سونوگرافی تعیین جنسیت جنین چیست؟

سونوگرافی در دوران بارداری با اهداف مختلفی انجام می شود ، اما استفاده ای که اغلب بیشترین توجه را به خود جلب می کند ، سونوگرافی تعیین جنسیت جنین است‌ .
برخی از والدین به علت ذوق زیاد نمی توانند تا به دنیا آمدن کودک صبر کنند تا بفهمند که فرزندشان پسر است یا دختر. اما برخی دیگر از والدین ترجیح می دهند دانستن جنسیت کودک را به زمان تولد موکول کنند.
در هر صورت سونوگرافی تصاویری سیاه و سفید است که از نتیجه اسکن اولتراسوند حاصل می شود و اولین عکس کودک و اولین فرصت یک زوج برای دیدن جنین در حال رشد است.
سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری بدون درد است که با دستور پزشک یا ماما انجام شده و از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از جنین در رحم مادر استفاده می کند.
این نوع اسکن به طور معمول در دوران بارداری دو بار انجام می‌شود ، در صورت درخواست والدین برای دانستن جنسیت کودک این اسکن در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می گیرد.

 

سونوگرافی تعیین جنسیت نوزاد چیست؟
سونوگرافی تعیین جنسیت نوزاد چیست؟

 

زمان انجام سونوگرافی از جنین در دوران بارداری

سونوگرافی در بارداری یک بار در هفته ۸ تا چهاردهم باید انجام گیرد که در این اسکن بر اساس اندازه گیری کودک زمان تولد یا زایمان تخمین زده می‌شود.
بار دوم سونوگرافی در هفته هجده تا بیست و دوم بارداری انجام می‌شود که این اسکن ۱۱ شرایط جسمی را در جنین بررسی می کند.
اما در برخی از خانم ها بسته به سلامتی و بارداری طبق تشخیص پزشک ممکن است بیش از دو اسکن انجام شود.

قبل از انجام سونوگرافی تعیین جنسیت چه کاری باید انجام داد؟

آمادگی خاصی برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت لازم نیست، فقط ممکن است از زنان خواسته شود که قبل از انجام سونوگرافی چند لیوان آب بنوشند این عمل باعث می شود که مثانه پر شده و به ارائه تصاویر واضح تر از جنین کمک می کند.

نحوه انجام سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی یک روش ایمن است که قبل از تولد نوزاد انجام می‌گیرد. این اسکن برای تولید تصاویر از جنین از انرژی صوتی و نه از اشعه ایکس استفاده می کند.
برای انجام سونو گرافی ، مادر بر روی تخت بر روی پشت خوابیده و ژل شفافی بر روی شکم او پخش می شود.
در مرحله بعدی سونوگرافی، سونوگرافیست مبدل یا پروب را روی شکم زن حرکت می دهد و از این طریق امواج صوتی که گوش انسان قادر به شنوایی آن نیست را منتقل می کند. امواج صوتی از بدن کودک پرش می کنند و سپس دستگاه سونوگرافی امواج صوتی را تشخیص می دهد، این عمل می تواند تصاویر جنین را در هنگام رشد در رحم مادر بر روی مانیتور ایجاد کند.
این روش تصویربرداری هیچ مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند ، تنها خطری که ممکن است داشته باشد دراز کشیدن مادر به روی پشت است که ممکن است باعث سرگیجه او شود و همچنین ناراحتی به خاطر داشتن مثانه پر می باشد.

آیا انجام سونوگرافی برای تعیین جنسیت کودک روشی دقیق است؟

به‌ طور معمول پیش بینی های جنسیتی که توسط سونوگرافی انجام می‌شود در نود درصد موارد درست است، اما هنگام تعیین جنسیت نیز اشتباهاتی می تواند رخ دهد زیرا انجام این کار به وضوح تصاویر و مهارت سونوگرافیستی که تصاویر را تفسیر می‌کند، بستگی دارد .
تا هفته چهاردهم بارداری دختر و پسر بودن جنین در سونوگرافی کاملاً یکسان به نظر می رسد. پس از این مدت اختلافات آناتومیک محسوسی در دستگاه تناسلی رخ می‌ دهد که در اسکن نشان داده می شود.
از هفته هجدهم بارداری و پس از آن اگر جنین در رحم مادر در وضعیت خوبی قرار داشته باشد و پاهای کودک به اندازه کافی از یکدیگر فاصله داشته باشند ، سونوگرافی قابلیت اطمینان خوبی برای پیش بینی جنسیت جنین دارد.

مدت زمان انجام اسکن سونوگرافی چقدر است؟

این اسکن به طور معمول حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می ‌کشد . در در صورتی که جنین در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشد یا سونوگرافیست دید خوبی از جنین نداشته باشد ، همچنین در صورتی که مادر دارای اضافه وزن یا بافت بدن متراکم داشته باشد کیفیت تصاویر ممکن است کاهش یابد .
زیرا برای عبور امواج سونوگرافی قبل از رسیدن به کودک بافت های اضافه تری وجود دارند ، بنابراین به دست آمدن یک تصویر واضح کمی دشوار می شود و ممکن است زمان بیشتری برای انجام اسکن طول بکشد.

از اسکن سونوگرافی در دوران بارداری برای چه مواردی می توان استفاده کرد؟

– سونوگرافیست توسط این اسکن سن کودک را از اولین روز آخرین قاعدگی مادر و با توجه به اندازه گیری های سونوگرافی تخمین می زند.
– توسط سونوگرافی می توان تعداد جنین های داخل رحم را مشخص نمود .
– این روش تشخیصی برخی از شرایط جسمی جنین را تشخیص می دهد و می تواند موقعیت کودک و جفت را نشان دهند. به عنوان مثال هنگامی که جفت در اواخر بارداری پایین باشد ، ممکن است سزارین توصیه شود.
توسط سونوگرافی می‌توان رشد کودک را بررسی نمود . این امر خصوصا اگر مادر چند قلو باردار باشد یا در بارداری قبلی با مشکل رو به رو شده است ، بسیار مهم می باشد.

چه عواملی ممکن است اطلاعات به دست آمده از سونوگرافی را محدود کنند؟

برخی از عوامل ممکن است اطلاعاتی را که از سونوگرافی به دست می‌آید ، محدود کنند . این عوامل عبارتند از:
– در صورتی که مادر دارای اضافه وزن یا چاقی باشد.
– جنین بسیار کوچک یا بزرگ باشد.
– مقداری مایعات در اطراف جنین را گرفته باشد.
– جنین در موقعیت نامناسبی قرار گرفته باشد.

منابع : livesciencehealthlinkbc

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : ارائه کلیه خدمات سونوگرافی در کرج و تحت پوشش بیمه

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .