تشخیص کرونا با سی تی اسکن

تشخیص کرونا با سی تی اسکن از روشهایی است که در مراکز تصویربرداری پزشکی انجام می شود. کووید-۱۹ یا کرونا ، بیماری است که توسط ویروسی از خانواده کرونا حاصل می شود و به عنوان یک سندروم حاد تنفسی شناخته و در نظر گرفته می شود .
بیماری هایی که توسط خانواده ویروس کرونا در انسان ایجاد می شوند ، از سرماخوردگی ساده، ذات الریه تا سارس و مرس را در بر می گیرد که یک هشدار همگانی بوده علائم آن از یک سرماخوردگی خفیف تا یک سندروم حاد تنفسی متفاوت می باشد و همچنین می‌تواند باعث مرگ نیز شود . اما در ۸۰ درصد موارد این بیماری خطرناک نبوده و تنها برای قشر خاصی از افراد مانند سالمندان و افرادی که دچار بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی ، دیابت یا مشکلات نقص سیستم ایمنی دارند می تواند خطرناک بوده و علائم و عوارض شدید و جبران ناپذیری را ایجاد کند .
موارد متعددی برای تشخیص این بیماری از آزمایش خون و پی سی آر و اسکن قفسه سینه گرفته تا انجام سی تی اسکن وجود دارد .
از آنجایی که این بیماری امروزه در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است و جان افراد زیادی را به خطر انداخته است بر آن شدیم تا مطلبی درباره این ویروس مرموز و ناشناخته برای شما تهیه کنیم و شما را در مورد نحوه پیشگیری و انجام سی تی اسکن برای تشخیص کرونا آگاه کنیم.

تشخیص کرونا با سی تی اسکن
تشخیص کرونا با سی تی اسکن

عوامل گسترش ویروس کرونا در بین افراد

این بیماری که توسط ویروس کرونا در بین افراد شیوع پیدا کرده است ، در صورت تماس نزدیک تر از ۲ متر به افرادی که ناقل این بیماری بوده و یا مبتلا می باشند، گسترش می یابد .
همچنین این بیماری توسط ذرات تنفسی فرد ناقل بیماری در هنگام سرفه عطسه یا گفتگو نیز می تواند منتشر شود. زیرا در صورت پخش شدن این ذرات تنفسی حامل ویروس می‌توانند توسط افراد دیگر استنشاق شده یا به دهان و بینی آنها وارد شود .
یکی دیگر از عوامل گسترش ویروس کرونا لمس اشیا یا سطوح توسط فرد آلوده و قرار گرفتن ویروس بر روی این سطوح می باشد . در صورتی که فرد دیگری این سطوح را لمس کند ویروس می ‌تواند از طریق همان لمس یا کشیدن دست آلوده به صورت و بینی منتقل شود .

علائم ابتلا به کرونا ویروس

در فردی که مبتلا به ویروس کرونا می شود علائم می‌ تواند از 3 تا ۱۴ روز پس از آن که ویروس به بدن وارد شود، ظاهر شود. در این دوره و حتی قبل از آن که علائم ظاهر شود فرد ناقل بوده و می تواند افراد دیگر را مبتلا کند . این بیماری که با درگیر کردن ریه به صورت بخش های سفید شده در تصاویر حاصل از اسکن مشخص می شود ، توسط متخصص قابل تشخیص است و می ‌تواند علائم مختلفی در افراد ایجاد کند.
علائم ابتلا به ویروس کرونا عبارت است از :
– تب
– سرفه خشک
– دردهای عضلانی
– لرز
– از دست دادن حس بویایی و چشایی
– تنگی نفس و مشکل در تنفس
– گلو درد
با شیوع موج دوم کرونا علائم دیگری مانند تهوع ، اسهال و استفراغ در برخی بیماران گزارش شده است .

 پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا

تاکنون هیچ درمان قطعی یا واکسنی برای پیشگیری از این نوع ویروس کشف نشده است، اما می توان توسط اقدامات ساده‌ای از مبتلا شدن به این ویروس جلوگیری نمود .
این اقدامات ساده برای پیشگیری شامل موارد زیر می باشند :
– خودداری از تماس نزدیک تر از دو متر با افراد مبتلا یا مشکوک به بیماری کرونا
– پرهیز از قرار گرفتن در مکان های شلوغ
– شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و یا استفاده از الکل ۷۰ درصد
– استفاده از ماسک های پارچه ‌ای بر روی صورت در هنگام بیرون رفتن از خانه
– پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه توسط آرنج دست
– در صورتی که احساس می کنید به ویروس کرونا مبتلا شده اید برای جلوگیری از انتشار آن به سایر افراد خانواده وسایلی مانند ظرف غذا ، لیوان ، حوله و سایر وسایل شخصی خود را از آنها جدا نموده و از ماسک استفاده کنید .
– بعد از تماس و دست زدن به سطوح ، دستان خود را با آب و صابون یا الکل ضد عفونی کنید .
– سعی کنید از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی و اتوبوس استفاده نکنید .

تشخیص کرونا با سی تی اسکن

یکی از موثرترین روش های تشخیص ویروس کرونا استفاده از سی تی اسکن قفسه سینه می باشد که در بیمارانی که دارای علائم ویروس کرونا از جمله تب ، تنگی نفس و سرفه خشک می باشند ، قابل انجام است. بنابراین نکته قابل توجه در مورد این اسکن این می باشد که فقط در افرادی که دارای علائم ویروس کرونا می باشد قابل انجام بوده و نمی توان از آن برای غربالگری و یا چکاپ کردن استفاده نمود.
در این روش غیر تهاجمی تصویربرداری به دلیل حساسیت بالا در تشخیص ویروس کرونا و سرعتی که برای ایجاد تصویر با کیفیت بالا از بافت ریه دارد ، می ‌تواند در زمان بسیار کمی میزان درگیری ریه با ویروس کرونا را مشخص کند .
تصاویر حاصل از سی تی اسکن ریه برای تشخیص کرونا نقاط توده ای تار در ریه ها، لکه های چند کانونی و تغییرات بینابینی با توزیع محیطی را برای پزشکان مشخص کنند .
بنابراین انجام سی تی اسکن در مقایسه با سایر روش های تشخیصی اعم از انجام آزمایش خون می تواند میزان تخریب بافت ریه در افراد مبتلا را دقیق تر نشان دهد که این دقت تشخیص حدود ۹۷ درصد می باشد ، در حالی که در روش تشخیصی دیگر مانند پی سی آر دقت حدود ۷۷ درصد بوده و رادیولوژی معمولی نیز حساسیت زیادی برای تشخیص ویروس کرونا در بدن ندارد.


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .