علائم و درمان عفونت دندان عقل

عفونت دندان عقل می تواند بسیار دردناک یا حتی تهدید کننده زندگی باشد. دندان‌های عقل معمولاً به عنوان دندان‌های آسیاب سوم شناخته می‌شوند، زمانی که فرد به اواسط دهه بیست سالگی یا اواخر نوجوانی خود می ‌رسد، با بیرون آمدن از خط لثه در پشت فک نمایان می‌شود.
به طور دقیق تر، دندان های عقل در سنین 17 تا 25 سالگی رویش می کنند. به همین دلیل است که به آنها دندان عقل می گویند، زیرا زمانی ظاهر می شوند که فرد به سن بلوغ رسیده و عاقل تر شده است (اگرچه این لزوماً اینطور نیست). هنگامی که فرد به عفونت باکتریایی دندان عقل مبتلا می شود، معمولاً مستلزم مراجعه به دندانپزشک برای رفع درد شدید است.

دلایل عفونت دندان عقل

هر کسی ممکن است به عفونت دندان عقل دچار شود. درد آن به قدری زیاد است که از نظر شدت بعد از سرطان در رتبه دوم قرار دارد. علاوه بر این، این نوع درد باید فوراً درمان شود تا بتوان از هر گونه عارضه احتمالی دیگری جلوگیری کرد. دلایل عفونت دندان عقل عبارتند از:

1. عفونت به دلیل دور از دسترس و غیرقابل تمیز کردن بودن دندان عقل

این عفونت عمدتاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که دندان‌های عقل در نزدیک ‌ترین نقطه به گلو قرار دارند، به این معنی که دسترسی به آنها از طریق نخ دندان یا مسواک دشوار است و احتمالاً به طور نامناسب تمیز یا نادیده گرفته می شوند. به این ترتیب، مواد زائد مانند مواد غذایی می توانند بین و روی دندان ها جمع شوند و در نتیجه باعث رشد باکتری ها شوند.

2. دندان های عقل نیمه رویش شده آسیب پذیرترین هستند.

مواقعی وجود دارد که دندان عقل فقط تا حدی رویش می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، دندان ممکن است با یک فلپ بافت لثه پوشیده شود، که می تواند به عنوان یک جا برای به دام انداختن باکتری هایی باشد که از مواد غذایی تغذیه می شوند و منجر به پریکورونیت می شود.

3. پریکورونیت و آنچه که شامل آن می شود.

وضعیت پریکرونیت به طور خاص به عفونت باکتریایی بافت نرم اطراف تاج یا بخش غیر ریشه دندان نیمه رویش یافته اشاره دارد. تاج معمولاً بالای خط لثه قرار می گیرد. اغلب موارد پریکورونیت دندان عقل را درگیر می کند اما ممکن است روی دندان های دیگر نیز رخ دهد. همچنین، عفونت یک علامت رایج است که با نهفتگی دندان عقل مرتبط است.

4 . محل رشد باکتری ها

دهانه ایجاد شده توسط دندان عقل نیمه رویش شده می تواند به عنوان محل رشد باکتری ها عمل نموده و منجر به پریکورونیت یا عفونت دندان عقل شود. درمان صحیح چنین عفونتی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، زیرا یک بیماری جدی است. خلاص شدن از شر آن سخت است و تلاش های اشتباه برای مقابله با آن می تواند مشکل را بدتر کند.

5. مشکلات لثه

هر زمان که دندان عقل تا حدی رویش می کند تا آخر بالای خط لثه ظاهر نمی شود، لثه در نهایت محل شروع رویش جزئی را می پوشاند. این امر باعث می شود تا زمانی که فلپ لثه برداشته نشده و دندان عقل در تمام طول مسیر بیرون نیاید، بهبود عفونت یا پریکورونیت بعید باشد. در غیر این صورت، برداشتن دندان عقل ضروری است، مخصوصاً اگر در زاویه کج یا مشکل دار روییده باشد.

علائم و درمان عفونت دندان عقل
علائم و درمان عفونت دندان عقل

علائم و نشانه های عفونت دندان عقل یا پریکورونیت شامل چیست؟

درد در ناحیه دندان

این شایع ترین علامت پریکورونیت است. جایی که قرار است دندان عقل باشد درد دارد.

درد فراتر از ناحیه دندان

مواردی نیز وجود دارد که دندان‌های عفونی می‌ توانند باعث دردهای ضربانی بیشتری شوند که تا گلو، گردن و فک کشیده می ‌شوند.

سردرد

گاهی اوقات، درد ناشی از دندان عقل عفونی می تواند آنقدر شدید باشد که از قبل باعث سردرد شود.

درد و تورم

عفونت دندان عقل همچنین می تواند منجر به تورم غدد لنفاوی زیر فک و گلو و درد شود. تورم همچنین می تواند به کل صورت فرد گسترش یابد.

 چرک

چرک نیز می تواند از دندان عفونی تشکیل شود. چرک یک ماده سیاه مایل به زرد و سفید است که در عفونت ها رایج است و در واقع از گلبول های سفید مرده تشکیل شده است.

بو و طعم بد

به دلیل وجود چرک از دندان عفونی ، فرد بیمار از بوی بد دهان و طعم بد ناشی از محل عفونت رنج خواهد برد.

مشکل در جویدن و غذا خوردن

دندان عقل عفونی می تواند آنقدر دردناک باشد که غذا خوردن را همراه با احساس درد شدید (ناشی از عفونت یا پریکرونیت) دشوار سازد.

انواع درمان عفونت دندان

درمان های مختلفی برای درمان عفونت دندان عقل یا پریکرونیت وجود دارد، از جمله روش محافظه ‌کارانه ، کشیدن مستقیم یا جراحی است و اگر دندان عقل بدون مشکل روییده باشد، دندانپزشک ممکن است آنها را به حال خود رها کند .

رویکرد محافظه کارانه

دندانپزشک ممکن است پس از شروع درد ناشی از پریکورونیت، رویکرد محافظه کارانه را برای درمان توصیه کند. این شامل شستشوی دهان با آب نمک، دهانشویه ها، مسکن ها و آنتی بیوتیک ها برای عفونت است.
حتی اگر بیمار برای جراحی آماده می ‌شود، می‌تواند از کیسه یخ برای کاهش تورم صورت خود استفاده کند، فرد باید دهان را با آب نمک بشوید، یا برخی مسکن‌هامانند آسپرین، ایبوپروفن یا پاراستامول را تحت نظر دندانپزشک ، بسته به اینکه به آن حساسیت ندارد مصرف کند.
رویکرد محافظه کارانه برای درمان پریکورونیت دندان عقل معمولاً در بیماران مبتلا به مشکلات سلامتی خاص مانند بیماری قلبی-عروقی یا اختلالات خونریزی (مانند هموفیلی) استفاده می شود، بنابراین انجام عمل جراحی برای آنها گزینه ای نیست. با این حال، جراحی فوری ترین راه برای تسکین درد و پیشگیری از عفونت است.

جراحی

هنگامی که پریکورونیت بدتر شد، بهترین شانس برای تسکین بیمار به طور طبیعی جراحی خواهد بود. کشیدن دندان عقل نیمه رویش و نهفته که حتی ممکن است به صورت جانبی رشد کرده باشد، یک روش رایج برای پیشگیری از عوارض پریکرونیت است.

ویژگی های درمان عفونت دندان عقل

قبل از هر چیز دیگری، این وضعیت باید ابتدا ارزیابی شود و سپس توسط دندانپزشک یا احتمالاً جراح دندان بسته به شدت نهفتگی تحت درمان قرار گیرد. در اکثر موارد، آنها کارهای زیر را انجام می دهند:

خراش دادن و شستشو

دندانپزشک به جای تکیه بر آنتی بیوتیک ها به تنهایی برای از بین بردن باکتری ها، می تواند بار باکتریایی را با شست و شو و خراش دادن ز، جرم و آلودگی انباشته شده در ناحیه مورد نظر کاهش دهد.

دریافت دوره ای از آنتی بیوتیک ها:

همچنین بیمار در طی 24 ساعت یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی دریافت خواهد کرد (زیرا یک روز طول می کشد تا آنتی بیوتیک ها شروع به کار کنند).

استفاده دهان شویه آنتی باکتریال

برای کاهش بار باکتریایی و تمیز کردن ناحیه عفونی، کلرهگزیدین یا برخی دهان شویه های ضد باکتری دیگر تجویز می شود.

آموزش نحوه شستشوی دندان به بیمار

دندانپزشک ، در صورتی که دسترسی به دندان امکان پذیر باشد، تکنیک هایی را به بیمار یاد می دهد تا بتواند از آنها برای شستشوی فضای بین بافت لثه و دندان استفاده کنند، که ناحیه ای است که باکتری ها را با استفاده از یک سرنگ شستشو می کنند.

کشیدن دندان

در صورتی که تصمیم به کشیدن دندان عقل فرد گرفته شود، دندانپزشک قبل از شروع فرآیند ابتدا منتظر می ماند تا عفونت برطرف شود. پس از انجام تمام مراحل آماده سازی، معمولاً به یک بازه زمانی یک هفته ای نیاز است.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .