سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

سونو گرافی اصطلاحی است که برای امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود . در معاینات توسط سونوگرافی یا اولتراسوند از این امواج صوتی استفاده شده و یک تصویر از داخل بدن بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود . سونوگرافی توسط پزشک سونوگرافیست انجام می شود و شامل انواع مختلف می باشد که سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع آن است .
در این مقاله به معرفی و بررسی سونوگرافی ترانس واژینال و تمام چیزهایی که مربوط به آن می ‌شود پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با این نوع سونوگرافی بیشتر آشنا کنیم.

همه چیز در مورد سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟
سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

نوعی سونو گرافی است که با نام سونوگرافی درون عروقی نیز شناخته می شود و برای معاینه لگن در زنان مورد استفاده قرار می گیرد و کمک می ‌کند تا اختلالات موجود در رحم ، گردن رحم ، آندومتر، لوله های فالوپ ، مثانه یا حفره های لگن مورد بررسی قرار گیرند . این روش تشخیصی با استفاده از یک وسیله مخصوص صاف ، نازک و دستی به نام مبدل به اندام‌های لگن از داخل واژن نگاه می کند .
این روش سونوگرافی با سونوگرافی شکمی تفاوت دارد و در آن از ژل شفافی مبتنی بر آب استفاده شده و مبدل به آرامی از طریق واژن به ناحیه لگن منتقل می شود .
همه مبدل‌های التراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا را منتقل می کنند از بافت‌های نرم و سازه‌های قسمت های مختلف بدن به روش های مختلف منعکس می ‌شود . این امواج به تکانه های الکتریکی تبدیل شده و تصویر متحرک را بر روی صفحه نمایش تولید می کنند .

دلایل تجویز سونوگرافی ترانس واژینال توسط پزشک

پزشک در صورت وجود علائم درد لگن یا خونریزی غیر طبیعی ، همچنین برای بررسی فیبروم ها (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ ها (لایه های ضخیم شده رحم)، تخمدان و ناباروری فرد سونوگرافی ترانس واژینال را تجویز می کند . زیرا این سونوگرافی تصاویر بسیار مفصلی از اندام های موجود در لگن به ویژه رحم د مقایسه با اسکن سونوگرافی معمولی ارائه می دهد .
سونوگرافی ترانس واژینال همچنین در دوران بارداری برای نظارت بر رشد جنین ، گوش دادن به ضربان قلب آن و بررسی بارداری خارج رحمی و سایر مشکلات احتمالی و تشخیص زودرس کوتاه شدن دهانه رحم برای پیشگیری از زایمان زودرس استفاده می شود .
از جمله دلایل دیگر استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال در دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره نمود .
– تایید باردار بودن
– تشخیص ضربان قلب خیلی زود در دوران بارداری
– ثبت اندازه و محل جنین
– مشخص کردن تک قلو چند قلو بودن جنین

نحوه آمادگی برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال

برای انجام این نوع اسکن تصویر برداری آماده سازی خاصی لازم نیست و تنها از بیمار خواسته می شود قبل از انجام این روش تشخیصی به دستشویی رفته و مثانه خود را خالی کند . در صورتی که فرد پریود باشد باز هم این معاینه می تواند انجام شود و اغلب در ارزیابی برخی مشکلات زنان و زایمان از مزایای آن استفاده می شود . لازم است در صورتی که بیمار از یک تامپون استفاده کرده است برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال آن تامپون را خارج کند .

نحوه انجام سونوگرافی ترانس واژینال

پس از خالی کردن مثانه ، از بیمار خواسته می‌ شود که لباس های خود را از کمر به پایین خارج کرده و لباس راحتی بیمارستان بپوشد. سپس فرد باید روی تخت معاینه دراز بکشد و پاهای خود را خم کند .
پزشک سونوگرافیسیت یک مبدل ویژه را در مهبل بیمار وارد می کند که کمی بزرگتر از یک تامپون است و به خاطر شکل خاصی که دارد راحت درون واژن قرار می گیرد. یک پوشش محافظ روی مبدل قرار داده شده و ژل روان کننده گرم برای سهولت وارد شدن مبدل به درون واژن استفاده می شود .
مبدل به آرامی در اطراف لگن حرکت نموده و تصاویر گرفته می شود . ممکن است در طول انجام اگر از بیمار خواسته شود که زیر شکم خود را فشار دهد تا برخی از اندام های لگنی را برای گرفتن تصاویر به مبدل نزدیک کنید. این روش معمولاً بدون درد است اگرچه ممکن است برخی از خانم ها از فشار لوله احساس ناراحتی جزئی داشته باشند .
ممکن است برای تجسم واضح تر رحم یک روش ویژه از سونوگرافی ترانس واژینال تزریق شور(SIS) مرسوم به اکوهیستروگرافی یا هیستروکوگرافی انجام شود .
در این روش نیاز به یک محلول شور قبل از سونوگرافی درون رحم می باشد . محلول نمکی به تشریح برخی توده های غیر طبیعی کمک می کند به طوری که پزشک ممکن است با توجه به اندازه آنها تشخیص دقیق تری داشته باشد .
این روش در زنان باردار انجام نمی شود .

آیا انجام به سونوگرافی واژینال دارای خطرات یا عوارض جانبی می باشد ؟

خیر، با توجه به اینکه این روش ایمن و ساده می باشد. هیچ گونه عوارضی پس از انجام این معاینه وجود ندارد و بیمار قادر خواهد بود فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. ممکن است پس از انجام این معاینه مقداری ترشحات واژن ناشی از ژل روانکاوی استفاده شده مشاهده شود که این ترشحات باید طی ۲۴ ساعت متوقف شوند.
همچنین در صورتی که باردار باشید این نوع اسکن خطری برای جنین ایجاد نمی کند . در صورتی که کیسه آب بیمار پاره شده باشد اما در حال زایمان نباشد که به این حالت پارگی زودرس غشاها گفته می‌شود به دلیل افزایش اندک خطر ابتلا به عفونت برای نوزاد متولد نشده معمولا انجام این روش تشخیصی توصیه نمی شود .
همچنین در صورتی که فرد باردار باشد و به دلیل پایین بودن جفت که با نام جفت پلاسما شناخته می‌شود خونریزی واژن داشته باشد نیز انجام این نوع سونوگرافی توصیه نمی شود . زیرا این امر می تواند خونریزی را بیشتر کند.
این نوع سونوگراقی هیچ اثر مضری بر روی بافت ها ندارد .

فواید انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

قرار گرفتن مبدل در داخل واژن امکان دید بسیار نزدیک و واضح از اندام های لگنی را فراهم می کند و تصاویر سونوگرافی بسیار واضح از ناحیه گرفته می شود . این مسئله به پزشک کمک می کند تا مشکل بیمار را راحت تر و دقیق تر تشخیص دهد .
همچنین این روش تشخیصی امکان ارزیابی OCI را فراهم می کند.

نتیجه سونوگرافی واژینال چه زمانی آماده می شود؟

غالباً بلافاصله پس از این که اسکن را انجام می دهید می توانید نتیجه ای را توسط پزشک رادیولوژیست تفسیر شده است را دریافت نموده و آن را به پزشک خود ارائه دهید .

سونوگرافی ترانس واژینال در کرج

مرکز تصویربرداری پزشکی بهار ، مجهز به امکانات پیشرفته پزشکی ، جهت انجام انواع سونوگرافی در کرج در خدمت همشهریان گرامی است . در این مرکز سونوگرافی واژینال نیز انجام می گردد.
مرکز تصویربرداری پزشکی بهار ، طرف قرارداد با بیمه است .


مرکز تصویر برداری پزشکی بهار :

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .