سی تی اسکن دندان چیست و چرا انجام می شود؟

بیشتر افراد در مورد سی تی اسکن دندان چیزهایی شنیده اند اما ممکن است از نحوه کار آن اطلاعاتی نداشته باشند.
به همین دلیل در این مقاله به طور مفصل به بررسی سی تی اسکن دندان پرداخته ایم.

سی تی اسکن دندان چیست؟

توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن دندان به نوعی تجهیزات اشعه ایکس اشاره دارد که در صورتی که رادیوگرافی با اشعه ایکس برای نمایش صحیح ناحیه مورد نظر کافی نباشد ، استفاده می شود.
این فناوری تولید تصاویر سه بعدی از دندان ها ، بافت های نرم و مسیر اعصاب و استخوان های بیمار را امکان پذیر می کند .
سی تی اسکن دندان با تولید تصاویر دقیق از بخش های محوری بدن به دندان پزشک این امکان را می دهد تا بتواند یک روش درمانی صحیح را برای بیمار برنامه ریزی کند.
این روش همچنین امکان تجسم ساختارهای دندانی را به روشی کاملاً دقیق فراهم می کند ، زیرا تصاویری با وضوح و کنتراست بالا را فراهم می کند که می تواند در صفحه های محوری ، تاجی و ساژیتال تجسم یابد.
بنابراین می تواند یک تصویربرداری مستقیم از عمل و مشاهده ساختارهای لازم برای تشخیص خوب با انجام یک برنامه ریزی درمانی صحیح را ارائه دهد.

سی تی اسکن دندان چیست و چرا انجام می شود؟
سی تی اسکن دندان چیست و چرا انجام می شود؟

تفاوت بین رادیوگرافی معمولی و سی تی اسکن دندان

سی تی اسکن با اشعه ایکس معمولی که در رادیوگرافی وجود دارد ، متفاوت است .
زیرا پرتو های متعددی را برای اسکن بدن به جای یک پرتو واحد ارسال می‌کند ، این کار باعث می شود تا یک تصویر دقیق تر از بافت ها و اندام ها و نه فقط از استخوان ها به دست آید.

مزایای سی تی اسکن دندان در مقایسه با رادیوگرافی معمولی چیست؟

در وهله اول به لطف وضوح کنتراست ، تفاوت بین بافت ها توسط تراکم آنها تفکیک می‌شود .
این روش دردناک و تهاجمی نبوده و بسیار دقیق است و اطلاعات بیشتری نسبت به رادیوگرافی معمولی را ارائه می دهد.
یکی دیگر از مزایای بزرگ سی تی اسکن دندان قابلیت تصویربرداری همزمان از استخوان و بافت نرم است.
توسط این روش امکان تجزیه و تحلیل بیماری های مختلفی که بر روی دندان ها تاثیر می گذارد مانند تومورهای استخوانی، عفونت ها ، حفره ها و غیره وجود دارد.

دندانپزشکان و جراحان برای چه مواردی از سی تی اسکن استفاده می کنند؟

دندانپزشکان و جراحان فک و صورت از سی تی اسکن دندان برای تشخیص یا برنامه ریزی روش درمانی استفاده می کنند.
این روش تشخیصی برای تولید تصاویر سه بعدی از دندان ها ، ساختارهای عصبی و استخوان ها در ناحیه جمجمه و صورت استفاده می شود.
برخی از رایج ترین دلایلی که نیاز سی تی اسکن دارد ، عبارتند از:

– بیمار تحت عمل پیوند استخوان ، بازسازی فک یا کاشت دندان قرار دارد. سی تی اسکن به جراح کمک می کند تا با در دست داشتن یک طرح سه بعدی بتواند با یک روش بهتر از عوارض احتمالی جلوگیری کند.

– هنگامی که دندان پزشک بخواهد در مورد تومور یا بیماری‌های احتمالی دهان یا دندان اطلاعات بیشتری کسب کند . به عنوان مثال برای تشخیص و درمان سرطان های دهان دندان پزشک ممکن است به اطلاعات سی تی اسکن نیاز داشته باشد .
زیرا این روش اندازه و محل تومور را ارائه می‌ دهد و می‌تواند نقشی اساسی در تشخیص سایر اختلالات از جمله دندان عقل نهفته داشته باشد .

– بازسازی استخوان: برای بررسی ابعاد استخوان بیمار و تعیین وجود استخوان کافی برای انجام مداخله یا برنامه ریزی برای تکنیک بازسازی استخوان مانند لیفت سینوس فک بالا استفاده می شود.

– بیمار تصادف شدیدی در رانندگی داشته یا نوع دیگری از تروما را تجربه کرده است. در این گونه مواقع سی تی اسکن به جراح کمک می کند تا در مورد آسیب جدی صورت و چگونگی رفع آن اطلاعات بیشتری کسب کند .

– بیمارانی که دچار عوارض کانال ریشه شده اند یا برای درمان کانال ریشه نیاز به ارزیابی دندان دارند.

– بیمارانی که در خواب مشکل داشته و خرو پف می کنند و احتمالاً دچار آپنه خواب هستند.

– دانستن دقیق شکل و ابعاد استخوان فک به دندانپزشک کمک می‌کند تا در جراحی ایمپلنت دندان دقت بیشتری داشته باشد.

نحوه آمادگی برای انجام سی تی اسکن دندان

هیچ گونه آمادگی خاصی قبل از انجام سی تی اسکن دندان نیازی نیست .
بیمار باید فقط فلزاتی مانند جواهرات ، عینک ، دندان مصنوعی ، گیره مو و غیره را از خود دور کند، زیرا این فلزات می‌توانند بر عملکرد صحیح دستگاه تاثیر بگذارند.
سپس برای انجام این روش ، پرسنل جلیقه سربی به بیمار می دهند تا از او در برابر اشعه محافظت کند ، سپس بسته به نوع اسکن از بیمار خواسته می‌شود که روی صندلی معاینه نشسته و یا بر روی تخت دراز بکشد به گونه‌ای که ناحیه موردنظر در مرکز باشد و دستگاه تصاویر مناسبی از دهان بیمار ضبط می کند.

نحوه عملکرد سی تی اسکن

سی تی اسکن پرتوهای نازکی از تابش الکترومغناطیسی را از طریق ناحیه‌ای از بدن ارسال می ‌کند تا تصاویر اندام ها ، استخوان ها ، بافت ها و اعصاب را ثبت کند .
این داده‌ها به رایانه ارسال شده و در آنجا تصاویر دو بعدی ارائه می شوند . این امر به پزشکان و دندانپزشکان دید کاملی می ‌دهد تا بتوانند در تشخیص و تکمیل برنامه‌های درمانی از آن استفاده کنند.

برای سی تی اسکن دندان در کرج به کجا مراجعه کنیم؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام سی تی اسکن ، طرف قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .