ام آر آی قلب چیست و چه کاربردی دارد؟

ام آر آی قلب برای تشخیص و نظارت بر بیماری های قلبی و ارزیابی آناتومی و عملکرد قلب در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی مادرزادی یا بیماری‌های قلبی که مادرزادی نیستند ، استفاده می شود .
ام آر آی قلب برای تولید تصاویر از اشعه یونیزان استفاده نمی‌کند و ممکن است برای شرایط خاص بهترین تصاویر قلب را فراهم کند .
در هنگام مطالعه و بررسی اندام ها یا بافت های نرم ممکن است از ام آر آی به جای سی تی اسکن استفاده شود .
در این مقاله به معرفی و بررسی ام آر آی قلب ، دلایل ، چگونگی انجام آن و به طور کلی هر چیز که مربوط به ام آر آی قلب می شود ، پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با این روش تشخیصی بیشتر آشنا کنیم.

دلایل انجام ام آر آی قلب

این نوع ‏ام آر آی به پزشک در تشخیص یا نظارت بر شرایط زیر کمک می کند :
– ارزیابی آناتومی و عملکرد دریچه های قلب ، اندازه و جریان خون در عروق اصلی و ساختارهای اطراف آن مانند پریکارد (کیسه ای که قلب را احاطه کرده است)
– تشخیص انواع اختلالات قلبی – عروقی مانند تومورها ، عفونت ها و شرایط قلبی
– برنامه ریزی برای درمان بیمار در مورد اختلالات قلبی عروقی
– ارزیابی اثرات بیماری عروق کرونر مانند محدود شدن جریان خون به عضله قلب و جای زخم در عضله قلب پس از سکته قلبی
– نظارت بر پیشرفت برخی از اختلالات خاص در طول زمان
– ارزیابی اثرات جراحی به ویژه در بیماران مبتلا به بیماری های مادرزادی قلبی
– ارزیابی آناتومی قلب و عروق خونی در کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی

ام آر آی قلب چگونه انجام می شود؟
ام آر آی قلب چگونه انجام می شود؟

 

چگونه برای انجام ام آر آی قلبی باید آماده شوید؟

در برخی از تست های ام آر آی از تزریق ماده حاجب استفاده می کنند ، ممکن است قبل از انجام ام آر آی از بیمار در مورد حساسیت به ماده حاجب ید ، داروها ، مواد غذایی و سایر آلرژی ها سوال پرسیده شود . ماده حاجبی که در ام آر آی داده می‌شود معمولاً گادولینیوم است.
حتی اگر بیمار به این نوع ماده آلرژی داشته باشد نیز ، ممکن است پس از استفاده از پیش درمانی مناسب ، از این ماده استفاده شود .
قبل از انجام ام آر آی در صورت دارا بودن مشکل جدی در سلامتی یا انجام جراحی های اخیر این موارد را به تکنسین اطلاع دهید .
در برخی شرایط مانند بیماری های شدید کلیوی ، ممکن است نیاز به استفاده از انواع خاص کنتراست به گادولینیوم استفاده شود که برای بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی بی خطر می باشد .
قبل از انجام ام آر آی قلبی برای تعیین سالم بودن کلیه ها ممکن است بیمار نیاز به انجام آزمایش خون داشته باشد .

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

ام آر ای در بارداری

در صورت بارداری یا احتمال بارداری باید با پزشک یا تکنسین خود مشورت کنید ،
ام آر آی از دهه ۱۹۸۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است و هیچ گزارشی در مورد اثرات بد ام آر آی بر بدن زنان باردار و نوزادان متولد نشده گزارش نشده است . با این حال کودک در یک میدان مغناطیسی قوی قرار خواهد گرفت ، بنابراین زنان باردار نباید در سه ماهه اول بارداری خود MRI انجام دهند ، مگر این که فواید این تست به وضوح از خطرات احتمالی آن بیشتر باشد .
زنان باردار همچنین نباید از ماده‌ حاجب گادولینیوم استفاده کنند ، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد .
در صورتی که مبتلا به کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای بسته) هستید ، بهتر از قبل از انجام ام آر آی از پزشک خود بخواهید که یک آرامبخش برای شما تجویز کند .

ام آر ای در کودکان

نوزادان و کودکان خردسال نیز اغلب برای انجام ام آر آی جهت بدون حرکت ماندن ، نیاز به آرامبخش یا بیهوشی دارند . این مسئله بستگی به سن کودک ، رشد فکری و نوع ام آر آی دارد .

آمادگی برای انجام آم آری آی قلب

لازم است قبل از انجام ام آر آی تمام جواهرات و لوازم دیگر خود را حذف کنید . وسایل فلزی و الکترونیکی می توانند و در میدان مغناطیسی واحد ام آر آی اختلال ایجاد کنند . آن ها ممکن است باعث ایجاد سوختگی یا تبدیل شدن به پرتابه های مضر در اتاق اسکنر ام آر آی شوند . این وسایل فلزی و الکترونیکی شامل موارد زیر می باشند :
– جواهرات ، ساعت ها ، کارت های اعتباری و سمک که می‌توانند باعث ایجاد آسیب شوند .
– پین ها ، گیره های مو ،زیپ های فلزی و موارد فلزی مشابه که می توانند تصاویر ام‌آر‌آی را تحریف کنند .
– خودکار های فلزی ، چاقوی جیبی و عینک
– پیرسینگ بدن
– تلفن های همراه ، ساعت های الکترونیکی و دستگاه‌های ردیابی
– کاشت حلزون گوش
– برخی از گیره هایی که برای آنوریسم مغز استفاده می شود .
– برخی از انواع کویل های فلزی که در رگ‌های خونی قرار می گیرند .
– برخی از ضربان ساز های قلبی قدیمی
در صورت داشتن وسایل پزشکی یا الکترونیکی در بدن خود باید تکنسین را مطلع کنید. این دستگاه ها ممکن است درMRI تداخل داشته یا خطر ایجاد کنند .بسیاری از دستگاه های کاشته شده دارای راهنماهایی هستند که خطرات ام آر آی را برای آن وسیله خاص توضیح می دهند . اگر از این راهنما ها دارید آن را قبل از انجام ام آر آی به تکنسین بدهید . زیرا ‏MRI بدون تایید و تشخیص نوع کاشت و سازگاری با ام آر آی قابل انجام نیست .

تجهیزات ام آر آی قلبی چیست ؟

ام آر آی یک لوله بزرگ استوانه‌ای شکل است که توسط یک مغناطیس مدور احاطه شده است . بیمار روی یک میز که به مرکز آهن ربا می چسبد ، دراز می کشد .
برخی از واحدهای ام‌آر‌آی به گونه ای طراحی شده اند که مغناطیس کاملاً فرد را احاطه نمی کند . اما برخی از دستگاه‌های ام‌آر‌آی جدیدتر دارای مته با قطر بزرگتر هستند که می تواند برای بیماران بزرگتر یا افراد مبتلا به کلاستروفوبیا راحت ‌تر باشد واحدهای MRI باز می توانند تصاویر با کیفیت بالا را برای بسیاری از انواع امتحانات ارائه دهند.

ام آر آی قلب چگونه انجام می شود ؟

بیمار بر روی یک میز متحرک قرار خواهد گرفت . تسمه یا بالشتک ها برای کمک به نگه داشتن بیمار در حالت سکون و حفظ موقعیت استفاده می شوند .
دستگاه دارای سیم پیچ هایی می باشد که قابلیت ارسال و دریافت امواج رادیویی را دارد و ممکن است در اطراف یا کنار ناحیه بدن مورد اسکن قرار بگیرند.
در حین انجام این اسکن به بیمار دستورالعمل های تنفسی داده می شود و از او خواسته می‌شود که در طول انجام اسکن مدت زمانی کوتاه نفس خود را حبس کند ‌. همچنین ضربان قلب بیمار مورد بررسی قرار می گیرد .
در صورت استفاده از ماده حاجب قبل از انجام ام آر آی از بیمار رگ گیری می شود تا در حین ام آر آی از تزریق ماده حاجب استفاده شود .
تکنسین در حین انجام ام آر آی در یک اتاق جداگانه قرار می‌گیرد و از آنجا تصاویر ضبط شده را از طریق مانیتور بررسی می‌کند . با این حال قادر است با استفاده از یک رابط دو طرفه با بیمار صحبت کرده و او را ببیند .

ام آر آی قلب چگونه انجام می شود ؟
ام آر آی قلب چگونه انجام می شود ؟

چه کسی نتایج را تفسیر می کند؟

رادیولوژیست ، پزشک آموزش دیده ای برای نظارت و تفسیر اسکن های رادیولوژی است و آنها را تجزیه و تحلیل خواهد کرد و گزارش آن را برای پزشک ارسال می‌کند تا پزشک با توجه به آنها تشخیص و درمان مناسبی را انجام دهد

برای انجام ام آر ای قلب در کرج به کجا مراجعه کنیم ؟

مرکز تصویربرداری پزشکی بهار با دارا بودن تجهیزات مدرن MRI ، آماده انجام آم آر ای قلب در کرج برای کلیه مراجعه کنندگان است .
مرکز تصویربرداری پزشکی بهار با شرکت های بیمه طرف قرارداد می باشد .

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .