رادیولوژی لگن چیست و چرا انجام می شود؟

رادیولوژی لگن یکی از راه های تشخیص مشکلات این ناحیه از بدن می باشد. بطور کلی رادیولوژی ، یک روش تصویربرداری رایج است که چندین دهه است مورد استفاده قرار می گیرد تا به پزشکان کمک کند داخل بدن را بدون نیاز به باز کردن با استفاده از جراحی مشاهده کنند.
تصویر برداری توسط اشعه ایکس در سال ۱۸۹۶ کشف شد و امروزه فناوری اشعه ایکس به عنصر اصلی در شناسایی تشخیص و درمان بسیاری از انواع بیماری ها تبدیل شده است .
این روش تصویربرداری از ساختارهای داخلی مورد نظر بدن تصاویری ایجاد می کند که در اثر قرار گرفتن در معرض منبع کنترل شده اشعه ایکس تولید شده و بطور کلی در یک فیلم حساس عکاسی ضبط می شود.
به عنوان مثال به علت متراکم بودن اشعه در استخوان لگن ، این ناحیه اشعه ایکس بیشتری را جذب کرده و به صورت سفید نمایش داده می شود و سایر اندام ها و عضلات به صورت سایه های مختلف خاکستری روی فیلم ظاهر می شوند .
با وجود انواع روش های جدید و پیچیده برای اسکن کردن بدن ، رادیوژی معمولی هنوز هم یکی از حساس ترین راه ها برای تشخیص بسیاری از مشکلات مانند آرتروز می باشد.

رادیولوژی لگن چیست؟

انواع مختلف اشعه ایکس برای اهداف خاص در دسترس می باشد. اشعه ایکس یا رادیولوژی لگن به طور خاص در ناحیه بین مفصل ران متمرکز می شود که بسیاری از اندام های تولید مثل و ارگان های گوارشی را درخود نگه می دارد .
به طور کلی لگن از سه استخوان ایلیوم ، ایسکیوم و پوبیس تشکیل شده است که مفصل ران را تشکیل می دهند .
مانند تمام روش‌های تصویربرداری توسط اشعه ‏ایکس ، رادیولوژی لگن نیز دارای مقدار کمی اشعه می باشد ، بنابراین برای زنان باردار و کودکان خردسال توصیه نمی‌شود ، مگر اینکه خطرات عدم انجام آن بیشتر از انجام دادن این روش باشد .

رادیولوژی لگن
رادیولوژی لگن

دلایل تصویربرداری از لگن چیست؟

پزشک ، ممکن است بنا به دلایل مختلفی رادیولوژی از لگن را تجویز کند .
اغلب این تصویر برداری پس از وقوع یک حادثه آسیب زا مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع انجام می شود .
این روش تصویربرداری می‌تواند به پزشک کمک کند تا بیماری های مختلفی را نیز شناسایی کند که شامل موارد زیر می باشند :
– آرتروزی که مفصل ران را درگیر کرده است.
– التهاب در جایی که ساکروم به ایلیوم می پیوندد که به آن ساکروایلیت گفته می شود .
– شکستگی لگن
– دررفتگی ران
– سفتی ستون فقرات یا مفصل ساکروایلیاک که به آن اسپوندیلیت آنکیلوزان گفته می شود.
تومورها


نحوه آمادگی برای انجام رادیولوژی لگن

– بسته به ناحیه ای که باید تحت تاثیر اشعه ایکس قرار بگیرد ، ممکن است از بیمار خواسته شود که لباس های خود را با لباس های بیمارستان تعویض کند .
– بیمار باید قبل از انجام عکس برداری هرگونه وسایل فلزی مانند جواهرات ، عینک ، سمعک و … را از خود دور کند.
– در صورتی که بیمار درون بدن خود پلاتین دارد به دلیل آن که ممکن است مانع از عبور اشعه ایکس از بدن شود لازم است این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارد .
– در صورتی که پزشک این روش تصویربرداری را همراه با ماده حاجب تجویز کرده باشد تکنسین قبل از انجام رادیولوژی، ماده حاجب را توسط آمپول ، تنقیه یا قرص بلعیدنی وارد بدن بیمار می کند.
– اگر پزشک رادیولوژی را برای معاینه روده تجویز نموده باشد ممکن است قبل از انجام این روش از بیمار خواسته شود ناشتا بوده یا روده های خود را خالی کند .

نحوه انجام رادیولوژی لگن

پس از آمادگی کامل ، تکنسین رادیولوژی نحوه قرارگیری بیمار را برای به دست آوردن بهترین تصاویر توضیح می‌دهد .
به احتمال زیاد تکنسین در طول انجام این روش تصویربرداری از بیمار بخواهد که دراز کشیده ، بنشیند یا در چندین وضعیت ایستاده مختلف قرار بگیرد . برخی از تصاویر ممکن است به صورت ایستاده در مقابل صفحه مخصوصی که شامل اشعه ایکس یا حسگرها است ، گرفته شود .
در برخی موارد تکنسین دوربین بزرگی را که به بازوی فولادی متصل شده است را رو به روی بدن بیمار حرکت می دهد . این کار می ‌تواند توسط فیلم یا حسگرهایی که بر روی تخت قرار دارند ، تصاویر رادیولوژی از بدن بیمار را ضبط کند.
هنگامی که این تصاویر ضبط می شوند بیمار باید نفس خود را حبس نموده و در جای خود ثابت بماند تا تصاویر واضحی ایجاد شود .
هنگامی که رادیولوژیست از تصاویر گرفته شده راضی باشد ، عکس برداری به پایان می رسد.

نتایج حاصل از تصویربردای از لگن

رادیولوژیست پس از انجام عکس برداری ، تصاویر موجود در رایانه را بررسی نموده و سپس یافته‌ها را برای نشان دادن به پزشک به بیمار تحویل می دهد.
جواب رادیولوژی ممکن است در همان روز آماده شود .
پزشک گزارش رادیولوژی را مشاهده نموده و توصیه آنها را برای نحوه درمان مد نظر قرار می دهد .
پزشک همچنین ممکن است اسکن های تصویربرداری اضافی ، آزمایش خون یا سایر آزمایش های تشخیصی را برای تشخیص کامل تر ، دقیق تر و ارائه یک برنامه درمانی موثر تجویز کند.

برای انجام رادیلوژی لگن در کرج ، به کجا مراجعه کنیم؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493
منابع : healthline – uhs.nhs

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .