بهترین زمان ختنه نوزاد چند روزگی است؟

والدینی که دارای نوزاد پسر هستند احتمالاً به این مسئله فکر کرده اند که بهترین زمان ختنه نوزاد چه موقع است؟ به همین دلیل ما در این مقاله به توضیح بهترین سن برای ختنه نوزاد پرداخته ایم اما قبل از آن به تعریف ختنه و مزایای انجام آن پرداخته ایم.

ختنه چیست ؟

به طور معمول پسران با پوششی روی سر آلت تناسلی به دنیا می‌آیند که به آن گلانس یا پوست ختنه گاه می گویند.
ختنه یک روش جراحی برای برداشتن این پوست است که انجام آن بیشتر در مذاهب اسلامی رایج است.
از آنجایی که این روند دردناک است از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده شده و در حالی که نوزاد بیدار است ، جراحی انجام می‌شود. اما اگر کودک بزرگتر باشد توصیه می‌شود که بی هوش شود تا حرکات کودک کمتر شده و خطر آسیب کمتری به آلت تناسلی وجود داشته باشد.

بهترین زمان ختنه نوزاد
بهترین زمان ختنه نوزاد

مزایای بالقوه ختنه چیست؟

در صورتی که کودک یا نوزاد ختنه شود تمیز کردن آلت تناسلی برای والدین آسان تر می ‌شود که به کاهش خطر عفونت ناشی از باکتری کمک می کند . مزایای بالقوه این روش عبارتند از:
– تقریباً خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی در طول زندگی از بین می رود.
– 90 درصد خطر عفونت های دستگاه ادراری در دوران نوزادی کاهش می یابد.
– بروز بالانیت که عفونت غدد یا سر آلت تناسلی است کاهش می یابد.
– فیموزیس یا ناتوانی در جمع شدن پوست ختنه گاه از بین می رود.
– اکثر محققان به طور کلی قبول دارند که مردان ختنه شده کمتر به اچ آی وی و برخی از بیماری های مقاربتی مبتلا می شوند و آنها را منتقل می کنند.

ختنه با چه روش هایی انجام می گیرد؟

این عمل می تواند ۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد . برای انجام این روش کودک بر روی تخت قرار گرفته و معمولاً به او بیهوشی و در صورت نوزاد بودن بی حسی موضعی داده می شود.
روش های مختلفی برای انجام ختنه وجود دارد که شامل گیره مگن، گامپ گومکو، استفاده از حلقه که با نام تکنیک plastibell ساخته می شود و ختنه سنتی که توسط جراحی انجام می‌گیرد می باشد.
برای انتخاب بهترین روش توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.

بهترین سن برای ختنه چه زمانی است؟

اکثر پزشکان توصیه می کنند که ختنه در چند روز اول پس از زایمان انجام شود اما برخی از پزشکان عقیده دارند که باید دو تا سه هفته پس از زایمان صبر نموده و سپس اقدام به ختنه نوزاد کنید.
به طور کلی برای کودکان ، دوران شیرخوارگی زمان ایده آلی برای انجام این روش است زیرا در این سنین نوزادان درد کمتری را احساس می کنند و در حین ختنه کمتر حرکت می ‌کنند و هیچ خاطره بدی از عمل به جا نمی ماند.
در بین ۷ تا ۸ روزگی انجام عمل ختنه به روش سنتی بهتر است ، زیرا خطر خونریزی کاهش یافته و نوزاد سریع تر بهبود می‌یابد اما تاخیر در ختنه ممکن است خطر بروز این عوارض را افزایش دهد .استفاده از دستگاه plastibell برای ختنه کردن نوزادان یک تا سه ماه بهترین عملکرد را دارد.
فراموش نکنید که انجام این عمل در نوزادان پسر از سن ۷ روزگی با توجه به سلامت نوزاد و دارا بودن وزن مناسب انجام می شود.

درد در حین ختنه چگونه کنترل می شود؟

به طور معمول برای کنترل و تسکین درد کودک یا نوزاد، پزشک در حین انجام عمل ختنه کودکان و نوزادان از بی حسی موضعی که شامل استفاده از کرم‌های بی حس کننده است استفاده نموده و یا توسط تزریق بی حس کننده بلوک عصبی آلت تناسلی و زیر پوست در اطراف ساقه آلت تناسلی را بی حس می کند.

چه زمانی نباید عمل ختنه نوزاد را انجام داد؟

پزشک ممکن است در شرایطی از شما بخواهد که انجام عمل ختنه نوزاد را به تعویق انداخته و یا اصلاً آن را انجام ندهید. این شرایط شامل موارد زیر است:
– نوزاد نارس به دنیا آمده و یا از نظر پزشکی و وضعیت ناپایداری دارد.
– کودک با ناهنجاری های فیزیکی آلت تناسلی به دنیا آمده که نیاز به اصلاح توسط جراحی دارد . در این صورت پوست ختنه گاه ممکن است به عنوان بخشی از عملیات بازسازی مورد نیاز باشد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .