بیوپسی پستان چگونه انجام می شود؟

بیوپسی یا نمونه برداری از بافت پستان یک روش برای گرفتن نمونه کوچکی از بافت پستان برای فرستادن به آزمایشگاه می باشد .بیوپسی پستان راهی برای ارزیابی ناحیه مشکوک در پستان برای تعیین اینکه آیا سرطان پستان وجود دارد یا خیر می باشد .
گزارش آزمایشگاه از بیوپسی پستان می تواند در تعیین نیاز به جراحی یا درمان های دیگر کمک کند .
در این مقاله به معرفی و بررسی بیوپسی یا نمونه برداری از بافت پستان ، چگونگی انجام آن و به طور کلی هر چیزی که مربوط به بیوپسی پستان می باشد پرداخته ایم تا بتوانیم شما را بیشتر با این روش تشخیصی آشنا کنیم .

دلایل انجام بیوپسی پستان

پزشک ممکن است در شرایط زیر انجام بیوپسی پستان را توصیه کند :
– زمانی که شما یا پزشکتان احساس وجود توده یا سفت شدن در پستان را دارید و پزشک شما به سرطان پستان مشکوک است .
ماموگرافی ، یک نقطه مشکوک در پستان را نشان می دهد .
سونوگرافی ، یک یافته مشکوک را نشان می دهد .
– ام آر آی از پستان یک یافته مشکوک را نشان می دهد.
– فرد دچار تغییرات غیر معمول در نوک سینه ، کبره بستن یا ترشحات خونین شده است .

بیوپسی پستان چگونه انجام می شود؟
بیوپسی پستان چگونه انجام می شود؟

انواع بیوپسی پستان

1. بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز (Fine-needle aspiration biopsy)

این رووش ساده ‌ترین نوع بیوپسی پستان است و ممکن است برای ارزیابی توده ای که در یک معاینه بالینی در سینه احساس می شود ، مورد استفاده قرار گیرد .
در این روش بیمار بر روی یک تخت دراز می کشد ، درحالی که توده را با یک دست ثابت می کند و پزشک از دست دیگر برای هدایت یک سوزن بسیار نازک به داخل توده استفاده می کند . سوزن به یک سرنگ متصل می‌شود که می‌تواند نمونه‌ای از سلول ها یا مایعات را از داخل توده جمع‌آوری کند .
این روش یک راه سریع برای تمایز بین یک کیست پر از مایع و یک توده جامد و احتمالاً برای جلوگیری از یک روش بیوپسی تهاجمی تر می باشد ، اما اگر توده جامد باشد نمونه بافتی به دست می آید .

۲. بیوپسی هسته سوزنی (Core needle biopsy)

این نوع بیوپسی پستان ممکن است برای ارزیابی توده پستان که در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده است یا پزشک در حین معاینه بالینی آن را احساس کرده است ، استفاده شود .
در این روش رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن تو خالی برای خارج کردن نمونه‌های بافتی از توده سینه استفاده می کند و بیشتر اوقات از گاید سونوگرافی استفاده می کند .
چندین نمونه هر یک در اندازه یک دانه برنج جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند تا ویژگی های حاکی از وجود بیماری را نشان دهند . بسته به موقعیت توده ، سایر تکنیک های تصویربرداری مانند ام‌آر‌آی یا ماموگرافی ممکن است برای هدایت موقعیت سوزن برای به دست آوردن نمونه بافت مورد استفاده قرار بگیرند ‌.

۳. بیوپسی استریوتاکتیک (Stereotactic biopsy)

در این نوع نمونه برداری از ماموگرافی برای مشخص کردن محل های مشکوک درون پستان استفاده می شود .
بیمار معمولا به صورت دمر بر روی یک لایه نرم روی تخت قرار می گیرد و یکی از سینه ها در سوراخ میز قرارداده می شود .همچنین ممکن است این روند به صورت نشسته انجام شود . لازم است ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در همان حالت بمانید .
میز مقداری بلند شده و تجهیزات مورد استفاده رادیولوژیست در زیر میز قرار گرفته است . پستان بین دو صفحه کاملاً فشرده می شود تا ماموگرافی انجام شده و رادیولوژیست بتوانند محل دقیق منطقه را برای انجام بیوپسی تشخیص دهد .
سپس رادیولوژیست یک برش کوچک در حدود ۶ میلی متر در سینه ایجاد می کند و با استفاده از یک سوزن یا یک پروب ، چندین نمونه از بافت را خارج می کند . در انتها نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند .

۴. بیوپسی سوزنی هسته ای با هدایت سونوگرافی (Ultrasound-guided core needle biopsy)

در این نوع بیوپسی هسته سوزنی از سونوگرافی (نوعی روش تصویربرداری که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختار های بدن استفاده می کند) استفاده می شود و بیمار به صورت به پشت یا طرفین خوابیده بر روی تخت سونوگرافی قرار می گیرد . رادیولوژیست با نگه داشتن مبدل سونوگرافی در مقابل پستان محل توده را درون سینه مشخص می کند ، سپس برش کوچکی را برای قرار دادن سوزن در سینه ایجاد می کند و چندین نمونه اصلی از بافت را می گیرد تا برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه بفرستد .

