مهمترین علل خونریزی لثه در کودکان

خونریزی لثه در کودکان یکی از امراضی است که والدین را نگران می کند. خونریزی لثه می تواند نشان دهنده مشکلات شدید سلامت دندان باشد که نیاز به مداخله سریع پزشکی دارد. با افزایش سن، حتی بیماری پریودنتال می تواند با چندین مشکل دیگر مرتبط شود، بنابراین هرگز نباید از بهداشت دهان و دندان غافل شد.
خونریزی لثه کودکان زیر دو سال می تواند ناشی از التهاب و عفونت باشد که دهان ، دندان ها و سلامت کلی کودک را به خطر می اندازد. این عفونت‌ها حتی می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن بیمار گسترش یافته و حتی عوارض بیشتری ایجاد کنند.

برخی از علل شایع خونریزی لثه در کودکان عبارتند از:

– خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

یک مسواک جدید با موهای سفت گاهی اوقات ممکن است باعث خونریزی لثه شود. بنابراین همیشه باید مسواک هایی با موهای نرم برای کودکان خردسال خریداری کرد. این مسواک ها به اندازه مسواک هایی با موهای سفت در تمیز کردن دندان ها موثر هستند ، اما در برخورد با لثه ها و دندان ها ملایم عمل می کنند .
علاوه بر این، مطمئن شوید که کودک هنگام مسواک زدن فشار زیادی وارد نمی کند. زیرا این اشتباه نیز می تواند باعث خونریزی و آسیب به لثه های حساس کودک شود.
کمک به کودک در ایجاد عادات بهداشتی خوب به او کمک می کند از آسیب دیدن لثه های خود جلوگیری کند و از عفونت های ناشی از تجمع پلاک و باکتری های مضر جلوگیری کند.

– خونریزی لثه کودکان ناشی از نخ دندان کشیدن

اگر کودک به تازگی نخ دندان کشیدن را شروع کرده است، به احتمال زیاد خونریزی جزئی را تجربه خواهد کرد.
این خونریزی به این دلیل اتفاق می‌افتد که معمولا لثه‌ها به ‌طور باورنکردنی حساس هستند و زمانی که فرد نخ دندان کشیدن را شروع می‌کند، به راحتی تحریک می‌شود.
خونریزی لثه کودکان ناشی از نخ دندان باید در عرض یک هفته کاهش یابد. شستشوی دهان با آب نمک گرم ممکن است در هفته اولیه کمک کند.فراموش نکنید که اهمیت استفاده از نخ دندان را به کودک یادآوری کنید.
هر گونه خونریزی پس از شروع نخ دندان کشیدن کودک ممکن است نشان دهنده مشکل شدیدتری باشد که نیاز به درمان داشته باشد.

علل خونریزی لثه در کودکان
علل خونریزی لثه در کودکان

– مصرف بعضی از داروها می تواند باعث خونریزی لثه کودکان شود.

برخی از داروهای ضد انعقاد ممکن است منجر به خونریزی لثه شوند. همچنین ممکن است کودک نیاز به مصرف دارویی داشته باشد که عوارض دارو دهان را خشک کند. خشکی دهان بیشتر باعث التهاب است و می تواند منجر به بیماری لثه شود.
این داروها که به عنوان خشک ‌کننده‌های بالقوه دهان شناخته می شوند ، عبارتند از:
– آنتی هیستامین ها
– داروهای استنشاقی که برای ریه مصرف می شوند.
– ایزوترتینوئین
– داروهای ضد اضطراب
– اسکوپولامین

– بیماری پریودنتال

اگر کودک لثه هایی دارد که به راحتی خونریزی می کند یا قرمز، متورم و حساس است، ممکن است به بیماری لثه یا پریودنتال مبتلا باشد. این می تواند ناشی از تجمع بیش از حد پلاک ها ایجاد شود.
بهترین راه برای دور نگه داشتن کودک از این بیماری، رعایت روتین بهداشت دهان و دندان است. اگر کودک دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزند و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند می توان از این بیماری پیشگیری نمود.
درست است که پریودنتال به صورت فوری در کودکان شروع نمی شود ، اما اگر والدین، فرزندان خود را به منظور ایجاد روتین بهداشتی دهان و دندان در مراحل اولیه راهنمایی نکنند، ممکن است کودکان دچار التهاب لثه شوند.
ژنژیویت مقدم بر پریودنتیت است و معمولاً نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است.
در این بیماری ، پلاک لثه ها را تحریک می کند و تحریک مداوم می تواند منجر به خونریزی شود. التهاب لثه به خاطر تورم و تحریک شده لثه ها شده و باعث خونریزی می شود. خوشبختانه این عارضه به راحتی با کمک متخصص درمان می شود.

درمان خونریزی لثه کودکان

دندانپزشک اطفال ، درمان را با توجه به سابقه پزشکی آغاز می کند. به یاد داشته باشید، که نباید جزئیات مهم مانند داروهایی که کودک مصرف می کند را فراموش کنید.
پزشک ، ممکن است مجبور شود اطراف دندان های کودک را بررسی کند تا هر گونه احتمال ناشی از بافت متورم و عفونی را رد کند. اگر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است کودک برای مدتی به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.
پزشک همچنین بر اهمیت انجام یک روتین بهداشت دهان و دندان و شاید انجام تمیز کردن عمیق دندان ها برای از بین بردن پلاک عمیق زیر خط لثه تاکید خواهید کرد.

بهترین راه برای جلوگیری از التهاب لثه

والدین واقعاً باید راه طولانی را طی کنند تا به فرزندان خود در مورد عادات بهداشتی خوب دهان و دندان آموزش دهند. ضروریست که کودک بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزند.
کودک باید یاد بگیرد که با استفاده از حرکات دایره ای و هر بار حداقل 2 دقیقه دندان ها را مسواک بزند. استفاده روزانه از نخ دندان نیز برای جلوگیری از عوارض سلامت دندان ضروری است.
هر 6 ماه یکبار کودک خود را نزد دندانپزشک برده و به سلامت دندان کودک توجه زیادی داشته باشید. همچنین باید مراقب باشید که کودک چه چیزی می خورد. زیرا مصرف زیاد غذاها و نوشیدنی های شیرین می توانند به دندان های کودکان آسیب جدی وارد کنند.
پوسیدگی، التهاب لثه و پریودنتیت همگی می توانند با رژیم های غذایی نامتعادل که پر از غذاهای شیرین و نوشابه است ، شروع شوند.

رابطه بین خونریزی لثه و بوی بد دهان چیست؟

خونریزی لثه می تواند نشانه بیماری پریودنتال باشد. ماندگاری بوی بد دهان نیز می تواند ناشی از درجات مختلف بیماری پریودنتال باشد. تجمع باکتری در دهان باعث بوی بد دهان می شود ، در نتیجه باید در اسرع وقت با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .