تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

کیست تخمدان ، کیسه های توپر، نرم و آبکی در تخمدان یا سطح آن است. تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی اصلی ترین روش تشخیصی برای این بیماری می باشد.
زنان در هر طرف رحم دو تخمدان دارند که هرکدام از اندازه و شکل یک بادام هستند . تخمک هایی که در تخمدان ها رشد نموده و بالغ می شوند در دوره های ماهانه آزاد می شوند .
اکثر زنان به کیست تخمدان مبتلا می‌شوند و بیشتر این کیست های تخمدان ناراحتی‌ مختصری برای فرد ایجاد کرده و یا بی ضرر هستند و اکثر آنها بدون درمان در طی چند ماه از بین می روند .
با این حال کیست تخمدان، به ویژه آنهایی که دچار پارگی می شوند می توانند علائم جدی ایجاد کنند ، به همین دلیل لازم است برای محافظت از سلامت خود معاینات لگن را به صورت منظم انجام دهید و علائمی را که می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد را بدانید .

همه چیز در مورد نحوه تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

علائم کیست تخمدان

بیشتر کیست ها علائم ایجاد نمی‌کنند و به خودی خود از بین می روند. با این حال کیست بزرگ تخمدان می‌تواند باعث ایجاد علائم زیر شود:
– درد لگن، یک درد تیز در قسمت تحتانی شکم در اطراف کیست
– احساس پر بودن یا سنگینی در شکم
– نفخ

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟

در صورتی که دچار درد ناگهانی یا شدید در ناحیه شکم یا لگن شدید یا درد به همراه تب یا استفراغ است و یا در صورتی که این علائم و نشانه ها با علائم شوک مانند سرما، تنفس سریع و پی در پی، سرگیجه یا ضعف همراه است باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

انواع کیست تخمدان

در تخمدان ها به طور معمول هر ماه ساختارهایی مانند کیست به نام فولیکول رشد می کنند.
فولیکول ها ، هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند و آنها را هنگام تخمک گذاری آزاد می‌کنند. در صورتی که فولیکول در حال رشد باشد به عنوان یک کیست عملکردی شناخته می شود.
کیست های عملکردی شامل دو نوع می باشند:

– کیست فولیکولار

در چرخه قاعدگی یک تخمک از فولیکول بیرون زده و به لوله فالوپ می‌رود. در صورتی که فولیکول پاره نشده و تخمک های خود را رها نکند و به رشد خود ادامه دهد ، کیست فولیکولار تشکیل می شود.

– کیست لوتئوم

هنگامی که یک فولیکول تخمک خود را رها می کند تولید سلول های استروژن و پروژسترون شروع می شود این فولیکول اکنون Corpus luteom نامیده می شود ، گاهی اوقات مایعات در داخل فولیکول جمع می شوند و باعث می شوند که orpus luteom به کیست تبدیل شود.
کیست های عملکردی معمولا بی ضرر بوده و به ندرت باعث ایجاد درد می شوند و غالباً طی دو یا سه چرخه قاعدگی به خودی خود از بین می روند.
انواع کیست های دیگر که به عملکرد طبیعی چرخه قاعدگی مربوط نمی شوند، شامل موارد زیر می باشند:

– کیست پوستی

این نوع کیست ها که همچنین به نام تراتوما نیز شناخته می شوند ، می توانند حاوی بافت هایی مانند مو، پوست یا دندان باشند که از سلول‌های جنینی تشکیل می‌شوند . این نوع کیست ها به ندرت سرطانی هستند.

– سیستادنوما

این کیست ها در سطح تخمدان شکل می‌گیرند و ممکن است با یک ماده آبکی یا مخاطی پر شوند.

– آندومتریوم

این نوع کیست ها در نتیجه شرایطی ایجاد می‌شوند که سلول‌های آندومتر رحم در خارج از رحم رشد می کنند (آندومتریوز). برخی از بافت ها می توانند به تخمدان متصل شده و رشد کنند.
در صورتی که کیست های پوستی و سیستادنووما بزرگ شوند ،باعث می‌شوند تخمدان از موقعیت خود خارج شده و احتمال پیچ خوردگی دردناک تخمدانافزایش می یابد. پیچ خوردگی تخمدان همچنین ممکن است منجر به کاهش یا توقف جریان خون به تخمدان شود.

تشخیص کیست تخمدان

پزشک ممکن است با معاینه لگن بتواند کیست تخمدان را تشخیص دهد و بسته به اندازه آن و اینکه آیا پرشده با مایعات است ، جامد است و یا مخلوط می باشد، ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین نوع آن و اینکه آیا به درمان نیاز دارد یا خیر تجویز کند . این آزمایشات شامل موارد زیر می باشد .

– استفاده از سونوگرافی

تشخیص کیست تخمدان توسط سونوگرافی یکی از دقیق ترین روش ها می باشد.
برای انجام این روش تشخیصی لازم است بیمار بر روی تخت به پشت دراز کشیده تا پزشک یا تکنسین بتواند سونوگرافی را انجام دهد .
پزشک یا تکنسین توسط مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال و دریافت می کند تا تصویر از رحم و تخمدان های بیمار بر روی صفحه نمایش رایانه ایجاد شود.
برای تایید وجود کیست در تخمدان ، پزشک تصاویر حاصل از سونوگرافی را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شناسایی محل کیست و تعیین اینکه آیا جامد، پر مایع یا مخلوط است ، می پردازد.

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

– تست حاملگی

یک آزمایش مثبت ممکن است نشانگر ابتلا به کیست لوتئوم کورپوس باشد.

– لاپاروسکوپی

در این روش یک دوربین باریک و کوچک از طریق ایجاد برش، به شکم بیمار وارد می شود.
پزشک می تواند از طریق این دوربین تخمدان ها را دیده و کیست های تخمدان را خارج کند.
لاپاراسکوپی یک عمل است که به بیهوشی نیاز دارد.

– آزمایش خون

یکی دیگر از روش های تشخیصی کیست تخمدان آزمایش خون است.
در سطح خون پروتئینی به نام آنتی ژن سرطانی 125 (CA 125) در افراد مبتلا به سرطان تخمدان بالا می رود.
در صورتی که کیست تا حدی جامد باشد، فرد در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار می گیرد، بنابراین پزشک ممکن است این آزمایش را تجویز کند .
بالا رفتن سطح CA 125 همچنین می تواند در شرایط غیر سرطانی مانند آندومتریوز، فیبروم‌ رحمی و بیماری التهابی لگن نیز رخ دهد .

برای انجام سونوگرافی غربالگری جنین در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام سونوگرافی با کادر مجرب و تجهیزات مدرن سونوگرافی

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.