۵. بیوپسی سوزنی هسته‌ای با هدایت ام‌آرآی (MRI-guided core needle biopsy)

این نوع بیوپسی به کمک ام آر آی ( یک نوع تکنیک تصویربرداری که چندین تصویر مقطعی از پستان را ضبط می کند و آنها را با استفاده از رایانه ترکیب می‌کند تا تصاویر مفصل سه بعدی تولید کند) انجام می شود . در این روش بیمار به صورت دمر بر روی تخت قرار می گیرد و سینه بر روی سوراخ ها و تو رفتگی های میز ثابت می شود .
دستگاه ام آر آی تصاویری را که به تعیین محل دقیق توده کمک می کند ، را ارائه می دهد . سپس یک برش کوچک به طول ۶ میلیمتر در سینه ایجاد می شود تا امکان وارد شدن سوزن هسته ای وجود داشته باشد . چندین نمونه از بافت گرفته می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود .
در زمان انجام مراحل بیوپسی پستان که در بالا به آن اشاره شد ، ممکن است یک نشانگر یا گیره کوچک از جنس استیل ضد زنگ در محل بیوپسی بر روی پستان قرار گیرد که باعث می‌شود که اگر بیوپسی سلول های سرطانی را نشان دهد پزشک یا جراح بتواند محل بیوپسی را برای از بین بردن بیشتر بافت سینه به صورت جراحی که با عنوان بیوپسی جراحی شناخته می‌شود ، بیابد .

۶. بیوپسی جراحی

در طی بیوپسی جراحی بخشی از توده پستان برای معاینه برداشته می شود یا ممکن است کل توده سینه برداشته شود . این روش در اتاق عمل به کمک آرامبخشی که از طریق ورید به دست یا بازوی بیمار و بی حسی موضعی تزریق می شود ، انجام می شود .
در صورت عدم احساس توده در پستان ، رادیولوژیست ممکن است از تکنیکی به نام محلی سازی سیم استفاده کند تا مسیر توده را برای جراحی مشخص کند . در این عمل نوک یک سیم نازک در داخل توده سینه قرار می گیرد که این کار معمولاً قبل از عمل انجام می شود .
در حین جراحی جراح سعی خواهد کرد که کل توده سینه را به همراه سیم جدا کند .
برای اطمینان از بین رفتن کل توده ، بافت به آزمایشگاه بیمارستان فرستاده می‌شود تا تایید کند که آیا سرطان پستان می باشد یا خیر . کناره های این توده مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا سلول های سرطانی موجود در آن را تشخیص دهند . اگر سلول های سرطانی در لبه های کناری حضور داشته باشند باید جراحی دیگری صورت گیرد تا بتوان بافت بیشتری را از بین برد . اما اگر سلول های سرطانی در لبه های توده وجود نداشته باشد در این صورت نشان می دهد که توده به اندازه کافی برداشته شده است .

چگونگی آماده شدن برای انجام نمونه برداری از بافت پستان

قبل از بیوپسی پستان در صورت دارا بودن موارد زیر باید پزشک خود را مطلع کنید .
– داشتن آلرژی
– مصرف آسپرین در هفت روز گذشته
– استفاده از داروهای رقیق کننده خون
– قادر نبودن به دراز کشیدن طولانی مدت بر روی معده خود
اگر بیوپسی شما با استفاده از تصویربرداری ام آر ای (MRI) انجام می شود ، در صورت داشتن ضربان ساز قلبی یا دستگاه‌های الکترونیکی دیگری که در بدن شما وجود دارد یا در صورت بارداری پزشک خود را مطلع کنید .

اقدامات پس از نمونه برداری از بافت پستان

با وجود انجام هر یک از انواع بیوپسی پستان به جز بیوپسی جراحی ، بیمار با بانداژ و یک کمپرس یخ قرار گرفته روی محل بیوپسی به خانه خواهد رفت . در طول روز اول پس از انجام بیوپسی بیمار می تواند کارهای سبک را انجام دهد و پس از یک روز می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد .
کبودی پس از انجام مراحل بیوپسی هسته ای سوزنی رایج است . برای کاهش درد و ناراحتی بعد از انجام بیوپسی ممکن است پزشک ، داروهای مسکن غیر آسپرین حاوی استامینوفن را برای بیمار تجویز کند . بیمار همچنین می تواند در صورت نیاز یک کمپرس سرد را برای کاهش تورم استفاده کند .
در صورتی که بیمار تحت بیوپسی جراحی قرار بگیرد ، احتمالاً بخیه هایی برای محل بیوپسی زده می شود و در همان روز به خانه خواهد رفت و می‌تواند از روز بعد فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرد .

نتایج بیوپسی پستان

پس از انجام نمونه برداری از بافت پستان ، نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود . در آنجا پزشک متخصص نمونه را با استفاده از میکروسکوپ و روش های خاص مورد تجزیه تحلیل و معاینه قرار می دهد .
آسیب ‌شناس یک گزارش آسیب شناسی را به پزشک ارسال می کند که نشان می دهد آیا سرطان یا تغییرات غیر سرطانی یا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر .
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .