تشخیص بیماری سلیاک با بیوپسی روده و آندوسکوپی

در صورتی که پزشک برای شما بیوپسی همراه آندوسکوپی روده را تجویز کرده است ، باید بدانید که تشخیص بیماری سلیاک با بیوپسی روده و آندوسکوپی روشی برای فهمیدن این است آیا به بیماری سلیاک مبتلا هستید یا خیر ؟
نمونه برداری یا بیوپسی از روده یکی از مهمترین آزمایشات برای تشخیص بیماری سلیاک است‌ . در حقیقت هنگامی که تردید های تشخیصی وجود دارد ، نمونه برداری از روده معمولاً حرف آخر را می زند.
متخصصان توصیه می کنند بدون در نظر گرفتن اینکه بیماری سلیاک قبلاً تایید و تشخیص داده شده است (به جز در کودکان) از بیوپسی روده برای بررسی درجه آسیب روده استفاده شود.
اگر چه این یک آزمایش اساسی است اما گاهی اوقات می تواند هنگام در تشخیص قطعی شک و تردیدهایی را برای متخصصان ایجاد کند . لازم به یادآوریست که تشخیص بیماری سلیاک بستگی به آزمایشات مختلف و بررسی سوابق پزشکی بیمار نیز دارد .

تشخیص بیماری سلیاک با بیوپسی روده و آندوسکوپی
تشخیص بیماری سلیاک با بیوپسی روده و آندوسکوپی

بیماری سلیاک چیست؟

بیماری سلیاک نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن فرد نمی تواند گلوتن (پروتئین موجود در گندم ، چاودار و جو) را هضم کند .
در افراد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن به روده کوچک آسیب می رساند و با گذشت زمان بر نحوه جذب مواد غذایی از طریق روده کوچک تاثیر منفی می گذارد.
بیماری های خود ایمنی باعث می ‌شوند که سیستم ایمنی بدن (سیستمی که با میکروب ها و عفونت ها مبارزه می کند) به سلول‌های سالم حمله کند.

آندوسکوپی و بیوپسی روده چیست؟

آندوسکوپی یک روش تشخیصی است که در آن پزشک متخصص گوارش ، دستگاه گوارش را که شامل گلو معده و روده است با آندوسکوپ که یک لوله باریک انعطاف پذیر و مجهز به نور و دوربین متصل است ، مشاهده می کند .
پزشکان آندوسکوپ را از گلوی فرد وارد و به روده کوچک او هدایت می کنند . از آنجایی که هیچ انتهای عصبی در پوشش روده کوچک وجود ندارد این روش دردی ایجاد نمی کند .
بیوپسی روده آزمایشی متشکل از استخراج تکه کوچکی از سطحی ترین ناحیه روده برای تشخیص و تجزیه و تحلیل تغییرات احتمالی شکل روده و سلول های آن است .
این روش یکی از مهمترین آزمایشات برای تشخیص بیماری سلیاک می باشد . اما گاهی اوقات خصوصاً در کودکان آزمایشات دیگر نیز می توانند آن را تایید کنند.
اگر چه نمونه برداری از روده یک آزمایش تهاجمی است اما از آنجا که بیمار داروهای آرامبخش دریافت می ‌کند ، دردناک نیست.
آزمایش بیوپسی به همراه آندوسکوپی از روده کوچک بخشی از مطالعه بافت شناسی بیماری سلیاک است و شامل قرار دادن آندوسکوپ ، یک لوله انعطاف پذیر از طریق دهان بیمار و جمع آوری نمونه ها برای تجزیه و تحلیل است.
متخصصان توصیه می ‌کنند که به طور خاص سه نمونه از قسمت دوم یا سوم اثنی عشر ، بخشی از روده کوچک که معده را به تهی روده یا ژژنوم متصل می کند و یک نمونه از قسمت اول اثنی عشر را گرفته شود .
بیوپسی به همراه آندوسکوپی بهترین روش برای تشخیص بیماری سلیاک است که در صورتی که در آزمایش خون یا آزمایشات ژنتیکی علائم بیماری سلیاک نشان داده شود ، پزشک متخصص گوارش انجام این روش های تصویربرداری را برای تشخیص دقیق تر تجویز می کند.

نحوه آمادگی برای بیوپسی همراه با آندوسکوپی

– پزشک دستورالعمل هایی را در مورد آنچه بیمار می تواند بخورد یا بنوشد صادر می کند . معده و روده بیمار باید قبل از انجام این روش خالی باشد ، زیرا این کار به پزشک کمک می کند تا در حین آندوسکوپی تصاویر واضح تری را دریافت کند.
– در هفته‌های منتهی به انجام این روش‌های تصویربرداری بیمار باید غذاهای حاوی گلوتن بخورد اگرچه این مسئله ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد اما گام مهمی در بررسی اینکه آیا هنگام حذف گلوتن از رژیم غذایی علائم بهتر می شود یا خیر ، است.
– بسته به سن بیمار این روش ها ممکن است تحت بیهوشی عمومی یا استفاده از داروهای آرامبخش برای به خواب رفتن بیمار انجام شود. به طوری که برای کودکان بیهوشی عمومی انجام می ‌شود اما برای نوجوانان و جوانان از داروهای آرامبخش استفاده می شود .

بیوپسی همراه با آندوسکوپی چگونه انجام می شود ؟

پزشکان از آندوسکوپ برای بررسی علائم آسیب در روده استفاده می کنند . آن ها آندوسکوپ را به آرامی از گلوی بیمار پایین می‌آورند تا زمانی که به روده کوچک برسد.
پزشکان توسط آندوسکوپ که ابزارهای کوچکی برای نمونه برداری به آن متصل شده است ۴ تا ۶ نمونه کوچک از پوشش روده را برای بررسی در زیر میکروسکوپ می گیرند که این روش حدود نیم ساعت طول می کشد.
پس از پایان یافتن مراحل در صورتی که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشد برای از بین رفتن اثرات بیهوشی به اتاق ریکاوری منتقل می شود و پس از از بین رفتن اثرات کامل بیهوشی می تواند به خانه برود .
گلو درد ، خواب آلودگی یا نفخ شکم برای بیماران امری طبیعی است که این علائم معمولا پس از چند ساعت به طور کامل از بین می روند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .