تشخیص سرطان معده با سی تی اسکن

اگر می‌خواهید نحوه تشخیص سرطان معده با سی تی اسکن را بدانید این مقاله را تا انتها بخوانید . سرطان معده یا آندوکارسینوما زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سالم در معده شروع به رشد غیرطبیعی نموده و از کنترل خارج می شوند . این نوع سرطان ممکن است در هر قسمتی از معده ایجاد شود ، همچنین ممکن است به سایر قسمت های بدن نیز گسترش یابد.
معمولا این بیماری در طی چند سال به آرامی ایجاد شده و ممکن است در ابتدا علائمی نداشته باشد.
در این مقاله علاوه بر بررسی سرطان معده به نقش سی تی اسکن در تشخیص سرطان معده نیز پرداخته ایم.

علل سرطان معده

علت دقیق این نوع سرطان تا به امروز شناخته نشده است ، دانشمندان بر این باورند که گروهی از عوامل می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.
این عوامل شامل عفونت با باکتری معده یا H پیلوری ، کم خونی شدید ، استعمال سیگار ، اضافه وزن یا چاقی، رژیم های غذایی نادرست و زخم معده می باشد.

علائم سرطان معده

علائم و نشانه های سرطان معده ممکن است شامل موارد زیر باشد :
– خستگی
– احساس نفخ بعد از غذا خوردن
– بعد از خوردن مقادیر کمی غذا احساس پر شدن معده را داشتن
– احساس سوزش مداوم و شدید قلب
– سوءهاضمه دائمی
– حالت تهوع غیر قابل توضیح و مداوم
– استفراغ مداوم
– دل درد
– کاهش وزن غیر عادی

تشخیص سرطان معده با سی تی اسکن
تشخیص سرطان معده با سی تی اسکن

پیشگیری از سرطان معده

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد سرطان در معده می شوند ، بنابراین هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد اما می توانید با ایجاد تغییرات کوچکی در زندگی روزمره خود خطر ابتلاء به سرطان معده را کاهش دهید. به عنوان مثال سعی کنید:
– به طور منظم ورزش کنید ، زیرا ورزش منظم با کاهش خطر ابتلا به سرطان معده همراه است.
– میوه و سبزیجات بیشتری بخورید و آن ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
– سیگار کشیدن را متوقف کنید، زیرا سیگار خطر ابتلا به سرطان معده و همچنین بسیاری از انواع دیگر سرطان ها را افزایش می دهد.

تشخیص سرطان معده

آزمایشات و روش های مورد استفاده برای تشخیص سرطان معده شامل موارد زیر می باشد.

– آندوسکوپی

در این روش یک لوله نازک که همراه با یک دوربین کوچک است از طریق دهان وارد معده شده و پزشک می‌تواند توسط آن دوربین به دنبال علائم سرطان باشد. پزشک در صورت یافتن موارد مشکوک می تواند یک قطعه از آن بافت را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی خارج کند.

– تست های تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری که برای تشخیص سرطان معده مورد استفاده قرار می گیرند شامل ام آر آی، سی تی اسکن و نوع خاصی از آزمایش توسط اشعه ایکس است که گاهی اوقات با عنوان بلع باریوم شناخته می شود.

نحوه تشخیص سرطان معده با سی تی اسکن

سی تی اسکن دستگاهی است که با استفاده از رایانه ای که به دستگاه اشعه ایکس متصل شده است برای گرفتن تصاویر دقیق از نواحی درون بدن استفاده می شود . تصاویری که توسط سی تی اسکن گرفته می‌شوند از زوایای مختلف بوده و فرد قبل از انجام سی تی اسکن معده باید مایع خاصی را خورده یا به تزریق به صورت داخل وریدی آن را دریافت کند. این ماده به وضوح بیشتر بافت های اندام ها کمک می کند. تصاویر گرفته شده توسط رایانه در یک تصویر دقیق و سه بعدی منشر می شوند که می ‌توانند ناهنجاری یا تومور را نشان دهد .
سی تی اسکن همچنین برای اندازه گیری اندازه تومور نیز استفاده می ‌شود.
گاهی اوقات نیز سی تی اسکن برای گرفتن بیوپسی از نقاط مشکوک به گسترش سرطان استفاده می شود . به این معنی که پزشکان از سی تی اسکن استفاده می کنند تا بتوانند سوزن بیوپسی را به درستی به منطقه مربوطه هدایت کرده و نمونه مورد نظر را بگیرند ، سپس نمونه گرفته شده زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

درمان سرطان معده

1. جراحی

در صورتی که سرطان معده به قسمت های دیگر بدن گسترش نیافته باشد ، توسط جراحی قسمتی از مری و معده که تومور در آن قرار دارد جدا می ‌شود . در طی این عمل سعی می ‌شود که همه قسمت های سرطانی و مقداری بافت سالم برداشته شود.

جراحی های سرطان معده شامل موارد زیر می باشند:
– برداشتن بخشی از معده یا گاسترکتومی زیر مفصل
– حذف کل معده یا کل گاسترکتومی
– حذف غدد لنفاوی برای پیدا کردن سرطان
– جراحی برای تسکین علائم

2. پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند پرتوهای ایکس و پروتون ها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند. انرژی که از این پرتوها حاصل می شود به دور بیمار شروع به حرکت می کنند. از پرتو درمانی می توان قبل از جراحی برای کوچک کردن تومورها و بعد از عمل جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است در ناحیه اطراف مری و معده باقی مانده باشند ، استفاده نمود .
در سرطان معده پرتودرمانی و شیمی درمانی به طور معمول به طور همزمان اغلب قبل از جراحی انجام می شوند.

۳. شیمی درمانی

شیمی درمانی یک نوع دارو درمانی است که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود . این داروهای شیمیایی درمانی در سراسر بدن حرکت کرده و سلول‌های سرطانی را که ممکن است در خارج از معده گسترش یافته باشند، را می کشد.
شیمی درمانی نیز همانند پرتو درمانی قبل از عمل جراحی برای کوچک کردن تومور و بعد از عمل جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی که ممکن است باقی مانده باشند ، استفاده می شود.
شیمی درمانی همچنین ممکن است به تنهایی در افراد مبتلا به سرطان معده پیشرفته برای تسکین علائم استفاده شود.

۴. استفاده از داروهای خاص

از برخی داروهای خاص نیز برای درمان سرطان معده ممکن است استفاده شود که این داروها به سلول‌های سرطانی حمله کرده و یا سیستم ایمنی را برای کشتن سلول های سرطانی هدایت می کنند.
منبع

برای انجام سی تی اسکن معده در کرج به کجا مراجعه کنیم؟


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام سی تی اسکن در مرکز تصویربرداری پزشکی بهار

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .