط چند لحظه بطول می انجامند.
اگر دچار مشکل تنفس شدید، عرق کردید و یا دچار طپش قلب شدید حتماً کارشناس مربوطه را در جریان قرار دهید.
پس از تکمیل فرآیند شما از اسکنر خارج خواهید شد.
اگر آنژیوکتی در دستتان قرارداه شده بود، خارج خواهد شد.
با وجود اینکه فرآیند سی تی اسکن بخودی خود هیچگونه دردی ایجاد نمی کند، با اینهمه بی حرکت خوابیدن در طول مدت اسکن ممکن است مقداری ناراحت کننده ویا توأم با درد باشد، بویژه اگر دچار جراحت شده باشید یا بتازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید. بمنظور کاستن از آلام شماکارشناسان ما تمامی تمهیدات لازم را برای راحتی شما بکار خواهند گرفت و تلاش دارند در حداقل زمان ممکن خدمات مورد نظر را ارائه نمایند.

بعد از سی تی اسکن چه اتفاقی می افتد؟

اگر در حین سی تی اسکن به شما مادۀ حاجب تزریق شده باشد برای مدتی از نظر واکنشهای جانبی داروها نظیر خارش، برافروختگی، تاول و یا مشکلات تنفسی تحت نظر خواهید بود.
اگر پس از مراجعه به خانه در محل تزریق احساس درد نمودید یا شاهد سرخ رنگ شدن پوست و تورم بودید با پزشک خود تماس بگیرید چرا که این ممکن است نشانۀ عفونت ویا دیگر حساسیتها باشد.
معمولاً بعد از سی تی اسکن نیاز به مراقبت ویژه ای نیست. شما میتوانید به کارهای روزمرۀ خود بپردازید و رژیم غذائی خود را از سر بگیرید مگر آنکه پزشک معالجتان به گونۀ دیگری توصیه کرده باشد.
بسته به وضعیت خاص هر بیمار پشک ممکن است دستورات اضافی یا جایگزین ارائه نماید.

تعدادی از پیشرفت های تکنولوژیک در سی تی اسکن کدامند؟

سی تی اسکن با قدرت تفکیک بالا: در این نوع از سی تی اسکن بکارگیری ضخامتهای خیلی کم(کمتر از 1میلیمتر) در بعضی موارد خاص نظیر بیماریهای ریه، اطلاعات بیشتری را در اختیار می گذارد.

سی تی اسکن اسپیرال یا مارپیچی: در خلال این نوع از سی تی اسکن بیمار و منبع اشعه ایکس بطور مستمر حرکت می کنند و همزمان منبع اشعه ایکس بدور بیمار می چرخد. نسبت به دستگاههای قدیمی تصاویر با سرعت خیلی بیشتری تهیه می شوند. تصاویر حاصله وضوح و تمایز بیشتری داشته، اطلاعات دقیقتری در اختیار می گذارند. سی تی اسکن های اسپیرال مولتی اسلایس را حتی می توان برای برسی رسوب کلسیم در عروق تغذیه کنندۀ قلب بکار برد.

سی تی آنژیوگرافی (CTA) : تصاویر اشعۀ ایکس از عروق خونی است. در سی تی آنژیوگرافی ما بجای استفاده از روشهای رادیولژی یا فلوروسکوپی از تکنولوژی س تی برای تهیه تصاویر عروق خونی- مثل عروق کرونر قلب استفاه می نمائیم.

ترکیب توموگرافی با تابش پوزیترون و سی تی (PET/CT) : به تجمیع تکنولوژی سی تی و توموگرافی با تابش پوزیترون در یک دستگاه واحد PET/CT گفته می شود. PET/CT با تلفیق تواناییهای سی تی در تولید تصاویر دقیق، و کارآمدی PET در نمایش عملکرد و متابولیسم سلولها دقت بیشتری را در تشخیص و درمان انواع خاصی از بیماریها، بویژه سرطان فراهم می سازد. PET/CT همچنین در ارزیابی وضعیتهایی نظیر اپی لپسی، آلزایمر و بیماری عروق کرونر کاربرد دارد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .