9 میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون

آیا در مورد میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون اطلاعاتی دارید؟ اگر پاسخ شما منفی است توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات یک عامل محافظت کننده برای فشار خون بالا است ، اما شواهد موجود در مورد تاثیر مصرف میوه و سبزیجات در فشار خون مربوط به سن محدود است.
بسیاری از محققان دریافته اند که برخی از میوه و سبزیجات می توانند فشار خون بالا را کاهش دهند.
به همین دلیل در این مقاله به بررسی انواع میوه ها و سبزیجاتی که باعث کاهش فشار خون می‌شوند پرداخته ایم.

میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون
میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون

بررسی میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون

۱. توت فرنگی

توت فرنگی حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین که نوعی فلاوونوئید است ، می باشد. محققان یک مطالعه بزرگی را با بیش از ۳۴ هزار نفر مبتلا به فشارخون بالا انجام دادند ، آنها دریافتند که کسانی که بیشترین میزان مصرف آنتوسیانین ها را که عمدتا از توت فرنگی تامین می شود ، را دارند در مقایسه با افرادی که مصرف آنتوسیانیدین در آنها کم است ۸ درصد کاهش خطر فشار خون بالا وجود دارد.

۲. موز

موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم است . پتاسیم ماده معدنی می باشد که نقش حیاتی در کنترل فشارخون دارد. یک موز متوسط حاوی حدود ۴۲۲ میلی گرم پتاسیم است.
طبق نظریه انجمن قلب آمریکا مصرف پتاسیم ، اثرات سدیم و کاهش تنش در دیواره رگ های خونی را به دنبال دارد.
بزرگسالان باید روزانه ۴۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم مصرف کنند ، سایر غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از:
– آووکادو
– قارچ
– سیب زمینی شیرین
– گوجه فرنگی
– ماهی تن
– لوبیا
افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی باید در مورد مصرف پتاسیم با پزشک خود مشورت کنند ، زیرا مقدار زیاد این ماده در بدن آنها می تواند مضر باشد.

۳. چغندر

مصرف آب چغندر می‌تواند فشار خون را در کوتاه مدت و طولانی مدت کاهش دهد . در سال ۲۰۱۵ محققان گزارش دادند که نوشیدن آب چغندر قرمزباعث کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود.
در این مطالعه کسانی که هر روز یک فنجان آب چغندر می نوشیدند فشار خون بطور متوسط در آنها در حدود ۸ درصد کاهش یافت و با این تغییر فشار خون آنها را در محدوده طبیعی قرار داد.
محققان عقیده دارند که مقادیر زیاد نیترات غیر عالی در چغندر باعث کاهش فشار خون می شود.
ممکن است نوشیدن یک لیوان آب چغندر در هر روز یا افزودن آن به سالاد یک ماده غذایی مفید
برای بدن باشد.

۴. کیوی

طبق نتایج یک مطالعه ، مصرف روزانه کیوی می تواند فشار خون را در افرادی که سطح فشار خون آنها کمی بالا است را کاهش دهد.
محققان اثرات سیب و کیوی را در افرادی که فشارخون کمی بالا دارند مقایسه کرده اند . آنها دریافتند که خوردن سه کیوی در روز به مدت ۸ هفته در مقایسه با خوردن یک سیب در روز به مدت مشابه، منجر به کاهش قابل توجه تری در سیستولیک و دیاستولیک فشار خون می شود. آنها معتقدند که مواد زیست فعال موجود در کیوی باعث کاهش فشار خون می شود .
کیوی همچنین سرشار از ویتامین C است که به طور قابل توجهی می تواند میزان فشار خون را در افرادی که ۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۸ هفته از این ویتامین را مصرف می کنند ، کاهش دهد.

۵. هندوانه

هندوانه حاوی اسید آمینه‌ای به نام سیترولین است که ممکن است به کنترل فشارخون بالا کمک کند . این میوه به عنوان یکی از انواع میوه ها و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون در نظر گرفته می شود.
هندوانه به بدن کمک می کند تا اکسید نیتریک تولید کند . اکسید نیتریک گازی است که رگ‌های خونی را شل نموده و انعطاف پذیری عروق را تشویق می کند . این اثرات به جریان خون کمک نموده و می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد .

۶. سبزیجات برگ دار

سبزیجات دارای برگ سبز غنی از نیترات هستند که به کنترل فشارخون کمک می‌کند.
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن یک تا دو وعده سبزیجات غنی از نیترات در هر روز می تواند فشار خون را تا ۲۴ ساعت کاهش دهد.
نمونه هایی از سبزیجات برگ دار عبارتند از :
– کلم
– رازیانه
– کلم پیچ
– کاهو
– اسفناج

۷. سیر

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی و ضد قارچ است که ماده اصلی و فعال آن آلیسین می باشد که برای سلامتی مفید است.
تحقیقات نشان می دهند که سیر باعث افزایش تولید نیتریک اکسید در بدن می شود که به شل شدن عضلات صاف و گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند ، این تغییرات می تواند فشار خون را کاهش دهند .
یک مطالعه نشان داده است که عصاره سیر سیستولیک و دیاستولیک فشار خون را در افراد مبتلا به فشارخون بالا کاهش می دهد.
سیر می تواند طعم بسیاری از وعده های غذایی جمله غذاهای سرخ کردنی را افزایش دهد و سلامت قلب را تقویت کند.

۸. انار

انار یکی از انواع میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون است . یافته های یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داده اند که نوشیدن یک فنجان انار به صورت روزانه به مدت ۲۸ روز می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد . محققان این اثر را به محتوای آنتی اکسیدانی این میوه نسبت داده‌اند.

۹. جو دوسر

جو دوسر حاوی نوعی فیبر به نام بتاگلوکان است که ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده اند که این ماده همچنین می‌تواند باعث کاهش فشارخون نیز شود.
با بررسی ۲۸ آزمایش نتیجه گیری شد که مصرف بیشتر فیبر بتاگلوکان ممکن است سیستولیک و دیاستولیک در فشار خون را کاهش دهد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .