سونوگرافی پروستات چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی پروستات نوعی روش تشخیصی و تصویربرداری است که با گذراندن امواج صوتی از بافت های بدن ، تصاویر سیاه و سفید از پروستات تولید می کند .
به طور کلی سونوگرافی یک روش بی خطر و بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می کند .
در سونوگرافی از ژل و یک پروب یا مبدل که مستقیما بر روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد ، استفاده می شود و امواج صوتی با فرکانس بالا از از طریق ژل به داخل بدن منتقل می شوند.
سپس این کاوشگر صداهایی که به عقب باز می گردند را جمع آوری نموده و رایانه از آن امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند.

سونوگرافی پروستات چیست؟

نوعی روش تشخیصی است که پروستات را از نظر وجود هرگونه ناهنجاری ، سرطان یا سایر بیماری های مرتبط با پروستات بررسی می کند .
انجام این روش تصویربرداری بی خطر به پزشک کمک می کند تا شرایط احتمالی پروستات را قبل از جدی یا غیر قابل کنترل شدن مشکلات مربوط به این ناحیه تشخیص دهد.
به عبارت دیگر در طی سونوگرافی پروستات از امواج صوتی برای تولید تصاویر پروستات مرد و کمک به تشخیص علائمی مانند مشکلات ادراری ، مشکلاتی که در آزمایش خون نشان داده شده است و … استفاده می‌شود.

سونوگرافی پروستات چیست؟
سونوگرافی پروستات چیست؟

کاربردهای معمول اسونوگرافی پروستات

سونوگرافی ترانس رکتال از غده پروستات برای تشخیص موارد زیر انجام می شود :
– تشخیص اختلالات درون پروستات
– تعیین اینکه آیا پروستات بزرگ شده است؟ این مشکل همچنین به عنوان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می شود.
– تشخیص رشد غیر طبیعی پروستات
– تشخیص علت ناباروری مرد

از این روش همچنین برای کمک به تشخیص علائم زیر نیز استفاده می شود :

– گره هایی که توسط پزشک در طی یک معاینه معمول بدن یا آزمایش غربالگری سرطان پروستات احساس شده است.
– نتیجه بالا بودن آزمایش خون
– مشکل در ادرار کردن

از آنجایی که سونوگرافی تصاویر را در زمان واقعی ارائه می دهد ، بنابراین از این روش می‌ توان برای هدایت سوزن در روش هایی مانند نمونه برداری یا بیوپسی نیز استفاده نمود که در آن سوزن برای نمونه گیری از سلول ها یا بافت ها از یک منطقه غیر طبیعی در غده پروستات برای آزمایش‌های بعدی آزمایشگاهی استفاده می شود.

نحوه آمادگی برای انجام سونوگرافی ترنس رکتال غده پروستات

برای انجام این روش به آمادگی خاصی نیاز نیست ، فقط ممکن است در صورت انجام بیوپسی به بیمار دستور داده شود که به مدت ۷ تا ۱۰ روز قبل از انجام این روش از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کند.
برای پاکسازی روده نیز ممکن است ۲ تا ۴ ساعت قبل از انجام سونوگرافی یک تنقیه انجام شود.

روش انجام کار چگونه است؟

تصویر برداری توسط سونوگرافی بر اساس همان اصول مربوط به سونار است . هنگامی که امواج صوتی به جسمی برخورد می ‌کند به عقب برمی گردد .
با اندازه ‌گیری این امواج می ‌توان فاصله ، اندازه ، شکل و قوام جسم را تعیین نمود که شامل جامد بودن یا پر شدن جسم از مایع نیز می باشد .
در پزشکی از سونوگرافی برای تشخیص تغییرات در اندام ها ، بافت ها و تشخیص توده های غیر طبیعی مانند تومورها استفاده می شود.
در طی انجام سونوگرافی یک مبدل هم امواج صوتی را فرستاده و هم پژواک های بازگشت را ثبت می ‌کند .
هنگامی که مبدل به پوست فشار می آورد پالس‌های کوچکی از امواج صوتی نامفهوم و با فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستد.
همزمان با رد شدن امواج صوتی از اندام های داخلی، مایعات و بافت ها گیرنده حساس در مبدل تغییرات جزئی در گام و جهت صدا را ثبت می کند.
این امواج بلافاصله توسط کامپیوتر اندازه گیری و نمایش داده می‌شوند که به نوبه خود یک تصویر در زمان واقعی بر روی مانیتور ایجاد می کند. یک یا چند فریم از تصاویر متحرک معمولاً به عنوان عکس ثابت ، ثبت می‌شوند .
در آقایان غده پروستات دقیقاً در جلو راست روده قرار دارد ، بنابراین معاینه سونوگرافی به منظور قرار دادن مبدل تصویربرداری در نزدیک ترین حد ممکن به غده پروستات به صورت صحیح انجام می‌شود .
برای سونوگرافی ترانس رکتال از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده و زانوهای خود را خم کند. یک پوشش محافظ یکبار مصرف روی مبدل قرار می گیرد ، سپس مبدل روغن کاری شده و از طریق مقعد وارد می‌شود و داخل رکتوم قرار می گیرد .
تصاویر از زوایای مختلفی به دست می آیند تا بهترین نمای غده پروستات ایجاد شود .
در صورتی که یک ضایعه مشکوک با سونوگرافی یا معاینه مقعدی شناسایی شود ، می‌ توان نمونه ‌برداری با هدایت سونوگرافی را انجام داد .
این روش شامل پیش بردن یک سوزن به غده پروستات در حالییست که رادیولوژیست یا سونوگرافیست محل سوزن را مشاهده می‌کند، سپس کمی از بافت برای معاینه میکروسکوپی گرفته می شود.
آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) که میزان PSA را در خون اندازه گیری می کند ممکن است برای تعیین اینکه آیا بیمار در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارد یا خیر انجام شود .
در این حالت بیوپسی انجام شده و از مبدل سونوگرافی برای هدایت سوزن نمونه برداری به مناطق خاص غده پروستات استفاده می شود.
هنگامی که سونوگرافی به پایان رسید ممکن است از بیمار خواسته شود تا هنگام بازبینی تصاویر در مرکز منتظر بماند .

برای انجام سونوگرافی پروستات در کرج به کجا مراجعه کنیم؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .